Zprávy | Z archivu rubriky


Spojené státy jsou rozhodnuty pokračovat v umísťování prvků protiraketového štítu v České republice a Polsku i přes námitky Ruska. Řekl to vysoce postavený americký činitel na schůzi Severoatlantického shromáždění ve městě Funchal na portugalské Madeiře. "(Rusko) nebude systém vetovat," uvedl náměstek pro evropské záležitosti a NATO ministerstva obrany Daniel Fata, citovaný agenturou AFP. "I když si přejeme, aby ho Rusko schvalovalo, budeme pokračovat v instalaci tohoto systému, který má čelit tomu, co my považujeme za rostoucí hrozbu," dodal Fata. To podle něj platí především pro Írán a jeho "technologický výzkum stavby balistických raket". Dvacet dalších států Washington podezírá, že se takovou raketou chtějí vybavit, uvedl Fata. Spojené státy daly již dříve najevo, že deštník je má chránit například před raketami vystřelenými případně ze Severní Koreje. Několikrát rovněž zopakovaly, že protiraketový štít není namířen proti Rusku. Moskva ale systém tvrdě kritizuje. "Rusko není systémem ohroženo. Štít nemůže zasáhnout ruské rakety a neukončí odstrašující sílu Ruska," zdůraznil Fata.

Severoatlantické shromáždění je meziparlamentní orgán členských zemí NATO, má jen poradní, nikoli výkonné pravomoci. Ve Funchalu je přítomno 248 poslanců z 26 zemí a 150 delegátů z 15 dalších států. Schůzka potrvá do pondělí, poslanci se budou zabývat například také návrhem na nezávislost jihosrbské provincie Kosovo a rozšířením NATO.

Stovky odpůrců americké radarové základny v Česku se v sobotu sešly na Václavském náměstí v Praze. Policie odhadla počet účastníků na jeden tisíc, pořadatelé až na 2500. Demonstranti si přinesli množství transparentů odmítajících stavbu základny, ozývalo se pískání, skandování hesel i zvuk sirény. Demonstraci ani následný pochod na Pražský hrad nedoprovázely žádné mimořádné události.

Demonstranti podporovali řečníky skandováním: "Vláda nemluví pravdu, Topolánek lže, Česko není Kosovo." Mezi účastníky byli i bývalí sociálnědemokratický ministr zahraničí Jan Kavan a sociálnědemokratický předák z Ústecka Jaroslav Foldyna. Na Václavské náměstí přišli s transparenty také členové vládních zelených z jižních Čech, Olomoucka, Ostravy, České Lípy, Domažlic a dalších měst a regionů.

"Nenechme se zmanipulovat do americké hry, jejímž cílem je růst zisků amerických zbrojařských korporací," vyzývali řečníci. "Říkáme ne americké hegemonii, chceme o radaru referendum, vláda nemá právo vládnout proti vůli většiny občanů, chceme zákon o obecném referendu," ozývalo se od řečnického pultu. Účastníci demonstrace skandovali: "Referendum, referendum."

Na demonstraci vystoupili také poslankyně KSČM Kateřina Konečná nebo místopředseda sněmovny Lubomír Zaorálek z ČSSD. Pozdrav demonstrantům poslala režisérka Věra Chytilová, přišel režisér Zdeněk Troška a pořadatelé přivedli k mikrofonu i amerického veterána z války v Iráku. "Nenechte vaši vládu, aby rozhodovala za vás. Bojujte. Když se spojíte, nikdy vás neporazí," vyzval odpůrce radaru.

Za vládní zelené hovořil člen vedení strany Matěj Stropnický. Zelení podle něj odmítají americkou doktrínu preventivní války a protiraketovou obranu. Vyčkávají prý ale, protože si někteří členové vedení myslí, že USA od stavby základen ustoupí. "(předsedu strany Martina) Bursíka vyhoďte," volali demonstranti.

"Protiraketová obrana je zbraní prvního úderu, je to nástroj globální nadvlády," citoval americké odpůrce protiraketové obrany mluvčí pořádající iniciativy Ne základnám Jan Tamáš. Nenechme si vnutit představu, že nic nezmůžeme. Vláda zrazuje zájmy České republiky. "Už nejde o to žádat změnu politiky, ale odstoupení vlády," zdůraznil. Dav skandoval: "Demisi, demisi."

Premiér Mirek Topolánek v sobotu novinářům řekl, že se vláda bude dále snažit veřejnosti vysvětlovat okolnosti případného umístění americké základny v ČR. Kabinet podle něj má na informační kampaň ještě dost času, protože parlament o základně bude hlasovat nejdříve na začátku příštího roku. Přijetím základny by podle něj Česká republika završila své "dospívání" a stala se zemí, která bezpečnost nejen přijímá, ale aktivně ji poskytuje svým zahraničním partnerům.

Po necelých dvou hodinách se účastníci seřadili do průvodu a vydali se na pochod pražskými ulicemi. Za hlasitého skandování hesel dorazili na Hradčanské náměstí. Tam jich došlo podle pořadatelů asi 700. Podobně jejich počet odhadovali přihlížející policisté. Mluvčí demonstrantů v krátkém projevu vyzvali prezidenta Václava Klause, aby se nebál být velkým státníkem a postavil se jasně proti základně, kterou chtějí Američané v Česku postavit. Krátce po 18. hodině se účastníci demonstrace v klidu rozešli.

Sovětský těžký tank IS-3 a izraelský tank Merkava Mk.1 se v sobotu představily na přehlídce historické techniky ve Vojenském technickém muzeu V Lešanech u Týnce nad Sázavou. Ukázka nových přírůstků muzea byla součástí zahájení jeho 12. sezony, kterého se zúčastnili také členové 4. brigády rychlého nasazení "Obrany národa". "Účast této jednotky naší armády není příliš velká, protože její příslušníci nyní plní bojové úkolu v Afghánistánu, Kosovu a Iráku," řekl ČTK zástupce organizátorů z Vojenského historického ústavu Praha Robert Speychal.

Pro novou sezonu pracovníci muzea nově připravili zejména dva unikátní tanky. Sbírky muzea obohatil jeden z nejvýznamnějších představitelů moderní tankové konstrukce, izraelský tank Merkava Mk.1. Lešanské muzeum se stalo jediným místem na světě mimo Izrael, kde je možné tento tank spatřit v plně pojízdném stavu. "Tank považovaný mnohými odborníky v 70. letech minulého století za nejlepší na světě dostala loni Česká republika darem jako výraz vděčnosti za naši pomoc vznikajícímu izraelskému státu v roce 1948," uvedl Speychal. Pozornost návštěvníků upoutal také sovětský stroj IS-3, tank vyvíjený na konci druhé světové války a vyráběný v letech 1945 až 1954. S největší pravděpodobností nebyl tento tank Sovětským svazem za 2. světové války nikdy bojově použit, ale tyto stroje se zúčastnily potlačení povstání v Maďarsku v roce 1956 a okupace Československa v roce 1968.

Vedení ODS i kritik vládního plánu reformy veřejných financí Vlastimil Tlustý chtějí dále hledat kompromis v otázce daňové reformy. Vyplynulo to z vyjádření Tlustého a předsedy ODS Mirka Topolánka po sobotním jednání výkonné rady ODS. Výkonná rada ODS také pojmenovala základní cíle, kterých chce ve vládě v tomto funkčním období dosáhnout. Kromě stabilizace veřejných financí a dalších reforem, které slibuje programové prohlášení vlády, chce nejsilnější strana zvolit Václava Klause prezidentem, obhájit umístění americké protiraketové základny v ČR a prosadit vládní stanovisko k budoucnosti euroústavy.

Tlustý před širším vedením ODS obhajoval své výhrady vůči vládnímu návrhu reformy. "Bavíme se o možnosti, jak nalézt kompromis už v této stabilizační části reformy a myslím si, že dveře pro to jednání jsou otevřené," řekl Topolánek po jednání. Tlustý novinářům řekl, že výkonné radě nabídl kompromis. "V tuto chvíli jsme uprostřed toho jednání a snad to dobře dopadne," dodal.

Širší vedení ODS se shodlo na tom, že stabilizace veřejných financí je pouze první, ale nezbytný krok k reformě české ekonomiky. K podpoře vládního plánu znovu vyzvalo poslance a senátory ODS. Výkonná rada zároveň uložila premiérovi a ministrům za ODS, aby více informovali členy strany a veřejnost o chystaných reformních krocích.

Podle Topolánka bylo cílem jednání výkonné rady především vyříkat si spory s Tlustým v rámci stranického vedení. Debata v médiích je podle něj někdy kontroverzní a stranu tím poškozuje. Řada věcí, které nyní prosazuje Tlustý, podle premiéra patří mezi střednědobé cíle vlády. Spor je podle něj spíše o to, co z těchto zásadnějších změn lze provést již v první etapě reformy.

Tlustý novinářům řekl, že od členů výkonné rady, kteří nejsou v nejužším vedení strany, vnímal pochopení. "Grémium ODS logicky při hledání kompromisu trvá na svém. To tak obě strany většinou dělávají," dodal. Hlavní oponent vládní verze reformy odmítl, že by se chystal v ODS založit vlastní frakci. Při diskusi o daňových reformách se ale v rámci strany neformálně vytváří "expertní skupina," dodal. Významný posun směrem k dohodě o podobě daňové reformy podle Tlustého jednání širšího vedení ODS nepřineslo. "Moje stanovisko je, že východiskem je kompromis, při kterém obě strany budou respektovat realitu. To znamená vláda bude respektovat, že z ODS plus se nemůže stát ODS mínus a já budu respektovat, že modrou šanci v plném rozsahu realizovat nejde, ale minimum ano," řekl. Tlustý trvá například na tom, aby se zjednodušil zákon o dani z příjmu úplně novou normou a zkrátilo daňové přiznání. Na reformě by podle něj neměl nikdo prodělat. Nárůst snížené daně z přidané hodnoty z pěti na devět procent by podle něj měl být kompenzován snížením základní devatenáctiprocentní sazby.