Zprávy | Z archivu rubriky


Památná kaplička z roku 1723 v Domaslavicích pod Ještědem na Liberecku zažila velký přesun. Památku vesnické architektury přestěhoval obří jeřáb na novou základovou desku vzdálenou zhruba deset metrů od původního stanoviště. Náročný přesun byl jen první etapou záchrany památky, která patří v Podještědí k nejstarším, řekl ČTK František Pospíšil, starosta obce Bílá, která o záchranu kapličky usiluje už od 90. let. Kaplička zasvěcená Nejsvětější trojici a sv. Janu Nepomuckému je ve velmi špatném stavu a hrozilo její zřícení. Kaplička, která se objevuje i ve známém románu Karoliny Světlé Kříž u potoka, stála původně na rozcestí. Když se ale v 60. letech postavila na místě původních cest silnice, rázem se dostala více než metr pod její úroveň a při každém větším dešti či jarním tání stála ve vodě. "Původně jsme uvažovali o tom, že ji rozebereme a postavíme znovu, podle památkářů by ji ale už nikdo neposkládal, a tak padlo rozhodnutí ji přestěhovat vcelku," řekl Pospíšil.

Nyní podle Pospíšila čeká kapličku další fáze záchranných prací, která by ji měla vrátit do původní podoby. Jen socha sv. Jana Nepomuckého se do ní zřejmě nevrátí, obec ji totiž nemá. Podle jednaosmdesátileté Marie Králové ji někdo ukradl v 60. letech. Právě její rodina se o kapličku léta starala. "Tatínek pozemky koupil v roce 1923 od Rohanů s tím, že kapličku musí udržovat a opravovat. Také to po celá léta dělal, maminka ji nechala vymalovat modře se zlatými hvězdičkami a my děti jsme tam nosily květiny," zavzpomínala stařenka. Socialistické Československo ale podobným památkám nepřálo a kaplička málem skončila v základech silnice, která se pak na její devastaci výrazně podepsala. Potomci majitele pozemku i obec pak léta usilovali o její záchranu. Nakonec se díky podpoře z Ministerstva pro místní rozvoj a Libereckého kraje podařilo celou akci zorganizovat.

Pražské kino Světozor uspořádá ve čtvrtek 28. června veřejnou projekci premiéry tří filmů, jejichž tématem jsou práva lidí s mentálním postižením. "Filmy Olgy Struskové, Davida Čálka a Veroniky Sobkové vznikly v rámci kampaně za práva lidí s mentálním postižením," řekl ČTK Richard Němec, který se na vzniku dvou z trojice přibližně půlhodinových snímků podílel jako producent. Vstup na projekci bude zdarma.

O tom, že lidé s mentálním handicapem mohou žít téměř stejně jako jejich zdraví spoluobčané, chce diváky přesvědčit režisér David Čálek svým filmem nazvaným Přesně tak. Snímek, který natočil podle scénáře Veroniky Sobkové, mohou v červenci zhlédnout také návštěvníci Letní filmové školy v Uherském Hradišti. "O film dokonce projevili zájem v Německu, kde uvažují o tom, že jej uvedou do distribuce," prohlásil Němec. Sobková je rovněž autorkou filmu Láska, gramec, pád, který se zabývá otázkou svobody pohybu a soukromím mentálně postižených lidí. Snímek Olgy Struskové nazvaný Hledám práci - zn. Mám DS zase přibližuje osudy postižených lidí, kteří přes překážky hledají pracovní uplatnění uprostřed většinové společnosti.

"Sami lidé s mentálním postižením a jejich rodiny se mnohdy smířili s tím, že v praxi jsou jejich práva často výrazně omezována, že se stávají občany druhé kategorie," uvedl ředitel sdružení Portus, které kampaň za práva mentálně postižených lidí pořádá. "Filmy se proto záměrně věnují tématům a situacím, u nichž člověk s mentálním postižením denně naráží na překážky a nejednoznačnost výkladu práva. Patří sem například právo na práci, svobodnou volbu a pohyb nebo právo na partnerský život," uvedl Sobek.

Sanace farmy v Tisové na Orlickoústecku, kde byl u chovu krůt objeven virus ptačí chřipky, by měla skončit do pondělního poledne. Na farmě v sobotu začalo vyklízení podestýlky z hal, kde ještě do pátku byli infikovaní krocani. Hasiči také dezinfikují již prázdné kurníky u chovatelů v obci a zapálili stoh slámy, z které nákaza údajně pocházela. Po zasedání Bezpečnostní rady Pardubického kraje to řekl zástupce pardubického hejtmana Roman Línek.

Rozbory vybité domácí drůbeže, několika nalezených mrtvých ptáků z okolí Tisové i vzorků z okolních komerčních chovů drůbeže nebezpečný virus H5N1 neprokázaly, řekl ředitel pardubických krajských veterinářů Josef Boháč. "Pokud se od pondělí během následující třicetidenní lhůty žádný případ H5N1 neobjeví, budeme zpátky v bodě nula v normální situaci se všemi pravidly platícími před tím, než se událost stala," řekl Línek. Přes 80 příslušníků armády z olomoucké posádky by mělo Tisovou opustit v neděli. Policejní uzávěra silnice do Tisové má skončit v pondělí.

Hasiči a armáda na likvidaci nákazy použili téměř tři tuny chloraminu. Lék Tamiflu dostalo asi 260 lidí, kteří byli v potenciálním styku s virem, nebezpečným i člověku. Likvidaci asi 4000 krůt a zhruba tisícovky domácí drůbeže v obci ukončili odborníci v pátek. Na patogenní vir H5N1 od minulé neděle zemřelo přibližně 1800 krůt. Celkem tak viru padlo za oběť asi 7000 kusů drůbeže. Slámovou podestýlku z pěti hal pracovníci družstva vyváželi do silážní jámy, vyložené plachtou, kterou se pak hromada také přikryje. Hasiči očekávají, že po přikrytí se hromada samovolně zahřeje na více než 70 stupňů Celsia a případné viry chřipky se samy zničí. V sobotu odpoledne hasiči rozhrnuli a zapálili asi pět metrů vysoký stoh slámy, která byla minulý týden ve středu použitá na podestýlku. Sláma byla údajně zdrojem nákazy, protože k ní mohlo volně žijící ptactvo. V neděli má přijít na řadu vymytí hal teplou tlakovou vodou s dezinfekčním roztokem.

Ptačí chřipka se v tuzemsku poprvé objevila loni. Zjištěno bylo 14 případů. Vždy šlo o uhynulé volně žijící ptáky. Nyní se po roční pauze nemoc vrátila a poprvé byl zasažen chov drůbeže.

Čeští vládní i opoziční politici ocenili výsledek bruselského summitu EU, který v sobotu nad ránem skončil kompromisní dohodou na mandátu pro přípravu smlouvy o reformě institucí EU. Zástupci ČSSD ale relativizovali úspěch českých vládních vyjednavačů s požadavkem na oboustrannou flexibilitu, tedy na možnost zpětného přenosu kompetencí EU na národní státy.

Zřejmě nejpochvalněji se k výsledkům summitu, na kterém Česko zastupovali premiér Mirek Topolánek a vicepremiér Alexandr Vondra (oba ODS), vyjádřila výkonná rada této strany. "Považuje výsledek jednání za zásadní bod obratu směrem od konceptu budování evropského superstátu a evropského federalismu," oznámil europoslanec ODS Jan Zahradil. Rada podle Vondry za průlomové považuje opuštění konceptu euroústavy, zachování dosavadního systému hlasování v Evropské radě, posílení kontrolní role národních parlamentů a právě požadavek na oboustrannou flexibilitu.

Podle ministra a bývalého šéfa diplomacie Cyrila Svobody (KDU-ČSL) dohoda dává solidní základ k tomu, aby se do konce roku dojednal upravený text reformní smlouvy. "Důležité je, aby se shodli všichni," uvedl Svoboda. Za dobré označil i to, že hlasování založené na principu dvojí většiny, proti kterému se Polsko bouřilo, bude postupně zaváděno až letech 2014 až 2017.

Předseda sněmovního zahraničního výboru Jan Hamáček (ČSSD) označil za "velký úspěch" to, že se podařilo dospět k dohodě. Výsledek sice zcela neodpovídá jeho představám, ale chápe jej jako kompromis kvůli neústupné pozici Polska a Velké Británie. Od českých zástupců nebylo podle Hamáčka moudré, že se postavili za Polsko. "Možná ta naše podpora je utvrzovala v tom, že mají být neústupnější. To nebyla příliš moudrá taktika," uvedl. Za "relativní úspěch" označil Hamáček skutečnost, že summit kromě jiného schválil i český požadavek oboustranné flexibility. Podle poslance s tím počítala už původní verze euroústavy. "Vláda si za svůj cíl vytkla něco, co bylo velmi jednoduché splnit, byl to takový cíl-necíl," dodal Hamáček. Podle něj nikdo z vlády nebyl schopen zatím uvést jedinou pravomoc, která by se měla převést z EU zpět na národní úroveň.