Zprávy | Z archivu rubriky


Dvaatřicetiletá Barbora Škrlová, která v pátek kontaktovala české úřady v dánské metropoli Kodani, tvrdí, že byla jedinou představitelkou třináctileté Aničky. Řekla to sobotním Lidovým novinám. Škrlová se údajně vydávala za třináctiletou Annu, nevlastní sestru týraného Ondřeje z Kuřimi. Policie po ní vyhlásila celostátní pátrání poté, co 13. května utekla z brněnského Klokánku. "Jen při odběrech DNA mě zastoupila jiná dívka," řekla Škrlová LN. Zájmeno "já" podle LN Škrlová užívá jen zřídka. O "Aničce" i "Barunce" naopak často mluví ve třetí osobě. "Barunka byla pro tu společnost příliš nepohodlná tím, jak se chovala," uvedla Škrlová důvod, proč podle ní vznikla její nová identita. Lidé prý nechápali, když si ve svém věku hrála s medvídkem, smáli se jí, když se chovala jako dítě. Aničce prý ne. Mluvený projev Barbory je podle LN na první poslech dětský. Občas však používá obraty, které prozrazují její skutečný věk. Vzápětí ale typicky dětským stylem prosí o zmrzlinu a zákusek v cukrárně.

Po útěku z Klokánku se údajně schovávala v lese, pak v Jeseníkách. Do zahraničí cestovala vlakem, aby o její cestě neexistoval záznam. Advokát Zdeněk Hrouzek bude Škrlovou zastupovat před úřady v ČR. V pátek se setkal se svou klientkou poprvé. "Můj vstup do případu by měl zamezit dalším spekulacím o jejím osudu," řekl LN. Uvedl, že si zatím není vědom ničeho, z čeho by mohla být jeho klientka obviněna a trestně stíhána. "V první řadě se pokusím kontaktovat státní orgány s tím, že Barbora existuje, že žije. Musím zjistit, proč policie pátrá po jejím pobytu," řekl LN.

Výhra v souboji s Itálií znamená pokračování na šampionátu a minimálně zajištění účasti v baráži o olympijské hry a za jistých okolností i vstupenku do semifinále mistrovství Evropy. Remíza i prohra všechny postupové naděje odvanou. České reprezentanty do jednadvaceti let čeká na evropském šampionátu v Nizozemsku v neděli klíčová bitva, která může rázně ukončit nebo naopak udržet při životě sen jedné fotbalové generace. "Nesmíme věšet hlavy a skládat zbraně, protože to pořád máme ve svých rukách," uvedl útočník Michal Papadopulos, který se dnes se spoluhráči snažil zapomenout na čtvrteční podvečer, v němž český tým prohrál se Srbskem brankou ze třetí minuty nastaveného času. "Snad nás to nesrazí a naopak spíš vyburcuje. Nechceme tady končit takhle brzo a popereme se o to, abychom šli dál," tvrdil záložník Daniel Pudil.

V nizozemském Arnhemu v neděli ožijí rok staré vzpomínky ze světového šampionátu dospělých. V posledním utkání v základní skupině Češi také hráli "o všechno" s Itálií a prohra 0:2 poslala Nedvěda, Čecha, Rosického a spol. domů. Teď se pokusí o reparát jejich mladší následovníci, před kterými stojí nelehký úkol: porazit "squadru azzuru", s níž loni v listopadu na její půdě uhráli bezbrankovou remízu. "Perfektně nám tam vyšla první půlhodina, Italové vůbec nevěděli, co mají hrát. O něco podobného se chceme pokusit i tady, je to pro nás určitý návod," řekl Papadopulos.

Více než 6500 lidí se v sobotu zúčastnilo tradičního pochodu na podporu boje proti rakovině prsu. Od Prašné brány došli po vltavském nábřeží až do Žlutých lázní v Podolí. Účastníky šestikilometrové trasy nebylo možné přehlédnout nejen kvůli značnému počtu - poznávacím znamením byla růžová trička a balonky stejné barvy. V průvodu převažovaly ženy všech generací, nechyběli ale ani muži, děti i ti úplně nejmladší v kočárcích. Vstupenkou na akci, která se letos konala již posedmé, bylo tričko nebo kšiltovka s logem stužky za 300 korun. Výtěžek z akce pomůže organizacím podílejícím se na boji s touto zákeřnou nemocí - Asociaci mamodiagnostiků, pacientskému sdružení Mamma Help a Alianci českých organizací a žen s rakovinou prsu. Tentokrát předala pořádající kosmetická firma na pomoc nemocným i preventivní akce šek na deset milionů korun - částka vyšší než v předchozích rocích má připomenout, že tyto aktivity proti rakovině prsu slaví desáté výročí. "Pochod proti rakovině prsu je celosvětová záležitost, začala v Británii v roce 1992. Je to hromadná demonstrace proti této chorobě. Chceme, aby se zlepšila hlavně prevence," řekla ČTK Michaela Vaňková z pořádající agentury. Motto letošního pochodu bylo Společně proti rakovině prsu, protože toto onemocnění není jen záležitostí žen, ale zasáhne celou rodinu. Na začátku roku byla začala kampaň zaměřená tentokrát na muže. Měla je přesvědčit, aby nebyli lhostejní k riziku a své partnerky vyzývali k preventivnímu vyšetření.

Koncert sopranistky Evy Urbanové, která si letos připomíná 20. výročí umělecké kariéry, otevřel v pátek večer program 49. ročníku mezinárodního operního festivalu Smetanova Litomyšl. Ve zcela vyprodaném auditoriu pod otevřeným nebem na zámeckém nádvoří zazněly za mimořádného zájmu publika árie a scény z českých a italských oper. Tříhodinový koncert skončil proroctvím z opery Libuše, ovacemi vstoje a záplavou květin, včetně kytice dvaceti růží pro sólistku.

Festival zahájil prezident republiky Václav Klaus, který má nad ním záštitu. Hlavu státu přivítali organizátoři v rodišti skladatele Bedřicha Smetany v půlstoleté historii tamního hudebního festivalu na koncertě poprvé. Klaus označil přehlídku za velmi známou a slavnou a umělecky významnou a Evu Urbanovou za jednu z největších osobností české hudby. Eva Urbanová, k níž se pojí neoficiální titul první dáma české opery, je podle Klause stálicí - zdá se, jako by tu byla odedávna. Skutečnost, že byl první hlavou státu na Smetanově Litomyšli, komentoval Václav Klaus při úvodním slovu z pódia k pobavení publika slovy: "Vždycky si povzdechnu a říkám si - co ti prezidenti dělali...?" Další úsměvy i smích vyvolala jeho ironická poznámka o globálním oteplování - prezident je znám jako odpůrce této myšlenky. Klaus má "nehynoucí vzpomínku" na to, jak v 90. letech, tehdy v jiné politické funkci, byl na koncertě v Litomyšli - a bylo velmi zima, takže si museli s manželkou půjčit deky. "Pak jsem onemocněl," poznamenal Klaus a dodal: "Díkybohu nastalo globální oteplování, tak něco takového nehrozí."

Na zámku a na dalších místech se do 1. července v historickém městě Litomyšli uskuteční dvě desítky hudebních programů - operních představení a koncertů. Letos nese festival podtitul "...ve světě dětí" a na dětské publikum je zaměřena několik akcí.

V Kodani na českém velvyslanectví se objevila žena, která se představuje jako Barbora Škrlová. ČTK to potvrdila mluvčí ministerstva zahraničních věcí Zuzana Opletalová. Dvaatřicetiletá Škrlová se údajně vydávala za třináctiletou Annu, nevlastní sestru týraného Ondřeje z Kuřimi. Policie po ní vyhlásila celostátní pátrání poté, co 13. května utekla z brněnského Klokánku. Na velvyslanectví se žena objevila s člověkem, kterého představila jako svého otce, s advokátem, údajně jakýmsi nezávislým vyšetřovatelem a dvěma novináři z Lidových novin. Podle serveru lidovky.cz se Škrlová v dánském hlavním městě Kodani skrývá už měsíc a dál se odmítá vrátit do ČR. Údajně se bojí lidí a jejich reakcí. Škrlová, jež absolvovala Janáčkovu akademii múzických umění v oboru skladba, žije prý v Kodani u své příbuzné a komponuje, řekla ČTK mluvčí ministerstva.

Na případ Barbory Škrlové, údajné Aničky, přišla policie poté, co před měsícem zadržela v Kuřimi na Brněnsku Kláru Mauerovou - ženu, která týrala svého sedmiletého syna Ondru. Mauerové nyní hrozí až 12 let vězení za to, že syna nahého a spoutaného zavírala do komory. Velvyslanectví se podle Opletalové hned při návštěvě ženy, jež o sobě prohlašuje, že je Škrlová, spojilo s vyšetřovateli případu a radili se o dalším postupu. O tom, zda vůbec nějaká Anna existuje, se stále vedou spory. Prezident Václav Klaus sice před časem dostal dopis podepsaný Annou Mauerovou, mohl být ale sepsán někým jiným. Kriminalisté zjistili, že se za ni z nejasných příčin vydávala Škrlová. Podle některých dohadů mohla být osoba Aničky zcela vymyšlena s cílem získat falešnou identitu pro někoho dalšího. Některé zdroje uvádějí, že Škrlová a Mauerovi byli členy náboženské sekty vycházející z učení uskupení Poselství Grálu.