Zprávy | Z archivu rubriky


Inspekce ministra spravedlnosti shledala při zadávání zakázky na rušení signálu mobilních telefonů ve věznicích pochybení osmi vedoucích pracovníků vězeňské služby. Tři podezírá ze spáchání trestného činu. S dílčími výsledky kontroly novináře seznámil ministr spravedlnosti Jiří Pospíšil. První náměstek ředitele vězeňské služby Zdeněk Kreuziger rezignoval. "(Generálního ředitele vězeňské služby Luďka) Kulu neodvolám," řekl Pospíšil. Uvedl také, že pracovníci, kteří pochybili, uplatnili námitky proti výsledkům kontroly.

Nákup rušiček mobilního signálu a detektorů kovu do českých věznic prošetřuje také protikorupční a finanční policie. V tisku se totiž objevily i spekulace o možné korupci. Zakázku dostala firma pb mont, ale v některých věznicích její zařízení nefungovalo. Vedení vězeňské služby proto požaduje vrácení peněz. Firma pb mont původně vyhrála poptávkové řízení ve věznicích v Příbrami a Novém Sedle, kde její zařízení fungovalo. Na základě stanoviska právníků a odpovědných orgánů pak byla zakázka na rušicí zařízení v dalších pěti věznicích převedena do utajeného režimu. Vězeňská služba proto na dalších pět věznic výběrové řízení nevypisovala. Zákon o veřejných zakázkách to umožňuje právě v případě, kdy se věc týká utajovaných skutečností a uveřejnění zadávacích podmínek by mohlo ohrozit jejich ochranu.

Nejvyšší kontrolní úřad (NKÚ) zjistil, že vláda v koncepčních materiálech ke smlouvě o pronájmu 14 nadzvukových stíhaček Gripen v roce 2004 nezdůvodnila potřebu jejich pořízení. Informovala o tom mluvčí úřadu Radka Burketová. Cílem kontroly NKÚ bylo prověřit hospodaření s majetkem státu a prostředky státního rozpočtu při zavádění letounů JAS 39 Gripen a podzvukových strojů L-159 do výzbroje české armády. Kontrola se zaměřila především na léta 2004 a 2005. Jednou z priorit v plánu činnosti ministerstva obrany pro rok 2005 bylo podle NKÚ zpracovat dlouhodobý výhled rozvoje do roku 2020. Do doby kontroly však nebyl hotový. "Musíme konstatovat, že dlouhodobý výhled rozvoje resortu obrany neexistuje," uvedl v tiskovém prohlášení prezident NKÚ František Dohnal. Mluvčí ministerstva obrany Andrej Čírtek však se závěry kontroly NKÚ nesouhlasí. Podle něj potřebu nadzvukových letounů, a to dokonce v počtu 24 strojů, vláda schválila v koncepci reformy ozbrojených sil v roce 2003. Koncepce ozbrojených sil schválená vládou je veřejně přístupná na internetových stránkách www.army.cz. Snížení počtu letadel z plánovaného počtu 24 na 14 podle něj bylo zdůvodněno nedostatkem finančních prostředků po katastrofálních povodních v roce 2002. Česká republika si gripeny od Švédska pronajala za zhruba 20 miliard korun. Do Česka gripeny přiletěly v roce 2005 a nahradily zastaralé ruské stroje MiG-21.

Devět zoologických zahrad se zapojilo do mezinárodního projektu Noc snů v zoo 2007. První červnový pátek otevřou večer brány pouze pro handicapované, sdělil vedoucí projektu a ředitel Zoo Děčín David Landsperský. Připojily se tak k zahradám v Nizozemsku, Francii, Kanadě, na Tchajwanu, v Kolumbii a dalších zemích. "Chceme lidem a dětem, které mají určité zdravotní znevýhodnění, zpřístupnit zahradu a umožnit jim, aby se podíleli na aktivitách, které nabízíme široké veřejnosti," řekl David Landsperský. Zahrady by rády dosáhly celkové návštěvnosti až 4500 lidí.

V děčínské zoo budou přístřešky, kde si postižení sáhnou třeba na sloní kly nebo nosorožčí zuby. Liberecká zoo připravila i malování na tvář nebo zájemce seznámí s tím, jak které zvíře vidí. V Chomutově se zase rozhoří táborák a budou se opékat vuřty. Zaměstnanci zahrad také seznámí s ošetřováním a zvyklostmi zvířat. Každé dítě obdrží dárek.

Noc snů vychází z tradice, která vznikla v Nizozemsku. "Principem je to, aby vstup byl zdarma a aby byl k návštěvníkům individuální přístup. A samozřejmě, aby hlavní roli hrála zvířata," řekl ředitel děčínské zoo. Právě zahrada v Děčíně byla v České republice první, která se v roce 2004 do projektu zapojila. Letos mohou postižení z celého světa navštívit zhruba 160 zoologických zahrad. Loni do nich zavítalo 220.000 návštěvníků. Od roku 2004 se do projektu začala zapojovat také muzea nebo zábavní parky.

Zástupci odborů a průmyslu se dohodli na 15 změnách zákoníku práce a na jedné úpravě občanského soudního řádu. Změny by měly upravit nebo odstranit problematická ustanovení, která nyní v praxi komplikují život zaměstnancům i samotným firmám. Společný návrh obě strany předložily ministerstvu práce a sociálních věcí, které připravuje technickou novelu tohoto zákona. ČTK to v tiskové zprávě oznámila mluvčí Svazu průmyslu a dopravy Blanka Růžičková. Viceprezident Svazu průmyslu a dopravy a člen představenstva společnosti Škoda Auto Martin Jahn označil za nejdůležitější návrh, který ulehčuje přesčasovou práci vedoucích pracovníků, a změny umožňující pružnější rozvržení pracovní doby. Vedle toho by se měly upravit například příplatky, mzda za práci přesčas, odstupné, stravování či pracovní doba mladistvých.

Dohodu se podařilo uzavřít poprvé za dobu kontaktů mezi Svazem průmyslu a Českomoravskou konfederací odborových svazů. "Vnímáme to jako pozitivní krok i do budoucna. Domníváme se, že by k takovýmto dohodám mělo docházet častěji ve všech oblastech, na kterých mají obě strany zájem," doplnil místopředseda konfederace Jaroslav Zavadil. Obě strany věří, že ministr práce Petr Nečas tyto společně dohodnuté připomínky zapracuje do návrhu novely, kterou nyní připravuje k předložení vládě. Všechny návrhy podle mluvčí podporují také čtyři významné zahraniční obchodní komory v České republice.