Zprávy | Z archivu rubriky


Dopisy Napoleona či Gándhího ze sbírky pražského rodáka do dražby půjdou do dražby v londýnské aukční síni Christie's. Podle agentury AP patřily dopisy rakouskému bankéři Albinu Schramovi, který se narodil v roce 1926 v Praze. Další položky dražby, jako písemnosti spisovatel Puškina či fyzika Newtona vydala prádelna vily ve švýcarském Lausanne. Artefakty ze senzačního nálezu vzácných písemností by mohla v aukci 3. července odhadem vynést dva miliony liber (přes 83,5 milionu korun). Schram rukopisy potajmu schraňoval po tři desítky let a ukládal je do prádelny, uvedl aukční dům.

Zámožný rakouský bankéř Schram dával průchod své sběratelské vášni v aukčních síních v Londýně, Paříži a Německu, kde se obvykle dražeb osobně účastnil, sdělil ředitel oddělení knih a rukopisů u Christie's Thomas Venning. Do posledního seznamu přání z března roku 2005 si sběratel mimo jiné poznamenal, že by chtěl ještě získat dopis spisovatele Jana Nerudy, husitského vojevůdce Jana Žižky, amerického prezidenta Richarda Nixona či amerického básníka Walta Whitmana. Sběratel měl přitom pohnutý život. Podle AP během 2. světové války byl odvelen do německé armády a byl zajat a uvězněn v sovětském Kaliningradu. Odtud se mu podařilo v polovině roku 1945 uprchnout a vrátit se do Rakouska.

Napoleonův dopis věnoval Schramovi jistý příbuzný v roce 1973 a rozdmýchal v něm sběratelskou vášeň. Jde o jeden ze tří známých dopisů, které francouzský vojevůdce napsal své budoucí ženě Josefíně a které se dodnes dochovaly. Nového majitele by prý psaní mohlo získat za až 50.000 liber. Schramův poklad se postupně rozrostl na téměř tisícovku dokumentů, což z ní činí jednu z největších a nejkomplexnějších takových sbírek mimo velká muzea. Od počátku 70. let se sběrateli podařilo shromáždit dopisy, jejímiž pisateli byli válečný britský premiér Winston Churchill, ruský car Petr Veliký, americký spisovatel Ernest Hemingway či anglická královna z 16. století Alžběta I. a další umělci vědci či filosofové. Zvláštní je, že když Schram v roce 2005 zemřel, jeho rodina o sbírce v prádelně neměla tušení.