Zprávy | Z archivu rubriky


Významní zástupci lékařské veřejnosti protestují proti rozhodnutí soudce, který poslal zdravou desetiletou Terezku do psychiatrické kliniky v Motole. Soud nařídil dívku umístit na psychiatrii, protože její matka údajně bránila dívčinu otci, aby se s dcerou stýkal. Podle soudu tak nezvládla rodičovskou roli. Rozhodnutí soudce Obvodního soudu pro Prahu 8 kritizuje prezident Asociace evropských psychiatrů Cyril Höschl, děkanové všech tří lékařských fakult Univerzity Karlovy i ředitel motolské nemocnice Miloslav Ludvík. "Vzniklou situaci považujeme za degradaci odbornosti lékařů, medicínských procesů i Hippokratovy přísahy," stojí v jejich prohlášení. Poukazují na to, že soudce vtáhl medicínu do sporu, kterým se má zabývat justice a orgány sociální péče.

Rozhodnutí soudu se nelíbí ani některým psychologům, kteří upozorňují, že soudce postupoval v rozporu s doporučením soudních znalců. Nevzal na vědomí ani názor psychiatrů z motolské kliniky, kteří chtěli zdravou dívku pustit domů. Autoři prohlášení dodali, že umístění Terezky na psychiatrii může dívku vážně poškodit. Terezka je na klinice už od pondělka. Její matka i motolská nemocnice se proti soudnímu rozhodnutí hodlají odvolat. Spor rodičů o Terezku trvá deset let. Otec se s dcerou mohl vídat o víkendech, podle matky se ho ale dítě bálo a nechtělo ho vidět. Rozhodnutí soudu předcházel požadavek Terezčiny matky, aby nemusela o letních prázdninách dceru každý týden předávat jejímu otci a mohla s ní odjet mimo Prahu.

Sigmund Freud zavěšený na střeše chicagského mrakodrapu či původní výtvarné návrhy českých bankovek zbudou ještě několik týdnů v Chicagu jako připomínka Dnů Prahy, vrcholí v sobotu vrcholí. "Byla to největší kulturní prezentace Prahy a české kultury v Chicagu od roku 1989 postavená na mnoha skvostech," řekl pražský primátor Pavel Bém, který se závěru festivalu účastní. Sochu zakladatele psychoanalýzy, rodáka z moravského Příbora Sigmunda Freuda vytvořil výtvarník David Černý, který se proslavil mimo jiné už začátkem 90. let přebarvením sovětského tanku na pražském Smíchově narůžovo. Instalace s názvem Man Hanging Out neboli Zavěšený muž procestovala deset evropských měst, ve Spojených státech se od čtvrtka představuje poprvé.

Pražské dny, které od 5. června nabídly chicagskému publiku koncerty, výstavy či semináře, pokračovaly ve čtvrtek slavnostním uvedením výstavy kreseb a grafiky výtvarníka Oldřicha Kulhánka. Vedle figurálních prací, které reprezentují jeho tvorbu od 90. let do současnosti, vystavuje Kulhánek v Chicagu vůbec poprvé na veřejnosti původní návrhy, podle nichž vznikly české bankovky. Kulhánkovu tvorbu ocenil také člen Sněmovny reprezentantů amerického Kongresu Rahm Emanuel, který v ojedinělém parlamentním prohlášení předaném předsedkyni sněmovny Nancy Pelosiové vyzdvihl nejen jeho umělecké dílo, ale i oddanost umění a svobodě tvůrčího projevu. Prohlášení považované za vysokou poctu umělci, bylo zveřejněno při čtvrteční vernisáži výstavy. Dny Prahy v Chicagu uzavře sobotní slavnost u hrobu někdejšího chicagského starosty, rodáka z Kladna Antonína Čermáka.