Zprávy | Z archivu rubriky


Spravedlivý, efektivní, systémový a adresný je podle starostů Zlínského kraje jejich návrh financování obcí, který představili novinářům v Praze. Uvedli, že na něm vydělají všechny obce s výjimkou pěti největších měst - Prahy, Brna, Ostravy, Plzně a Olomouce. Propad příjmů jim chtějí kompenzovat penězi z takzvaných poslaneckých pomníčků, které by mohly přinést až šest miliard korun.

Senátorka Jana Juřenčáková na tiskové konferenci uvedla, že obce jsou nyní na posledním místě zájmu, přidělované peníze jim nestačí a navíc trvá diskriminace menších sídel ve prospěch velkých měst. Proto se starostové rozhodli, že přijdou s vlastní iniciativou, která vychází z praktických znalostí "zdola". Starosta obce Suchá Loz Petr Gazdík uvedl, že podle "starostovského" návrhu bude daňová hodnota každého občana stejná. "Podle stávajících pravidel je daňová hodnota občana z menší obce až šestapůlkrát menší než obyvatele Prahy," poznamenal. Obce se však budou společně podílet na financování neinvestičních výdajů vyšších celků - například na provozu kulturních či sportovních zařízení, památkové péči či fungování městské dopravy.

Zlínští starostové zdůraznili, že jejich iniciativa už získala podporu více než 500 obcí z celé republiky, a není tedy jen regionální akcí. Nyní chtějí diskutovat s vládou, jejíž návrh financování pokládají za nesystémový, navíc prý neodstraňuje nynější diskriminaci menších obcí. Starostové nesouhlasí ani s alternativní předlohou ČSSD, která zase podle Gazdíka neúměrně zatěžuje státní rozpočet.

Ministerstvo financí oznámilo, že je připraveno se předlohou seriózně zabývat - ovšem za předpokladu, že si ji osvojí Svaz měst a obcí, se kterým dlouhodobě spolupracuje na novele o rozpočtovém určení daní. Starostové ale přiznávají, že Svaz obcí a měst se s jejich modelem asi neztotožní - a to kvůli vetu velkých měst.