Zprávy | Z archivu rubriky


Odboráři kritizovali pražský magistrát, že jim původně nechtěl dovolit postavit během sobotní demonstrace proti vládní reformě veřejných financí tribunu pod sochou svatého Václava. Přestože se podle představitelů Českomoravské konfederace odborových svazů (ČMKOS) obě strany nakonec na záboru místa domluvily, dá se podle nich postup úředníků vnímat jako pokus o ohrožení svobody shromažďování. "Je to neslušné, zbytečně to vyvolává pocit, že by v České republice mohla být ohrožena demokracie a právo na svobodné vyjádření názorů," prohlásil na čtvrteční tiskové konferenci odborový předák svazu KOVO Josef Středula. Proti nařčení o omezení shromažďovacího práva se magistrát ohradil. "Odbory samozřejmě mohou pořádat svůj protestní pochod, který nám ohlásily. Stavbu takovýchto zařízení v horní části Václavského náměstí ale nepovolujeme nikomu," sdělil ČTK mluvčí magistrátu Jiří Wolf. Je to praxe, která bez výjimky platí několik let jako ochrana historického místa, jeho piety i s ohledem na bezpečnost účastníků akcí, dodal.

Předseda ČMKOS Milan Štěch očekává, že v sobotu přijedou do Prahy vyjádřit nespokojenost s vládními záměry desetitisíce odborářů. Před polednem se pod hlavním heslem "Zastavme škrtformu" sejdou před žižkovským Domem odborových svazů, průvodem se vydají na Václavské náměstí. Odbory chtějí reformu buď zastavit, nebo zásadně změnit. Tvrdí, že poškozuje většinu občanů a neplní daný cíl, tedy snížit deficit veřejných financí. O dalších protestech chtějí odbory rozhodnout až podle výsledku nadcházející akce a reakcí politiků. Generální stávku, kterou požaduje druhá největší centrála - Asociace samostatných odborů - považuje Štěch za poslední možný prostředek a krajní variantu, která zatím není na pořadu dne. Konfederace v pátek rozešle všem poslancům své pozměňovací návrhy. Věří, že někteří z nich si je během druhého čtení osvojí a zkusí je uplatnit.

Analýzy potvrdily, že krocany na farmě v Tisové na Orlickoústecku zabil vysoce patogenní virus ptačí chřipky H5N1 nebezpečný i člověku. Česko tak zaznamenalo první případ vysoce nebezpečné ptačí chřipky v chovu drůbeže. Ohnisko nákazy bylo izolováno. Hygienici uklidňují, že lidem žádné nebezpečí nehrozí. Chorobou se zatím v Evropě nikdo nenakazil, panuje zde totiž jiná kultura než v Asii, kde lidé s ptáky žijí v úzké blízkosti, vysvětlil hygienik Vladimír Polanecký. Výskyt viru ale ovlivní obchod, Rusko již oznámilo, že omezí dovoz drůbeže z ČR.

Krocani začali v Tisové umírat v neděli, do středečního večera uhynulo 1800 kusů z celkem 6000 chovaných krocanů. Žádné ze zvířat se nedostalo do prodeje. Farma je nyní uzavřena a všechna zvířata budou utracena. Veterináři vymezí kolem vsi pásma v okruhu tři kilometry a deset kilometrů od místa výskytu. V prvním pásmu se provede soupis všech hospodářství s drůbeží včetně drobných chovů, ve druhém se sepíší chovy komerční. V nich budou veterináři stav zvířat sledovat. Přímo v Tisové bude vybito 930 kusů drůbeže z domácích chovů. Nejpřísnější opatření mají okolo ohniska trvat minimálně tři týdny. Desinfekční koridor, kde se bude provádět očista lidí, kteří vystupují z ohniska nákazy, pomáhá na místě budovat osm desítek záchranářů z olomouckého vojenského záchranného praporu. V Tisové by vojáci měli zůstat do pátečního večera.

Lék proti ptačí chřipce Tamiflu dostanou lidé, kteří s nakaženou drůbeží pracovali, a veterináři, kteří případ prošetřují, kvůli prevenci. Česko má pandemický plán, kterým se v případě šíření nákazy řídí. Hygienici podle něj postupovali už loni, kdy se virus ptačí chřipky objevil u divokých labutí. Také zásob léků má stát podle ministra zdravotnictví Tomáše Julínka dost.

První případ ptačí chřipky se v ČR objevil loni v březnu, poté bylo zaznamenáno dalších 13 výskytů, vždy šlo o volně žijící labutě. Všechny případy se vyskytly na jihu Čech a Moravy. Chovatelům nutná bezpečnostní opatření a omezení odbytu způsobily milionové škody. Světová banka odhadla, že škody roční pandemie ptačí chřipky by světové ekonomice způsobily ztráty ve výši téměř 19 bilionů korun. Virus H5N1 byl u člověka poprvé objeven v roce 1997 v Hongkongu. Od té doby si v Asii vyžádal desítky lidských životů. Zatím nebyla prokázána jeho přenositelnost z člověka na člověka.