Zprávy | Z archivu rubriky


Evropská ženská lobby (EWL) požaduje po českém premiérovi Mirku Topolánkovi veřejnou omluvu za jeho slova o rovných šancích pro ženy a muže a o integraci cizinců. Současně vyzvala Evropskou komisi k tomu, aby rychle připravila rámec pro prosazování rovnosti a potírání diskriminace v členských zemích sedmadvacítky. ČTK o tom informovala Česká ženská lobby. EWL zastřešuje 4000 neziskových organizací ze zemí EU. V Evropské komisi a Evropském parlamentu se mimo jiné snaží prosazovat opatření na podporu rovných šancí pro obě pohlaví. Členem EWL je Česká ženská lobby, která sdružuje 21 organizací.

Premiér Topolánek pobouřil aktivistky svým vyjádřením při oficiálním českém zahájení Evropského roku rovných příležitostí pro všechny začátkem dubna. Prohlásil: "Žena se může svobodně rozhodnout děti nemít, a pak jsem přesvědčen, že má stejné příležitosti uplatnění jako muž." Podle předsedy vlády je také přínosnější asimilace cizinců než integrace a multikulturalismus. Prezidentka EWL Kirsti Kolthoffová vyzvala Topolánka k omluvě dopisem. Jeho vystoupení označila za "ostudnou řeč, která znevažuje ženy a znevýhodněné skupiny". Topolánek podle ní popřel základní hodnoty jako rovnost a zásada nediskriminace, na kterých EU stojí. Kolthoffová dodala, že je nepřijatelné, aby se podobným způsobem vyjadřoval představitel členského státu EU.

Kvůli výrokům českého premiéra se EWL obrátila i na eurokomisaře Vladimíra Špidlu, do jehož působnosti rovné šance spadají. Upozornila ho na Topolánkovy výroky. Špidla se pražského zahájení evropského roku účastnil, premiérův projev si vyslechl. Podle Kolthoffové "tato nešťastná událost (premiérovo vystoupení) odhalila naléhavost" vytvoření zákonných opatření a politických postupů, které by k zajištění rovnosti mezi pohlavími a k odstranění diskriminace znevýhodněných v členských zemích vedly.

Rakouští odpůrci jihočeské jaderné elektrárny Temelín zablokovali v pátek opět po dvou týdnech hranice s Českem. Průjezd mezi oběma státy zatarasili na 12 ze 16 přechodů. Rozsahem jde o největší blokádu hranic za posledních sedm let. Naposledy aktivisté protestovali na deseti přechodech. Rozšířením blokád stupňují tlak na rakouskou vládu, aby podala proti Česku mezinárodní žalobu kvůli údajnému porušení dohody z Melku o bezpečnostních opatřeních v Temelíně.

Důvody protestů zůstávají stejné. Rakušanům vadí loňská kolaudace elektrárny a spuštění Temelína při údajných bezpečnostních nedostatcích. V uplynulých dvou měsících aktivisté počet blokovaných přechodů postupně zvyšovali. Při poslední sérii blokád prodloužili trvání některých protestů na více než předtím obvyklou jednu hodinu. Kromě toho přesunuli tyto akce ze středečního dopoledne na páteční odpoledne, kdy mohou způsobit podstatně větší dopravní problémy.

Mnozí čeští politici volají po tom, aby si Česko už oficiálně stěžovalo na nečinnost rakouských úřadů. Ty opakovaně tolerují porušování základního práva obyvatel EU na volný pohyb osob a zboží. Jihočeský hejtman Jan Zahradník ve čtvrtek vyzval premiéra Mirka Topolánka, aby blokády jasně odmítl. Stejnou výzvu zaslal hejtman i rakouskému kancléři Alfredu Gusenbauerovi. Šéf české diplomacie Karel Schwarzenberg ve čtvrtek prohlásil, že pokud rakouští aktivisté přechody zcela zablokují a nebudou jen demonstrovat, bude o tom chtít hovořit se svou rakouskou kolegyní Ursulou Plassnikovou. Patrně tuto otázku otevře na schůzce ministrů zahraničí EU.