Zprávy | Z archivu rubriky


Desetiletá Tereza, hospitalizovaná z rozhodnutí soudu na psychiatrickém oddělení nemocnice v Motole, byla podle České televize převezena do Olivovy dětské léčebny v Říčanech u Prahy. Televizi to řekla matka Terezy, která podle svých slov o převozu dcery nebyla dopředu informována. Při čtvrteční dopolední návštěvě léčebny pak se dohodla s primářkou na návštěvách dcery, které se nové prostředí údajně líbí o trochu více než psychiatrie v Motole. Podle mluvčí Fakultní nemocnice Motol Evy Jurinové nebyly s převozem problémy.

O přemístění dívky z psychiatrického oddělení do dětské léčebny rozhodl ve středu soudce Obvodního soudu pro Prahu 8. Podle lékařů je dívka zdravá a není důvod, proč by měla zůstat na klinice, kde je hospitalizována od 25. června. V léčebně by měla zůstat do doby, než znalci posoudí její zdravotní stav. O to, aby se případem neprodleně znovu zabýval, požádal Sládka také prezident Václav Klaus. Rozhodnutí soudce kritizovali také psychiatři, ministr práce a sociálních věcí Petr Nečas či ministryně pro lidská práva Džamila Stehlíková. Advokát Tomáš Homola podal na soudce trestní oznámení, ve kterém žádá prověřit, zda jeho rozhodnutím nebyla dívka zbavena osobní svobody.

Soudce poslal dívku do psychiatrické léčebny kvůli poměrům v rodině. Matce už byly uloženy pokuty v řádu desetitisíců korun za to, že bránila otci stýkat se s dcerou.

Celonárodním festivalem křesťanských aktivit nazývají pořadatelé Křesťanskou konferenci - třídenní ekumenické setkání, které ve čtvrtek začalo v Praze za účasti mnoha set věřících především z protestantských církví. Akci s řadou přednášek českých i zahraničních kazatelů a dalších řečníků ze širokého spektra skupin, hnutí a církví organizuje již podvacáté Křesťanská misijní společnost (KMS). "Téma konference zní Změna začíná ve tvém srdci. Tím se chce říci, že evangelium je něco, co mění člověka a co má potenciál i k proměně společnosti," řekl ČTK mluvčí KMS Tomáš Dittrich. Evangelium podle něj podobným způsobem vedlo Jana Husa, jehož vystoupení bylo podnětem k obrovským pozitivním změnám ve společnosti. "Jubileum Křesťanské konference ani Husovy oslavy, připadající na 6. července, nejsou však pohledem zpět. Jako organizátoři setkání jsme přesvědčeni, že křesťanství přináší zásadní poselství pro naši dobu," řekl Dittrich. Jak dodal, účastníci konference chtějí přijmout povzbuzení pro předávání tohoto poselství.

Hlavním hostem je letos Ingolf Ellssel z Německa, vedoucí Svazu letničních církví v Evropě, který přispěl ke smíření mezi různými proudy takzvaných probuzených křesťanů. Podle mluvčího přiváží do Prahy svědectví o radosti ze spásy i podněty k tomu, jak učinit církev otevřenější. Mezi dalšími vystoupí také Johannes Gerloff, novinář a publicista z Jeruzaléma specializovaný na blízkovýchodní problematiku. Letniční a evangelikální křesťané věnují velkou pozornost Izraeli a židovskému národu, který je podle bible nositelem Božího zaslíbení. Během tří dnů má podle Dittricha zaznívat aktuální poselství od široké škály domácích řečníků, mezi nimiž budou mimo jiné členové Rady Církve bratrské a Rady Křesťanských společenství, kazatelé a hudebníci, pastorační poradci a vysokoškolští pedagogové.

Mezi tématy přednášek a seminářů jsou například Co o nás prozrazuje jazyk, Jak se vypořádat s hořkostí, Zabijáci duchovního života, Být svobodnou dívkou je výzva. Součástí akce je znějící křesťanská hudba, přehlídka křesťanských nakladatelství a prezentace misijních a humanitárních organizací. Programy v sobotu večer uzavře divadelní představení Poselství z hlubin času. Tradičně se souběžně koná Dětská konference.

Nositelé jmen Jan a Marie mají šanci se podílet na rekordu v počtu Jeníčků a Mařenek. Sraz si dají v pátek na pohádkovém tradičním místě, v perníkové chaloupce v Rábech na Pardubicku. Loni si jich přišla naloupat perníček více jak stovka a ředitel Muzea perníku a pohádek Luděk Šorm doufá, že návštěvníci pohádkového areálu loňský rekord překonají. "Jeníčkové a Mařenky se zapíší do perníkové matriky. Mohou chodit i jednotlivě a musí se prokázat věrohodným dokladem," řekl ČTK Šorm.

Nejen Jeníčkům a Mařenkám bude po celý den vyhrávat kvartet lesních rohů Jana Šustra. Nad vším děním bude bdít Ježibaba, která ve své dílně upeče perníčky, případně zláká důvěřivější Jeníčky a Mařenky na lopatu. Pro nezdárníky je také připravené vězení pro zloděje perníku. Kdo neskončí v peci, může si naopak návštěvou pohádkového areálu polepšit a stát se novopečeným majitelem realit. "Kdo si koupí perníkovou chaloupku, dostane na katastrálním úřadě výpis z katastru perníkových nemovitostí s adresou Perníkov. Už jsem vydali okolo 420 popisných čísel," řekl Šorm.

Síň slávy rovněž připomene proslulé jmenovce, letošní rok bude patřit zejména Janu Werichovi. Na turistické známce se zase objeví mistr Jan Hus. Pohádkový areál nezavírá ani na jiné pohádky. Děti zde najdou ohniště 12 měsíčků, úl pro včelku Máju, vyhlídku na Smolíčkova jelena nebo saně pro Mrazíka, řekl Šorm.

Evropská komise navrhuje prodloužit výjimky, které nové členské státy používají pro stanovení snížených sazeb DPH až do roku 2010. Týká se to i české výjimky na sníženou pětiprocentní sazbu DPH na výstavbu bytů. Definitivně však o prodloužení nižší sazby DPH, které by o tři roky oddálilo zdražení bytů v ČR, rozhodnou až ministři financí EU na podzim.

Evropský komisař pro daně László Kovács ve čtvrtek představil výsledky studie, na jejímž základě chce komise dále postupovat při debatách o změně režimu daně z přidané hodnoty v EU. Hlavním cílem je pro komisi i nadále zjednodušení systému, který v současnosti znepřehledňuje obrovské množství trvalých i dočasných výjimek uplatňovaných jednotlivými členskými státy. Z nezávislé studie skupiny ekonomů Copenhagen Economics vyplývá, že snížené sazby DPH přehnaně nenarušují vnitřní trh EU. Zároveň se v ní ale uvádí, že neexistují důkazy, že by snížené sazby DPH zásadním způsobem podporovaly hospodářský růst a zaměstnanost a vyvrací tedy základní argumenty zastánců snížených sazeb. Jejím hlavním závěrem tak je, že nejvýhodnější volbou by bylo zavedení jednotné sazby DPH.

Podle Kovácse je prodloužení výjimek pro nové členské státy důležité v rámci rovného zacházení se všemi členy unie. Země, které do EU vstoupily před rokem 1995 mají totiž platnost svých výjimek zaručenu až do roku 2010, kdy by měl začít platit nový režim pro DPH v celé unii. Naproti tomu platnost výjimek nových členských států končí v roce 2007 nebo v roce 2008. Prodloužením výjimek se tedy vyřeší nespravedlivá a nerovná situace, která by při opačném postupu hrozila.

Prodloužení české výjimky na výstavbu bytů a domů by odvrátilo jejich zdražení, které mělo nastat začátkem příštího roku. Například nové rodinné domy měly zdražit o statisíce nebo dokonce o miliony korun. Výjimka totiž měla nadále platit pouze pro sociální bydlení. Vláda letos v únoru schválila definici sociálního bydlení, která předpokládá nejvýše 350 metrů čtverečních podlahové plochy u domů a nejvýše 120 metrů čtverečních u bytů.