Zprávy | Z archivu rubriky


Jihomoravští policisté dál pracují na případu zmizelé Anny. I když jejich práce není nyní tolik vidět, protože neobcházejí krajinu v rojnicích ani nedělají další domovní prohlídky. Třináctiletá Anna zmizela před týdnem z centra Fondu ohrožených dětí Klokánek. Tam se dostala, když vyšlo najevo, že její opatrovnice Klára Mauerová patrně týrala svého syna Ondřeje. Podle policejní mluvčí Jany Šípkové nelze zveřejňovat, jaké kroky policie dělá nyní. Kriminalisté nyní zkoumají předměty, které při domovních prohlídkách zabavili. Média spekulují o tom, že stopou v případu je údajné zjištění, že rodina je zapojena do práce sekty.

Mluvčí policie se nechtěla vyjadřovat ani k testům DNA. Od metody si kriminalisté slibovali zjištění, zda Anna není pokrevní dcerou někoho z rodiny Mauerových. Její členové tvrdí, že dívku porodila nejspíš narkomanka, která ji vodila na hlídání k babičce ze Vsetína. Od ní se prý dostala ke Kláře Mauerové. Testy DNA by měly také prokázat, zda Anna není ve skutečnosti Karolínou Planou, která se ztratila zhruba před deseti lety v Krnově na Bruntálsku. Dívce by nyní bylo 14 let.

Bývalá zástupkyně ombudsmana Anna Šabatová se už loni v říjnu dozvěděla o případu záhadné Anny, po jejíž minulosti stále pátrá policie. Po dohodě s šéfredaktorem Literárních novin a aktivistou Jakubem Patočkou radila rodině, co s dítětem bez identity udělat a jak ji legalizovat, píšou Lidové noviny. "Poradila jsem jim jedinou věc: aby vše uvedly do souladu s právem. Že to bude složité, ale že je to možné. Neradila jsem jim jako zástupce ombudsmana, protože do pravomocí tohoto úřadu tento případ nespadal," řekla listu Šabatová.

Odboráři svolají na 23. června do Prahy protestní demonstraci proti vládní reformě veřejných financí. Po celostátním shromáždění to oznámil předseda Českomoravské konfederace odborových svazů (ČMKOS) Milan Štěch. Podle odhadu pořadatelů se shromáždění zúčastnilo asi 1700 zástupců různých odborových organizací z celé republiky. Nelíbí se jim, že s nimi vláda reformní návrhy neprojednala a nezohlednila jejich připomínky. Podle Štěcha odboráři neodmítají reformy, ale jsou proti návrhům, které by znamenaly "utahování opasků ve prospěch skupiny vyvolených", což podle něj jsou skalní voliči ODS.

Podle analýzy ČMKOS není cílem reforem ozdravit finance, ale rychle snižovat daně. Pokud by vládní záměry začaly platit, v roce 2010 by prý chybělo v rozpočtu 140 miliard korun. Cestou k ozdravení financí by podle odborů bylo naopak nesnižovat daně, přijmout opatření ke zlepšení jejich výběru či nastartovat důchodovou reformu. Podle vlády by reforma měla v následujících letech státnímu rozpočtu ušetřit desítky miliard korun. Koalice plánuje sjednotit daň z příjmů na 15 procent - počítala by se ovšem z takzvané superhrubé mzdy zahrnující i sociální a zdravotní pojištění. Snížená sazba DPH se má z pěti zvýšit na devět procent. Vláda také plánuje, že firmy budou do roku 2010 platit z příjmů devatenáctiprocentní daň místo nynějších 24 procent.

"Demonstrace je v demokracii legitimní projev nesouhlasu, takže na to má kdokoli právo. Škoda jen, že nebyly pořádány demonstrace proti stamiliardovým deficitům, protože věčně se na dluh žít nedá," řekl k rozhodnutí odborářů ministr financí a hlavní garant reformy veřejných financí Miroslav Kalousek (KDU-ČSL). Odmítl, že by kabinet s odboráři nejednal.