Zprávy | Z archivu rubriky


Na řadě míst Česka v pondělí padly teplotní rekordy. Stejně jako v neděli bylo maximum překonáno v pražském Klementinu, kde bylo v 16:00 naměřeno 36 stupňů Celsia. O 1,6 stupně tak byl překonán rekord z roku 1928. Napilno měli opět záchranáři. Vyjíždět museli k lidem, kteří měli kvůli vedru zdravotní potíže. V sobotu v Praze zemřela sedmnáctiletá dívka. Otrávila se zplodinami z karmy, které se vlivem horka držely ve špatně odvětrávané koupelně. Horko panovalo i jinde v Evropě. Teplotní rekordy meteorologové naměřili i v Českých Budějovicích, Hradci Králové a také v Olomouckém, Ústeckém a Moravskoslezském kraji. Meteorologové nepředpokládají, že bude překonána nejvyšší červencová teplota naměřená v Klementinu 27. července roku 1983 - 37,8 stupně. Měření bude k dispozici až pozdě večer.

Horko v pondělí kulminovalo. V úterý odpoledne by odpolední maxima měla činit už "jen" 33 stupňů. V dalších dnech se bude postupně ochlazovat až na příjemných 27 stupňů v sobotu a v neděli. Současný příliv teplého vzduchu do Česka je výsledkem konstelace tlakových výší nad Evropou a Afrikou. Vzduch přichází nyní do Česka přímo z Afriky, kde panuje bezoblačné počasí, a tudíž i tam je vzduch prohřátější než obvykle. "Tím pádem jsou teploty v Česku o tři až čtyři stupně vyšší, než by tomu bylo normálně, nijak neobvyklý jev to ale není," řekl ČTK klimatolog Jan Pretel.

Vysoké teploty dělaly problémy především starším lidem, dětem a chronicky nemocným. Více práce než obvykle tak měli na řadě míst Česka záchranáři, kteří vyjížděli mimo jiné ke kolapsům z horka nebo srdečním příhodám. Například v Praze do odpoledne ošetřili 62 pacientů. Horko má nepřímo na svědomí i jeden lidský život. V sobotu v Praze 2 zemřela sedmnáctiletá dívka. Otrávila se zplodinami z karmy, které se v horkém počasí drží v nedostatečně odvětrávaných koupelnách. V neděli se pražským záchranářům podařilo oživit muže, který ležel v koupelně v bezvědomí.