Zprávy | Z archivu rubriky


Městský soud v Praze v pondělí povolil obnovu trestního řízení v 60 let starém případu zlínského podnikatele Jana Antonína Bati. Zrušil tak rozsudek Národního soudu, který jej počátkem května 1947 v nepřítomnosti odsoudil k 15 letům vězení za to, že se veřejně nepřihlásil do odboje proti nacistům. Zároveň vrátil Baťův případ žalobkyni k došetření. Obnovu soudního řízení s jedním z nejvýznamnějších členů rodiny, která vlastní obuvnické impérium, navrhli soudu žalobci. Podle nich vyšly najevo nové skutečnosti, které svědčí v Baťův prospěch. Například informace o tom, že Baťa podporoval zahraniční odboj. Žalobci tak dali za pravdu podnětu Tomáše Bati juniora, který usiloval o očištění jména svého strýce.

Jan Antonín Baťa byl nevlastním bratrem zakladatele obuvnického impéria Tomáše Bati. Když Tomáš v roce 1932 zahynul, zaujal v podniku jeho místo. Za jeho vedení továrna i město Zlín vzkvétaly. V roce 1941 odjel do Brazílie. V tehdejším Československu J. A. Baťu po válce Národní soud obvinil z různých zločinů včetně kolaborace s nacisty. V nepřítomnosti byl odsouzen za to, že se veřejně nepřihlásil do odboje proti nacistům. Proces, který se opíral o Benešovy dekrety, byl prý ale zmanipulovaný. Do konce života pobýval Jan Antonín Baťa v zahraničí. V Brazílii, kde v roce 1965 zemřel, založil několik měst. Nyní tam žije osm desítek členů jeho rodiny.

Předseda ČSSD Jiří Paroubek požaduje po nejvyšší státní zástupkyni Renatě Vesecké, aby zaujala stanovisko ke kauze Kubice. V dopise, který jí poslal, označuje za absurdní, že nebyl nikdo potrestán, přestože státní zástupci dospěli k závěru, že byly naplněny formální znaky několika trestných činů.

Zpráva šéfa Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu (ÚOOZ) Jana Kubiceho vyvolává spory mezi vládními a opozičními poslanci už zhruba rok. Kubice několik dnů před loňskými sněmovními volbami uvedl, že tehdejší premiér Paroubek, ministerstvo vnitra a policejní prezident se snaží ovlivňovat vyšetřování některých případů. Svá slova dokládal písemnou zprávou, kterou přinesl do sněmovny a která poté unikla do médií. Socialisté tvrdí, že někteří občanští demokraté tak zneužili policii, aby ovlivnili výsledek loňských červnových voleb. ODS toto nařčení opakovaně popřela. Paroubek v dopise Vesecké tvrdí, že Obvodní státní zastupitelství pro Prahu 1 dospělo k závěru, že kauza není společensky nebezpečná, přestože naplňuje formální znaky skutkových podstat několika trestných činů. S tím se podle Paroubka ztotožnilo Městské státní zastupitelství v Praze.

Šéf ČSSD se dovolává analytické skupiny státních zástupců, kteří konstatovali, že varování v Kubiceho zprávě nebyla důvodná. Obvinění a pomluvy obsažené ve zprávě, jejíž obsah unikl do médií, ale podle Paroubka poškodily sociální demokracii a základní práva občanů. Ti se ani po roce nedočkali zadostiučinění. Paroubek často uvádí, že byl ve zprávě obviněn z pedofilie. Protože nebyli viníci potrestáni, veřejnost se může domnívat, že na pomluvách přece jen něco bylo, soudí Paroubek.

V Karlových Varech je vše připraveno k mezinárodnímu filmovému festivalu, jehož 42. ročník začne tento pátek. Ve Velkém sále hotelu Thermal se na zahajovacím večeru objeví hollywoodská hvězda Renée Zellwegerová, která osobně předá Křišťálový globus za mimořádný umělecký přínos světové kinematografii legendě české filmové animace Břetislavu Pojarovi. Dalším držitelem této prestižní ceny se stane americký herec, režisér a producent Danny DeVito. Na závěr festivalu totiž uvede s režisérem Jakem Paltrowem americký soutěžní snímek Hezké sny, který vznikl v britské koprodukci. V komedii o skladateli reklamních jinglů, jehož monotónní život naruší dívka jeho snů, hraje Danny DeVito s Gwyneth Paltrowovou a Martinem Freemanem. Také Zellwegerová bude ve Varech pracovně, neboť tu uvede romantický příběh Miss Potter, ve kterém ztvárnila titulní roli.

Podle tiskového oddělení karlovarského festivalu budou dalšími hosty 42. ročníku režisér, scenárista a kameraman Tom DiCillio, který osobně uvede zahajovací komedii Delirious se Stevem Buscemim a Michaelem Pittem v hlavních rolích odměněnou loni na festivalu v San Sebastianu cenami za režii a scénář, a vycházející hvězda britského filmu Romola Garaiová. Ta představí nový film Francoise Ozona Angel, který je dobovým dramatem o vzestupu a pádu excentrické britské spisovatelky na začátku 20. století. Karlovarský festival nabídne přes 220 celovečerních hraných a dokumentárních filmů.

V Kambodži se v pondělí zřítilo letadlo s více než dvěma desítkami osob na palubě. Nejmenovaný činitel mezinárodního letiště v Siem Reapu, odkud stroj odletěl, agentuře AP řekl, že mezi cestujícími byli mimo jiné tři Češi a 13 Jihokorejců. Panují obavy, že nikdo nehodu nepřežil. Český velvyslanec v Thajsku Ivan Hotěk ČTK telefonicky řekl, že zatím nemá oficiální informace o pasažérech letounu, a tudíž nemůže přítomnost Čechů potvrdit. Úřad později dodal, že nové údaje vzhledem k pokročilému večernímu času bude moci případně poskytnout až v úterý ráno místního času. Nejbližším letadlem odletí velvyslanec společně s konzulkou z českého zastupitelského úřadu v Bangkoku na místo a budou dál pokračovat ve zjišťování informací, sdělila ČTK mluvčí českého ministerstva zahraničí Zuzana Opletalová.

České velvyslanectví v Bangkoku, které má působnost i pro Kambodžu, dostalo informaci o neštěstí zprostředkovaně, od britských diplomatů, uvedla Opletalová. Britové si v rámci ověřování přítomnosti svých občanů na palubě povšimli tří jmen, která by mohla být českého původu. Český zastupitelský úřad v Bangkoku začal totožnost trojice okamžitě ověřovat, zatím se ale nepodařilo od společnosti PMT Air dostat bližší údaje, jako jsou například čísla pasů, podle kterých by se dali tito lidé jednoznačně identifikovat. Český zastupitelský úřad v Bangkoku byl mezitím kontaktován rodinou, která odpovídající jména uvedla. České ministerstvo ale zdůrazňuje, že zatím není vůbec potvrzeno, že ti lidé skutečně do letadla nastoupili.

Pořadatelé hudebního festivalu v Trutnově nevědí, zda na něm nechají vystoupit Václava Neckáře, s nímž počítali jako s jednou z hvězd letošního ročníku. Podle informací pondělních Lidových novin Neckář devět let spolupracoval s komunistickou Státní bezpečností (StB), evidován jako důvěrník s krycím jménem Bacil. "Estébáci tady nehrajou," řekl ČTK organizátor festivalu Martin Věchem, který chce každopádně požádat zpěváka o vyjádření. Podle Lidových novin však Neckář odmítá o spolupráci s StB hovořit. Vysvětluje to svými zdravotními potížemi. Po mozkové příhodě z roku 2002 mu prý dělá potíže udržet při rozhovoru koncentraci.

Pořadatelé přehlídky podle Věcheta nejprve dají Neckářovi možnost vysvětlit celý případ ve "festivalovém samizdatu", který každoročně vydávají. "Podobně jsme to udělali v případě Petra Hoška z kapely Plexis, který to však bohužel odmítl. Plexis tady proto nehrajou," uvedl Věchet. Festivalové noviny v minulých letech připomínaly i další hudebníky nařčené ze spolupráce se StB, které proto do Trutnova k účasti na festivalu nezvou; například písničkáře Jaromíra Nohavicu, Františka Horáčka známého pod pseudonymem Jim Čert či frontmana Žlutého psa Ondřeje Hejmu.

Na programu letošního ročníku je kromě vystoupení Neckáře a jeho kapely Bacily také set Marty Kubišové, o které podle Lidových novin Neckář StB informoval. Pořadatelé letošní jubilejní 20. ročník festivalu věnovali "náčelníku" Václavu Havlovi. Bývalý prezident má nedaleko festivalového areálu chalupu a patří k jeho pravidelným návštěvníkům.