Zprávy | Z archivu rubriky


Strana zelených má z pohledu voličů největší koaliční potenciál. Jako svou další nejbližší stranu ji v průzkumu agentury STEM často zmiňovali jak stoupenci vládní ODS a KDU-ČSL, tak opoziční ČSSD i neparlamentních stran. Častokrát si zelené vybírali také nerozhodnutí respondenti a nevoliči.

Průzkum ukázal, že pro stoupence KSČM je suverénně další nejbližší stranou sociální demokracie, vazba na jiné strany je u komunistů minimální. Opačně to ale neplatí - pětina příznivců ČSSD by si vybrala komunisty, prakticky stejná část má ale blízko k zeleným a 14 procent k lidovcům.

Příznivci ODS z třetiny jmenovali zelené, na dalším místě je u nich KDU-ČSL se 13 procenty, jen minimálně se v jejich výběru objevily levicové strany. Stoupenci lidovců mají nejblíže ke Straně zelených - nejmenší vládní stranu jmenovalo 28 procent z nich. Šestnáct procent určilo ČSSD, jedenáct procent ODS.

Voliči Strany zelených označili za další nejbližší stranu ODS (26 procent), sociální demokraty uvedlo 16 procent z nich a KDU-ČSL sedm procent. "Zelení jsou stranou, která má v současné době největší potenciál přílivu z jiných voličských skupin. Poměrně široká je vazba přívrženců KSČM na ČSSD, což naznačuje možnost budoucího přelévání sil na levici," komentoval výsledek průzkumu STEM. Výsledky podle agentury vypovídají jak o vazbě mezi příznivci jednotlivých stran, tak nepřímo i o možných přesunech voličů mezi stranami.

Ministr zahraničí Karel Schwarzenberg napsal rakouské velvyslankyni v Česku Margot Klestilové - Löfflerové kvůli diskriminaci českých občanů během rakouských blokád hranic. Šéf české diplomacie tak vyslyšel otevřenou žádost novináře Jiřího X. Doležala v týdeníku Reflex. V posledním vydání Doležal píše, že byl "hrubě diskriminován" úřady Rakouska na silnici u hraničního přechodu Wullowitz a že byl také svědkem diskriminace dvou dalších českých občanů. Doležal uvádí, že zaznamenal nerovnost v přístupu k právu blokovat cizí vozidla. Žádal proto ministra, aby "intervenoval u rakouské vlády". "Nebyla to tak strašná věc, ale přeci jen jsem chtěl připomenout, že se nemá dělati," řekl na dotaz ČTK Schwarzenberg.

Doležal jel na demonstraci svolanou rakouskými aktivisty kvůli jaderné elektrárně Temelín. Chtěl s kolegou žádat svojí demonstrací o dodržování dohody z Melku, kde se mimo jiné uvádí, že Rakousko nebude bránit přepravě zboží a osob. "Tuto část dohody rakouské úřady povolováním podobných akcí, jako byla ona páteční u Wullowitzu, evidentně nedodržují. Chtěli jsme proto ověřit, nakolik jsou úřady v přístupu k demonstrantům nestranné, a uspořádali jsme blokádu blokády," přiblížil Doležal. Zablokoval prý ještě s kolegou nákladní automobil, který měl bránit průjezdnosti do Čech. Rakouští aktivisté je podle Doležala začali napadat. Policista z Rakouska je prý nenapomenul a nelegitimoval. Naopak odvedl české novináře, čímž znemožnil blokování nákladního auta aktivistů.

Nerovnost v přístupu k právu blokovat cizí vozidla je zjevná, píše Doležal. Diví se také případu, kdy rakouští policisté pokutovali českou řidičku, která použila klakson, a naopak nechali bez pokuty nedaleko stojící aktivisty používající sirénu.

Městský soud v Praze podle předsedy ČSSD Jiřího Paroubka ukončil jeden ze sporů advokáta Zdeňka Altnera se sociální demokracií. Advokát v něm vymáhal zhruba 72 milionů korun za sjednání kupní smlouvy na prodej pozemku v areálu Lidového domu i BH Centrum. Soud odmítl odvolání. "Soudní řízení bylo tímto rozhodnutím pravomocně skončeno," řekl na páteční tiskové konferenci Paroubek. Altner ani jeho sekretářka Zdeňka Vacková podle ČTK v pátek nezvedali telefony.

Soud zamítl podle Paroubka žalobu proto, že Altner nezaplatil soudní poplatek ve výši jednoho milionu korun. Předseda ČSSD soudí, že tím advokát prokázal, že sám svůj nárok považuje vykonstruovaný a neobhajitelný. Vymáhaná částka v uvedené kauze je součástí Altnerových pohledávek vůči sociální demokracii, které podle advokáta vyplývají z mandátní smlouvy, na základě které stranu zastupoval v jejím sporu o Lidový dům. Altner donedávna tvrdil, že mu ČSSD za to, že jí před sedmi lety pomohl vysoudit Lidový dům, dluží honorář, který se kvůli úrokům a sankcím vyšplhal na téměř 20 miliard korun.

Sociální demokraté naopak tvrdí, že už Altnerovi 50,4 milionu korun zaplatili či složili do notářské úschovy, kde si je mohl kdykoli vyzvednout. To je advokátův honorář, který uznali. Dalších sporných 93 milionů korun složili do notářské úschovy a byli připraveni jednat o mimosoudním vyrovnání. Nyní Paroubek řekl, že ČSSD si tuto nabídku musí "velmi dobře rozmyslet", protože si ve sporu s Altnerem stojí velmi dobře.