Zprávy | Z archivu rubriky


Ekumenickou bohoslužbou si lidé v Husinci na Prachaticku připomněli 592. výročí upálení Mistra Jana Husa, zdejšího rodáka. Bohoslužbu v modlitebně Církve bratrské vedli zástupci tří církví. S desítkami věřících se modlili za udržení lidských hodnot, které církevní reformátor požadoval a jež jsou v mnoha ohledech zásadní i pro dnešní dobu. Bývalo zvykem, že se husinecké vzpomínky účastnili významní zástupci občanského, církevního či politického života. Letos se ale oslavy obešly bez nich. Bohoslužbě přihlížel pouze lidovecký senátor za Strakonicko a Prachaticko Josef Kalbáč.

Stovky lidí se sešly i v Betlémské kapli v Praze. Odpolední bohoslužbu Církve československé husitské z míst, kde Hus kdysi kázal, vysílal ve státní svátek i veřejnoprávní rozhlas a televize. "Hus s biblí v ruce, jak ho zpodobují jeho sochy, je pro nás symbolem," řekl v kázání patriarcha husitské církve Tomáš Butta. Bible byla pro Jana Husa zdrojem duchovních a mravních hodnost určujících jeho život. Říkal, "že písmo svaté je zrcadlo, kterým bychom měli řídit celý svůj život," připomněl Butta. Bible podle patriarchy není příběhem z minulosti, ale živým slovem, které se týká každého člověka, současné církve i společnosti. Hus to věděl a upozorňoval na to, když odhaloval slabiny a nedostatky ve své době. Je sice postavou náboženskou, kterou utvářela víra a křesťanské přesvědčení, ale podle Butty svým významem přesahuje hranice jedné konfese; jeho význam je všenárodní, všelidský. Mezi čestnými hosty bohoslužby byl i ministr kultury Václav Jehlička. O Husovi hovořil v závěru shromáždění také někdejší premiér Jiří Paroubek, který se k husitské církvi hlásí.

Reformní kněz Jan Hus vystudoval v letech 1390 až 1404 svobodná umění a teologii na Univerzitě Karlově. Kázal v Betlémské kapli na pražském Starém Městě, kritizoval církevní praxi a požadoval návrat k chudé církvi, za což na něj byla uvalena klatba. Hus ale odmítl své učení odvolat a byl jako kacíř upálen. Jeho smrt posílila v českých zemích reformní hnutí kališníků. Papež Jan Pavel II. nad Husovou smrtí vyjádřil lítost. Neznamená to však jeho úplnou rehabilitaci, protože katolíci stále některé Husovy myšlenky považují za mylné. Datum Husova upálení je český státní svátek.

Za neobjektivní označil prezident Václav Klaus středeční prezentaci českých klimatologů, kteří na základě světových výzkumů dospěli k závěru, že se klima s vysokou pravděpodobností mění a přispívá k tomu i člověk. Klausovi se nelíbí především to, že účastníci akce údajně polemizovali s jeho názory, aniž by mu dali možnost je na místě obhajovat. "Mluví-li o klimatu, nic proti tomu nemám. Když ale hovoří o Klausovi, chtěl bych být u toho. Mám k tomu miliony argumentů, které bych uplatnil," řekl prezident v Karlových Varech. Vědci vystupující na prezentaci podle něj reprezentují pouze jednu názorovou skupinu, která se ke klimatu vyjadřuje.

Ředitel Centra pro otázky životního prostředí a senátor ODS Bedřich Moldan, který prezentaci českých klimatologů moderoval, ČTK řekl, že akce nebyla nijak namířena proti Klausovi. "Nebylo to absolutně ani o Klausově knížce, ani o panu prezidentovi, ani o souboji s Hradem. Bylo to prostě shrnutí klimatologických výsledků," řekl Moldan. Klaus se podle něj zabývá společenskými rozměry diskuse o klimatu. Nevidí proto důvod, proč by měl vystupovat na akci, která pouze prezentuje vědecké stanovisko klimatologů.

Někteří klimatologové vystupující na středeční akci odmítli Klausovy názory, že diskuse kolem oteplování je hysterická a míra vlivu člověka na klima je pochybná. Podle Moldana ale svými vyjádřeními pouze reagovali na otázky novinářů. Své stanovisko ke klimatickým změnám čeští klimatologové opírají o souhrn informací, které posuzuje Mezivládní panel pro změny klimatu. Klaus ČTK řekl, že ani on ani nikdo další se s klimatology nepře o to, zda se o zlomek stupně Celsia zvyšuje, či nezvyšuje globální teplota. "Přeme se zásadně o tom, jak moc to všechno lidstvu vadí a jestli má člověk přirozené mechanismy, jak se těmto vlivům bránit, nebo nemá. Na to nemá klimatologie odpovídající kvalifikaci. Na to dávají odpovědi společenské vědy," poznamenal Klaus. Dodal, že se klimatologům neplete do měření teploty, ale oni že se mu pletou do toho, jak prezentuje působení vlivů spojovaných s oteplováním na člověka a co s tím může člověk dělat.

Hvězdný host 42. ročníku Mezinárodního filmového festivalu v Karlových Varech, americký herec, režisér a producent Danny DeVito, v pátek odpoledne dorazil do lázeňského města. Necelé dvě hodiny po příjezdu na setkání s novináři složil poklonu svému příteli Miloši Formanovi i oblíbeným špagetám. Do Karlových Varů přivezl DeVito společně s režisérem Jakem Paltrowem soutěžní snímek Hezké sny. Práci na prvním celovečerním hraném filmu Jake Paltrowa, bratra hollywodské hvězdy Gwyneth Paltrowové, si velmi pochvaloval. Měl prý velké štěstí, že mohl pracovat s tak energickým mužem. Ve snímku Danny DeVito vytvořil roli podivína, odborníka na výklady snů. V reálném životě údajně nikdy sny o tom, že bude jednou slavný herec a režisér, neměl. Tvrdil, že když byl mladý, snil vůbec nejčastěji o ženách a nechápal, proč jeho přátele sní o automobilech nebo přírodě.

DeVito neopomenul několikrát připomenout, že režisér Miloš Forman je jeho velký přítel a velký člověk. Jeho tvorbu označil za inspirativní. Jsou ale věci, v nichž se s Formanem neshodne. "Forman moc nejí, vždy pouze jenom oběd. A to je docela nudné," konstatoval DeVito. Ke gastronomii sklouzl i když hovořil o tom, zda rád režíruje. "Být režisérem mě baví, je to skvělá věc, když se daří. Nic se tomu nevyrovná... možná snad špagety," poznamenal DeVito. V Karlových Varech se zúčastní sobotního slavnostního ukončení 42. ročníku Mezinárodního filmového festivalu. Při této příležitosti převezme Křišťálový globus za mimořádný umělecký přínos světové kinematografii.