Zprávy | Z archivu rubriky


Rozhodnutí sedmi nejvyspělejších zemí světa a Ruska sdružených do skupiny G8 o tom, že do roku 2050 podstatně sníží emise skleníkových plynů urychlujících oteplování ovzduší, považuje prezident Václav Klaus za "zdánlivě odvážné a v každém případě velmi líbivé (pro toho, kdo nedomýšlí souvislosti)". Klaus to napsal v článku, který otiskla sobotní Mladá fronta Dnes. Lídrům G8 klade otázky, mimo jiné proč rozhodnutí udělali, zda znají metody a způsoby, jak cíl zajistit, či zda mají s ohledem na délku svého mandátu právo sahat do životů miliardám lidí ještě půl století po ukončení jejich politického mandátu. Klaus píše, že neexistují přesvědčivé vědecké důkazy o tom, že nastává masivní globální oteplení a že příčinou mírného oteplování je aktivita lidí a zejména emise skleníkových plynů.

"Zná těchto osm politiků metody a způsoby, jak svůj cíl zajistit? Zná jinou cestu než radikální deindustrializaci celého světa a zabránění miliardám lidí podílet se na pozitivních efektech dlouhodobého ekonomického růstu, který přinesl takové zlepšení lidských životů dnes vyspělým zemím světa?" ptá se mimo jiné Klaus. Na "závazku" vedoucích politiků světa je podle něj smutné především to, že předvedli "nesmírný historický pesimismus". "Předvedli, že nevěří v pozitivní výsledky neregulované tvůrčí spontaneity lidské společnosti a že primárně věří v povinnost ji shora plánovat a organizovat," uvádí Klaus s tím, že do toho tlačí zmíněné politiky "zelené" hnutí, "které se - na rozdíl od klimatu - stalo skutečným globálním nebezpečím současnosti".

"Aby bylo jasno: dovedu si představit, že budou v roce 2050 celosvětové emise skleníkových plynů poloviční než dnes. Ale stane se to jen v tom případě, když bude člověku ponechána jeho přirozená kreativita, když dostane co nejvíce prostoru, aby svobodně fungoval, aby reagoval na nové jevy, aby vymýšlel nové věci. Prostě aby dělal to, co dělal v posledních tisíciletích," uvedl Klaus.

Ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov vyzval Spojené státy, aby zmrazily veškeré rozhovory o budování systému protiraketové obrany v Evropě. Rozhovory s Českou republikou a Polskem by podle něj měly být přerušeny, dokud Moskva a Washington neprodiskutují ruský návrh na společné využívání radarové základny v Ázerbájdžánu. Lavrov míní, že společné využívání tohoto radaru umožní Spojeným státům vzdát se plánů na stavbu radaru v České republice a sila s antiraketami v Polsku, napsala agentura ITAR-TASS. "Radarová stanice v Ázerbájdžánu skvěle plní všechny úkoly a nevytváří problémy mezi Ruskem a sousedními zeměmi," uvedl ministr. Pokud mají USA zájem na stabilitě ve světě, měly by se vyvarovat kroků, které se dotýkají bezpečnosti jejich partnerů.

Ruský vicepremiér a bývalý ministr obrany Sergej Ivanov v sobotu v Petrohradu prohlásil, že společné využívání radaru v Ázerbájdžánu je nejefektivnějším způsobem, jak rychle zjistit starty "libovolných raket z celkového jižního strategického směru". V případě realizace plánu prý Rusko, USA i Evropa získají ty nejpřesnější informace o zkušebních startech raket i o případném startu bojovém.

Společné využívání radarové stanice Gabala americkému prezidentu Georgi Bushovi překvapivě nabídl ruský prezident Vladimir Putin při vzájemném setkání na okraj summitu skupiny G8 v Německu. Rusko ostře kritizuje americké plány na vznik protiraketového systému ve střední Evropě, který vnímá jako porušení strategické rovnováhy ve světě. Bush s Putinem by se měli setkat na počátku července na rodinném sídle Bushových v Kennebunkportu v americkém státě Maine.