Zprávy | Z archivu rubriky


Česká fotbalová dvacítka na juniorském mistrovství světa v kanadském Edmontonu porazila Rakousko 2:0 a postoupila do finále, kde si o zlato zahraje v neděli s vítězem zápasu mezi Argentinou a Chile. Obě branky českého týmu padly v prvním poločase a jejich autory byli Mičola a Fenin.

Pětatřicetiletý hokejový útočník Petr Nedvěd se definitivně rozhodl k návratu do extraligy a podepsal roční smlouvu s vedením pražské Sparty. Mistrovský tým o tom informoval na svých oficiálních internetových stránkách. "Díky jeho mnohaletým zkušenostem z NHL očekáváme, že na sebe převezme také velký díl odpovědnosti," řekl generální manažer Petr Bříza na adresu druhého nejproduktivnějšího Čecha v historii NHL.

Špičková světová rychlobruslařka Martina Sáblíková vybojovala svoji první velkou medaili v cyklistice. Dvacetiletá Češka získala bronz na mistrovství Evropy v časovce žen do 23 let. V Sofii vyhrála Dánka Linda Wilmussenová, na druhou Ukrajinku Světlanu Gaukovou ztratila Sáblíková na trati dlouhé 24 kilometrů necelých deset sekund. Vedle Sáblíkové byla na startu ještě druhá česká cyklistka Jarmila Machačová, která obsadila jedenácté místo.

Střelec Luboš Opelka vybojoval na mistrovství Evropy ve španělské Granadě bronzovou medaili v disciplíně standardní velkorážní puška 3x20 ran na 300 metrů. Den po zisku týmového titulu jej přitom v neolympijské disciplíně dělil pouhý bod od zlata, které vybojoval zkušený Slovinec Rajmond Debevec. Dalšímu členovi zlatého družstva Tomáši Jeřábkovi chyběl po třípolohové střelbě jediný bod na stupně vítězů. Čeští reprezentanti na šampionátu získali už patnáct medailí.

Už popáté v historii zamíří o tomto víkendu na Masarykův okruh do Brna mistrovství světa superbiků. Součástí programu bude i závod mistrovství světa supersportů, mistrovství Evropy superstocků 600 a Pohár FIM superstocků 1000. Hlavním tahákem pro české motocyklové příznivce bude start Jakuba Smrže, který před sezonou zamířil ze seriálu mistrovství světa silničních motocyklů mezi superbiky. Smrž je po devíti závodech třináctidílného seriálu zatím na třináctém místě průběžného pořadí a právě na domácí trati vidí první možnost k útoku na vylepšení svého postavení v závěrečných pěti závodech seriálu.

Kancelář prezidenta republiky je v části své agendy povinna poskytovat informace podle zákona o svobodném přístupu k informacím. Rozhodl o tom před několika dny Nejvyšší správní soud (NSS) při projednávání stížnosti Jiřího Krejzy z Roudnice nad Labem. Nyní své rozhodnutí zveřejnil. Už v minulosti soud upozornil, že v činnosti prezidenta a jeho kanceláře je třeba rozlišovat ústavní a správní rovinu. U správních záležitostí pak musí kancelář na žádosti o informace reagovat podle zákona, což prý v souzeném případě neudělala.

Mluvčí Hradu Petr Hájek ale tvrdí, že daný zákon prezidentův úřad dodržuje. "Zákon o svobodném přístupu k informacím nám nikdy potíže nedělal, nedělá a dělat nebude. Dotyčný pán samozřejmě informaci dostal," řekl ČTK v reakci na verdikt. Krejza chtěl zjistit, kdo poskytl hradní kanceláři údajně nepravdivé údaje. "Není pochyb, že odepření poskytnutí informace ve stěžovatelově případě nemá povahu aktu ústavního, ale správního. V daném případě navíc stěžovatel nežádal o informaci prezidenta republiky, ale přímo Kancelář prezidenta republiky," stojí v rozhodnutí NSS.

Podle správního soudu patří mezi ústavní akty prezidenta například zastupování státu navenek, sjednávání a ratifikace mezinárodních smluv, podepisování zákonů nebo svolávání a rozpouštění Poslanecké sněmovny. Mezi správní záležitosti patří mimo jiné pravomoc jmenovat soudce nebo některé běžné úřední úkony.