Zprávy | Z archivu rubriky


Ministr životního prostředí a šéf Strany zelených Martin Bursík ocenil závěry klimatických diskusí na summitu sedmi hospodářsky nejvyspělejších zemí a Ruska v Německu. Na summitu G8 se tyto země dohodly snížit do roku 2050 na polovinu emise skleníkových plynů, které urychlují oteplování ovzduší. Bursík ČTK sdělil, že to považuje za dílčí úspěch. "Viditelným krokem vpřed je, že se státy G8 dokázaly shodnout na tom, že nárůst emisí skleníkových plynů je třeba zastavit a začít je významně snižovat," uvedl ministr. Oproti očekávání podle něj nakonec i americký prezident George Bush souhlasil s nezbytností společné akce ekonomicky rozvinutých i rozvíjejících se zemí. Ta by měla na půdě OSN vést k uzavření dohody o dalším postupu po skončení platnosti Kjótského protokolu do roku 2009.

Bursík konstatoval, že zrovna v tom roce bude ČR předsedat EU. Prosazuje to, aby ochrana klimatu byla jednou z priorit českého předsednictví. Návrhy týkající se životního prostředí pro předsednictví předloží ministerstvo do 18. června. "Evropská unie je tahounem ochrany klimatu a pro ČR je obzvlášť významné, že dohody o dalším postupu by mělo být dosaženo v roce 2009, kdy budou právě Češi v první polovině roku EU vést," zmínil ministr.

Dohoda ze summitu G8 podle německé kancléřky Angely Merkelové jednoznačně stanoví, že nejprve musí být zastaven růst dalšího vypouštění skleníkových plynů a teprve poté se přikročí k podstatnému snižování. Agentura AP upozornila, že země G8 slíbily snížení o 50 procent "jako celek" s tím, že každá sama zváží, jak by k dosažení tohoto cíle do roku 2050 co nejvíce přispěla.

Poslední vývoj v kauze vicepremiéra Jiřího Čunka v pátek zablokoval jednání Poslanecké sněmovny. Kvůli informaci, že případ dostal na starost jiný státní zástupce, sociální demokraté spolu s komunisty nejdříve demonstrativně opustili jednací sál, pak společnými silami dosáhli toho, že kolem poledne byla schůze do úterý přerušena. Koaliční poslanci to označili za nemístnou obstrukci, kvůli které nestihla sněmovna projednat důležité body včetně odkladu státních maturit. Velkou kritiku vládních poslanců sklidil místopředseda sněmovny Vojtěch Filip z KSČM - řídil schůzi ve chvíli, kdy sociální demokraté a komunisté opouštěli sál na protest proti tomu, že vládní koalice nepřipustila diskusi o vývoji Čunkovy kauzy, a přidal se k nim.

ČSSD považuje výměnu žalobce za snahu vlády zamést Čunkův případ pod koberec. Socialisté chtěli, aby jim rozhodnutí nejvyšší státní zástupkyně Renaty Vesecké osobně vysvětlil premiér či ministr spravedlnosti. Koalice to označila za politizaci případu a diskusi odmítla. Podle levicových stran tím znovu dala najevo, že pohrdá sněmovnou.

"Jsem hluboce přesvědčen, že Nejvyšší státní zastupitelství rozhodovalo v souladu se zákonem, a jde tudíž o zákonné rozhodnutí, takže se nad ním není proč podivovat," řekl ČTK Čunkův advokát Eduard Bruna. Naznačil, že odmítá výroky o snaze zamést Čunkův případ pod koberec. "Jedním ze základních zásad demokratického právního státu je to, že se stát cítí vázán právem a právo striktně dodržuje a uplatňuje," zdůraznil. Rozhodnutí o změně vyšetřovatele a žalobce případu zatím nedostal, dozvěděl se o něm z médií. Na dotaz ČTK připustil, že lze očekávat, že personální změny prodlouží vyšetřování. Nový vyšetřovatel i žalobce se totiž budou muset nejprve seznámit s obsáhlým vyšetřovacím spisem. Teprve potom mohou rozhodnout o dalším postupu v kauze. Bruna čeká hlavně na to, jak se vypořádají s jeho návrhy na výslechy asi osmi dalších svědků, které navrhoval odvolanému vyšetřovateli.

Čunek v pátek novinářům řekl, že snaha opozice přenášet do sněmovny rozhodnutí nezávislých orgánů svědčí o snaze levicových politiků do případu zasahovat. "Je vidět, že ta kauza je skutečně zpolitizována, že to někomu hodně vadí. Možná někdo z těch politických stran to dozoroval na severní Moravě více než ten státní zástupce," prohlásil.

Vláda má podle ČSSD strach z toho, že Čunek stane před soudem, což by ohrozilo její stabilitu. A tak prý dělá vše pro to, aby tomu zabránila. Předseda ČSSD Jiří Paroubek se zmínil vedle výměny žalobce i o odvolání hlavního vyšetřovatele Milana Šošovičky. "To je upozornění veřejnosti na totalitní metody této vládní koalice," řekl opoziční lídr. "Já jsem přesvědčen, že žijeme v zemi, kde orgány činné v trestním řízení nejsou řízeny politiky a s tím se musí sociální demokraté a komunisté smířit," reagoval ministr vnitra Ivan Langer. Podle něj si sociální demokracie myslí, že parlament je Ústřední výbor KSČ, který dokáže poručit soudcům, státním zástupcům a policistům, co mají dělat. Poslanci se v pátek kvůli aféře s Čunkem nedostali ani k jednomu z původně plánovaných bodů jednání.