Zprávy | Z archivu rubriky


Velitelství Společných sil, do jehož struktur patří mimo jiné pozemní a vzdušné síly, povede ode dneška dosavadní velitel sil podporu a výcviku Jiří Halaška. Na místě vystřídá Josefa Sedláka, který po čtyřech letech z velitelství odchází do Belgie zastupovat českou armádu na nejvyšším velitelství spojeneckých sil v Evropě. Nového velitele v Olomouci uvedl do funkce náčelník generálního štábu Vlastimil Picek.

"Mými prioritami je pokračovat v procesu reformy. Druhou je zabezpečit všechny mise. V současné době máme více než 600 vojáků v pěti zahraničních misí a je potřeba se o ně postarat, o jejich vybavení a výcvik. Tou třetí prioritou je práce s personálem zejména ve směru odborného růstu. V nedávné době jsme nabrali téměř 7000 vojáků do celé armády a je potřeba se o ně postarat, vycvičit, vyškolit je a dát jim profesní růst," řekl novinářům nový velitel společných sil Jiří Halaška. Z dosavadní funkce velitele sil podporu a výcviku si podle svých slov přináší i potřebné zkušenosti, které hodlá na novém místě využít. "Rozdíl je v tom, že pod společné síly spadají bojové operační svazky, které mají mnohem lepší výcvik, přípravu a zabezpečení techniky a materiálu," doplnil Halaška.

Společné síly zahrnují podle mluvčího velitelství Zdeňka Kroutila zhruba 40 procent armády. Spadají pod ně vzdušné, pozemní síly a takzvaný podpůrný komplet jako je ženijní záchranná brigáda či chemici.

Pouze v pěti centrech Japonska, všechny jsou v císařském městě Kjótu, se mohou dívky vyučit tradičním disciplínám, jako jsou tanec, hudba, poezie, čajový obřad, etiketa, mluva. Pak teprve z nich budou profesionálky neboli gejši, kjótsky geiko. Desetiletou přípravu nyní takto v celém Japonsku podstupuje 64 dívek, řekl ČTK ředitel Česko-japonské společnosti Robin Heřman. Fotografie dívek, ale i záběry tradičních obřadů, mohou od pátku vidět návštěvníci plzeňské Galerie U svaté Anny. Výstava nazvaná Japonsko - živá tradice je první z akcí sedmnáctidenního plzeňského festivalu Dny japonské kultury. Spolu s Heřmanem vystavuje fotografie i Lubomír Černota, který strávil rok v čajové škole Urasenke v Kjótu, a Jana Votrubová, jež v Japonsku mapovala každodenní život a jeho tradice.

Záběry zachycují ukázky oslav, například sklizně rýže, obdivování slivoňových květů, zahánění moru, dětské zápasy sumo, svátky tance, pozorování měsíce. "Fotografie zde jsou jen maličkým fragmentem pětiletého úsilí českých badatelů. V Kjótu se každý den koná několik různorodých svátků, součásti jejich každodenního života. Abyste je všechny oběhli, nestačilo by několik životů," dodal Heřman. Festival vyvrcholí o víkendu od 15. do 17. června na zámku Kozel. Tam uvidí návštěvníci také repliku brnění japonských samurajů z období Momojama, tedy let 1573 až 1603. Zbroj váží přes 20 kilogramů. Bojovníci se do ní dokázali obléci do pěti minut. "Většinou za pomoci svých žen. Zatímco rytíř v evropském brnění byl odkázán pouze na jízdu na koni, japonský se v něm mohl pohybovat po zemi," dodal Heřman.

Více než tisíc lidí zaplnilo v pátek pražské Hradčanské náměstí, odkud v poledne vyrazil na cestu historický královský průvod z Prahy na Karlštejn. V jeho čele jel kočár s postavami českého krále a římského císaře Karla IV., kterého ztvárnil herec Vladimír Čech, a jeho ženy Elišky Pomořanské. Podle historické legendy vozil Karel IV. každoročně ukázat korunovační klenoty Pražanům a poté se s nimi vracel zpět na své sídlo v údolí řeky Berounky. "Akce sleduje právě tento historický příběh a náš průvod bude po dva dny téměř věrně kopírovat trasu královského průvodu s korunovačními klenoty, zastavíme se v Černošicích, Dořichovicích, Letech, Řevnicích a dalších středočeských obcích a každý se k nám může přidat," řekl ČTK mluvčí středočeského hejtmanství Martin Kupka, který si do průvodu oblékl kostým panoše.

Královský pár následovala asi čtyřicetičlenná skupina jezdců na koních, desítka kočárů, stovky trubačů, rytířů či věrných poddaných v historických převlecích a nechyběl ani dvorní šašek. Kostýmy bratrů Karla IV. na sebe oblékli i pražský primátor Pavel Bém, který ztvárnil Václava Lucemburského, a středočeský hejtman Petr Bendl, v roli Jana Jindřicha. K průvodu, který byl už zdáli slyšet díky gotickým hudebním nástrojům, se přidávali i náhodní kolemjdoucí nebo lidé, kteří o akci věděli předem. Zahájení průvodu se ujal kardinál Miloslav Vlk, který u Svatovítského chrámu požehnal napodobeninám císařských klenotů i celému průvodu. "Jsem rád, že se veličenstvo Karel IV. přesunul alespoň na chvíli k nám do přítomnosti, abychom si všichni mohli připomenout jeho slavnou dobu a také jeho úzkou spolupráci s mým předchůdcem, prvním arcibiskupem pražským Arnoštem z Pardubic," řekl Vlk před tím, než klenotům požehnal.