Zprávy | Z archivu rubriky


Poslankyně Strany zelených Kateřina Jacques podává stížnost na postup státní zástupkyně, která má na starosti případ jejího loňského napadení policistou Tomášem Čermákem. Jacques to v pondělí uvedla v rádiu Frekvence 1 s tím, že její advokát podává v těchto dnech návrh na to, aby byl případ státní zástupkyni odebrán. Kauza se podle Jacques vleče neuvěřitelně dlouho a státní zástupkyně nedodržuje zákonem dané lhůty ani postupy.

Sporný zákrok se odehrál při loňském prvomájovém protestu proti demonstraci neonacistů v Praze. Vše tehdy skončilo konfliktem mezi policií a členy Strany zelených v čele s Jacques. Tehdejší ředitelka sekce lidských práv úřadu vlády Jacques uvedla, že ji policista bezdůvodně a brutálně napadl a zbil. Čermák byl následně propuštěn od policie a obviněn ze zneužití pravomoci veřejného činitele, ublížení na zdraví a omezování osobní svobody.

Vyšetřující státní zástupkyně loni v listopadu stíhání Čermáka zastavila s tím, že jeho jednání nebylo trestným činem. Městští žalobci ale v minulých měsících toto rozhodnutí zrušili. Čermákův obhájce Jaroslav Janeček v květnu znovu podal návrh na zastavení trestního stíhání. Ve druhém kole vyšetřování přibyl podle něj do spisu nový znalecký posudek. Zpracovali jej experti z policejní akademie a vyznívá prý ve prospěch Čermáka. Obhajoba od počátku případu tvrdila, že policista Čermák na demonstraci třikrát Jacques vyzval, aby nevstupovala do míst, kde by se mohla dostat do kontaktu s průvodem neonacistů. Politička zelených údajně ale policistu "záměrně a účelově" neuposlechla. Podle Janečka na sebe chtěla upozornit před blížícími se volbami.