Zprávy | Z archivu rubriky


Ani čtyři dny po útěku z brněnského Klokánku se policii nepodařilo najít třináctiletou Annu. Dívka se do zařízení dostala spolu s nevlastními bratry ve čtvrtek, protože její pečovatelku, Kláru Mauerovou, zatkla policie. Podezřívá ji z týrání svého sedmiletého syna Ondřeje. Anna trpí těžkou sociální fobií a pracovníci centra i její příbuzní o ni mají stále větší strach. V pátrání nepomohlo ani několik telefonátů od lidí, kteří údajně viděli dívku odpovídající popisu. Bez úspěchu skončila i úterní odpolední pátrací akce v lese poblíž Klokánku, pokračovat bude ve středu. Pokračuje i policejní vyšetřování, u výslechu v úterý byla teta dětí Kateřina, která mohla podle Ondřejovy výpovědi o týrání chlapce vědět. Z výpovědi, která se o víkendu objevila na serveru Česká média, mimo jiné vyplývá, že Kateřina Mauerová byla několikrát v komoře u Ondřeje, když byl nahý. Právě do komory matka chlapce zamykala, a to často nahého a svázaného, tvrdí policie. Kateřina byla jednou z posledních příbuzných, která ještě před vyšetřovateli nemluvila. ČTK už v neděli řekla, že v chlapcově výpovědi "nesouhlasí velké množství věcí" s tím, že věří, že se to podaří doložit. Únikem neveřejných dokumentů se teď zabývá Inspekce ministra vnitra. Výsledek by mohl být znám do měsíce. Jinak ale pro případ platí informační embargo. Mluvčí policie Brno-venkov uvedl, že zatím vyšetřovatelé nemají žádné zveřejnitelné informace.

Ani pracovníci Klokánku se nechtějí k některým skutečnostem blíže vyjadřovat. V úterý ale uvedli, že Ondřejův starší bratr Jakub nastoupí ve středu do jedné ze škol v Brně-Líšni. Chlapec se prý do školy těší. Klokánek je podle své vedoucí Ditty Pokorné připraven situaci přehodnotit, pokud bude mít informace, že chlapcovi něco hrozí. Pracovníci centra prý kolem Jakuba nechtějí vytvářet ostře hlídaný režim. Předsedkyně Fondu ohrožených dětí Marie Vodičková přitom tvrdí, že je pravděpodobné, že Annu z centra někdo unesl.

Hlavní postava příběhu, sedmiletý Ondřej, je po sobotním psychickém šoku stále v nemocnici a zůstane tam ještě minimálně několik dnů, uvedla mluvčí Fakultní nemocnice Brno Anna Nesvadbová. Chlapec byl podle policie nejméně několik posledních měsíců týrán. Jeho matce, která je od pátku ve vazbě, za to hrozí až osm let vězení.