Zprávy | Z archivu rubriky


Uprchlého českého podnikatele Viktora Koženého má ve Spojených státech pomoci usvědčit bývalý český detektiv Václav Láska. Do USA odjel na pozvání amerických právníků, kteří zastupují investory údajně podvedené Koženým. Napsal to sobotní Pražský deník. Detektiv Koženého a jeho spolupracovníka Borise Vostrého v září 2001 obvinil z vytunelování Harvardských investičních fondů. Kožený se od roku 1998 ukrývá na Bahamských ostrovech. Bývalý policista Láska ale podle Pražského deníku zatím nebyl zproštěn mlčenlivosti. Ministr žádost na doporučení policejního prezidia zamítl. Bývalý policista zřejmě nebude vystupovat před soudem, ale má pomoci americkým právníkům objasnit transakce mezi Koženého firmami, při nichž američtí investoři údajně přišli o stovky milionů dolarů, napsal deník. Láska listu řekl, že ve Spojených státech má přednášet o problematice kuponové privatizace v Česku.

Americké úřady viní Koženého ze zpronevěry 180 milionů dolarů při privatizaci v Ázerbájdžánu. Nyní se ho snaží dostat z Baham před soud. Kožený byl na Bahamách v roce 2005 dokonce zatčen, letos v dubnu ho ale soud propustil. Chicagský soud navíc tento měsíc zamítl 22 z 25 bodů obžaloby kvůli promlčení.

Na vydání Koženého má zájem také Česká republika. S Vostrým podle obvinění v letech 1995 až 1997 převáděli majetek z Harvardských investičních fondů a Sklo Unionu Teplice. Poškodili tím holding, který následně skončil v likvidaci. Škoda byla stanovena na 16 miliard korun. Oba muži jsou stíháni jako uprchlí. Vostrý žije ve středoamerickém státě Belize. Bahamský soud má v pondělí opět jednat o vydání Koženého.

Bývalý prezident Václav Havel a režisér Andrej Krob, které pojí dlouholeté přátelství, přiblížili návštěvníkům Letní filmové školy v Uherském Hradišti život na Hrádečku u Trutnova. Filmoví fanoušci totiž v sobotu mohli vidět snímek Fenomén Hrádeček aneb Duchové pod Břečtejnem, po skončení projekce následovala beseda jak s režisérem, tak i jedním z protagonistů filmu Havlem. Krob žije na Hrádečku od roku 1949, Havel zde na Krobovo doporučení koupil dům zhruba před čtyřmi desítkami let. "Není to žádný zásadní dokument, který by obsahoval zásadní informace. Je to rozjímání o životě, jaký na Hrádečku byl a je," řekl ČTK režisér snímku Andrej Krob.

Václav Havel mluvil o době, kdy byl Hrádeček pod bedlivým dohledem příslušníků někdejší Státní bezpečnosti, kteří si zde dokonce postavili chatu. "Oni nemohli stát pořád venku, takže tam měli maringotku. Vždycky jeden z nich odpočíval, druhý chodil kolem domu a hlídal. Posléze se jim to zřejmě zdálo málo komfortní, tak na protilehlé stráni vybudovali chatu. Nyní tam bydlí moje ochranka," řekl.

Letošní ročník Letní filmové školy ale nabízí také další film věnovaný exprezidentovi. Jde o snímek Občan Václav Havel jede na dovolenou. Film je dokumentární reminiscencí na 80. léta minulého století, kdy se Havel vydal na cestu po tehdejším Československu, a vyvolal tím manévry Státní bezpečnosti. Na festivalu bude uveden i dokument nazvaný Občan V.H. Na projekci ale budou mít přístup jen náhodně vybraní diváci. "Tvůrce i Václav Havel si tak chtějí otestovat, jak snímek působí na normální diváky. Podle jejich reakce se pak budou snažit film dotvořit," řekl ČTK ředitel festivalu Jiří Králík.

Zhruba 220 příznivců hnutí skinhead a dalších lidí se v sobotu zúčastnilo protestního pochodu Svitavami. Chtěli upozornit na údajný justiční omyl v procesu s Vlastimilem Pechancem, který byl před čtyřmi lety odsouzen za rasově motivovanou vraždu svitavského Roma Oty Absolona k 17 letům vězení. Akce se obešla bez incidentů. Na pořádek dohlíželo asi 50 policistů se psy, další stovka policistů byla připravena v záloze. Na hlavním svitavském náměstí organizátoři přednesli projevy, v nichž kritizovali Pechancovo odsouzení a požadovali obnovu procesu.

Zájem svitavské veřejnosti pochod nevzbudil. Svitavští Romové radnici už před ním kritizovali za to, že ho povolila. Radnice se brání tím, že nemá možnost demonstraci zabránit, protože její oznamovatel splnil všechny náležitosti zákona. Na podporu Romů před týdnem zorganizovala anarchistická organizace Antifa vzpomínkovou akci s průvodem městem a pietním aktem u Absolonova hrobu. K pochodu asi 30 mladých lidí se přidala jen jediná čtyřčlenná skupina místních Romů s kočárkem.

Podle pravomocného rozsudku Pechanec v červnu 2001 na diskotéce ve Svitavách dvakrát bodl nožem do břicha Absolona. Třicetiletý Rom v nemocnici zemřel. Jeho družka, s níž měl dvě malé děti, podlehla v roce 2002 rakovině. Pechance poslal v roce 2003 soud na 17 let do vězení. Znalci Pechance u soudu označili za osobu jen velmi těžko převychovatelnou. Pechanec celý případ u soudu označil za vykonstruovaný. Důkazy předložené obžalobou byly podle něj smyšlené.