Zprávy | Z archivu rubriky


Zhruba 750 lidí přijelo během pátečního dopoledne na 33. ročník Letní filmové školy (LFŠ), který začal v Uherském Hradišti. Podle předběžných odhadů by letos mohl padnout účastnický rekord, zatím se akreditovalo zhruba 5070 návštěvníků. Dnes by do města mělo dorazit asi 2500 z nich. Loni na týdenní festival zavítalo přes 4600 filmových fanoušků. ČTK to řekl ředitel festivalu Jiří Králík. Přestože slavnostní zahájení je naplánované na sobotní večer, LFŠ už dnes nabízí výjimečné projekce. Hlavní událostí dnešního dne je Kinoautomat režiséra Radúze Činčery, film se v Česku poprvé promítá mimo území hlavního města Prahy. Působivý je podle pořadatelů i francouzský snímek Zidane, který mapuje život slavného fotbalisty Zinédina Zidana. Návštěvníci se ale mohou těšit také na koncert české hudební legendy The Plastic People of the Universe.

Během celého týdne je na programu 230 celovečerních filmů a více než stovku krátkých a středometrážních snímků, několik divadelních představení, koncertů, výstav a dílen. Nebudou chybět ani distribuční premiéry, například Once, vítězný snímek festivalu v americkém Sundance, nebo Simpsonovi ve filmu. Mezi nejvýznamnější hosty letos patří bratr významného finského režiséra Akiho Kaurismäkiho Mika Kaurismäki, indiánský náčelník a poradce brazilského prezidenta Ailton Krenak, lingvista David Crystal a bývalý prezident Václav Havel. Letošní ročník LFŠ se věnuje cyklu Člověk a stáří a přehlídce kavkazské a brazilské kinematografii. Festival potrvá do 29. července.

Český skeetař Jan Sychra vystřílel na mistrovství Evropy ve španělské Granadě pro Českou republiku další olympijské místo pro Peking 2008. Do odpoledních bojů o medaile postoupil Sychra se ziskem 123 sestřelených terčů po základní části. Účast v Pekingu mu zaručila poslední pátá série, v níž sestřelil všech pětadvacet terčů.

Česká výprava na juniorském mistrovství Evropy v atletice si připsala na konto první medailový úspěch. Postarala se o něj kladivářka Kateřina Šafránková, která v nizozemském Hengelu poslala čtyřkilové náčiní do vzdálenosti 62,95 metru a získala stříbro.

Zkušený záložník Tomáš Galásek si navlékne i v Norimberku kapitánskou pásku. Čtyřiatřicetiletý český fotbalista tuto roli zastával v národním týmu i při předchozím působení v Ajaxu Amsterodam a jako kapitán nově povede Norimberk do příští sezony. Na soustředění v Bad Göggingu si jej vybrali hráči. Agentura SID připomíná, že trenér Hans Meyer si přál, aby právě Galásek byl novým kapitánem.

Český hokejový útočník David Moravec bude v příští sezoně oblékat dres německého celku EHC Wolfsburg. Čtyřiatřicetiletý hráč podepsal s vedením nováčka elitní DEL ligy podle oficiální internetové stránky klubu roční smlouvu. "Měli jsme nabídky i ze Švédska a Finska, ale nakonec se David rozhodl pro Německo. Zvažovali jsme, co bude nejlepší a svou roli hrála i vzdálenost do Česka. Rodina už se totiž nacestovala dost," řekl ČTK hráčův zástupce Vladimír Hamrla. Přiznal však, že kdyby dostal jeho klient dobrou nabídku z české extraligy, asi by do zahraničí už nezamířil. "Jenže žádná nepřišla," uvedl.

Český tenista Radek Štěpánek postoupil suverénním způsobem do čtvrtfinále turnaje v Los Angeles. Osmadvacetiletý hráč ve čtvrtečním duelu druhého kola deklasoval dvakrát 6:2 šestého nasazeného Mardyho Fishe a o postup mezi nejlepší čtveřici se utká s dalším Američanem Zachem Fleishmanem, jenž se probojoval do čtvrtfinále na turnaji ATP poprvé v životě.

Pro Tomáše Berdycha skončil antukový turnaj ve Stuttgartu drtivou porážkou od Španěla Feliciana Lopeze. Desátý tenista světa, který na německé antuce obhajoval loňskou účast v semifinále, proti soupeři ze závěru první stovky žebříčku uhrál jen tři gamy a vypadl už ve druhém kole.