Zprávy | Z archivu rubriky


Technický stav hotelu Thermal ohrožuje podle prezidenta karlovarského festivalu Jiřího Bartošky tradiční filmovou přehlídku. "Je to časovaná bomba," řekl Bartoška novinářům, když s uměleckou ředitelkou Evou Zaoralovou hodnotil právě skončený 42. ročník. I z tohoto důvodu se děsí dalšího možného růstu návštěvníků. Podle něj by tato skutečnost měla urychlit vlekoucí se privatizaci objektu. Ta se táhne už 14 let.

Letos se během devíti dnů v Karlových Varech akreditovalo 12.071 lidí. Takzvaných festivalových pasů s možností získat tři vstupenky denně bylo vydáno 10.357 a 250 filmů uvedených na 480 filmových představeních navštívilo 135.759 diváků. Filmové fanoušky pochválil v závěru přehlídky i moderátor Marek Eben. Podle něj se nenašla žádná zahraniční filmová hvězda, která by jejich chuť a elán chodit do kina neocenila. Výkonný ředitel festivalu Kryštof Mucha se nejvíc zapotil ve chvíli, když mu v předvečer zahájení zavolal tým Renée Zellwegerové, že se jí na londýnském letišti ztratily kufry. "Byla úžasná, zahájila festival v džínách a tričku a teprve další den si oblékla své dvě toalety, když její kufry dorazily," připomněl Mucha. Podle Bartošky tak nechtěně vytvořila jakousi alegorii na karlovarskou přehlídku, na níž se střetává svět noblesní se světem batůžkářů. "Přitom si oba tyto světy absolutně nevadí a nevylučují se," zdůraznil.

Slavnostním zakončením ve Velkém sále hotelu Thermal vyvrcholil v sobotu večer 42. karlovarský filmový festival. Letos jej vyhrál islandský film Severní blata. S prázdnou neodešel ani Zdeněk Svěrák. Scenárista filmu Vratné lahve byl oceněn zvláštním uznáním za scénář, a navíc tvůrci filmu získali Cenu diváků deníku Právo, ve které letos hlasoval rekordní počet hlasujících. Pro Českou republiku získala cenu za nejlepší dokument do 30 minut i mladá dokumentaristka Lucie Králová se svým snímkem Ztracená dovolená. Pro Křišťálový glóbus za přínos světovému filmu si přišel hollywoodský herec Danny DeVito.

Severní blata představují téměř detektivku, která líčí dva paralelní příběhy. Jeden vypráví o zoufalém muži, zaměstnaném ve výzkumném ústavu genetiky, který hledeá záznamy, jež mají osvětlit původ mozkové choroby jeho zesnulé dcerky. Druhý představuje detektiva Erlendura na počátku vyšetřování vraždy starého muže, jenž vedl bizarní existenci v ponurém sklepním bytě.

Závěrečný ceremoniál odstartoval v záři barev. Za stříbrnými třásněmi, které zahalily celé pódium, se zjevilo několik spoře oděných tanečnic. Během večera, na kterém byly odhaleny ceny festivalu, zasedli ve Velkém sále hotelu Thermal například předseda ODS Miroslav Topolánek, kardinál Miroslav Vlk nebo Václav Havel s chotí Dagmar Havlovou. Hlavní hvězdou večera ale byl americký herec Danny DeVito, kterého přivítal sál vestoje.