Zprávy | Z archivu rubriky


Záchranáři museli v sobotu večer evakuovat asi tisíc návštěvníků letního koupaliště v Karviné. Unikl tam chlor a kyselina sírová. Nebezpečné látky se nadýchal jeden zaměstnanec plovárny a byl převezen do nemocnice, řekl ČTK mluvčí moravskoslezských hasičů Petr Faster. Později vyhledalo pomoc lékařů také šest dětí, které byly u bazénu. Karvinští policisté nyní prověřují, zda nebyl spáchán trestný čin obecného ohrožení.

Hasiči podle Fastera zjistili, že obsluha strojovny koupaliště omylem nalila do zásobníku s kyselinou sírovou chlor. Následovala chemická reakce a únik obou látek do prostor městského koupaliště. Pracovník strojovny se nadýchal nebezpečných látek, popsal situaci hasič. Po změření koncentrace látek hasiči v protichemických oblecích naředili reagující látky vodním proudem. Potom je přečerpali do sběrného kanálu a zároveň kropili okolí vodou.

Karvinskou nemocnici v sobotu večer vyhledaly rodiny šesti dětí. "Děti školního věku přišly pro neurčité potíže, přičemž některé ani nesouvisely s únikem chloru. Udávaly štípání, pálení, bolesti hlavy a břicha. Možná to bylo psychického původu, ale všechny děti byly na bazénu a všechny jdou dnes domů," řekla v neděli ČTK pediatrička nemocnice Halina Franková. Jedno z přijatých dětí přijelo rychlou záchrankou, kterou ze svého bydliště přivolali jeho rodiče. Lékaři provedli dětem komplexní vyšetření, která neprokázala žádnou otravu. Kromě dětí přijala nemocnice zraněného zaměstnance koupaliště, který zřejmě zůstane na pozorování do pondělka.

Policie zahájila vyšetřování případu kvůli podezření z obecného ohrožení. "Není zatím vedeno proti nikomu. Bude se prověřovat zejména uložení chemikálií a zda byly dodrženy všechny předpisy," řekla ČTK mluvčí karvinské policie Zlatuše Viačková. K evakuaci návštěvníků koupaliště vedly podle ní jen preventivní důvody. Koupaliště přijalo opatření, které má podobným nehodám zabránit. "Došlo k záměně jedné látky, která byla od výrobce špatně označená. Zpřísníme postupy při přejímání zásilek od cizích dodavatelů," řekl ČTK Petr Dyszkiewicz, jednatel společnosti STARs Karviná, která provozuje městské koupaliště. Podle vedoucí provozu Taťány Červené byla v době nehody plovárna zaplněná z poloviny své kapacity.

Pražští celníci ročně zabaví několik desítek pašovaných zvířat nebo výrobků z nich. Počet odhalených případů se zvyšuje. Někteří lidé nelegálně dovážejí i kriticky ohrožené živočichy a některá zvířata přepravují brutálním způsobem, řekla ČTK mluvčí pražských celníků Ivana Dvořáková. Celníci tak například v zavazadlech pašeráků objevili kožešinu z medvěda baribala, chráněné želvy kožnatky čínské a také vycpaného rysa ostrovida. Lidé pašují rovněž korály a mořské měkkýše zévy. Někdy je najdou na dovolené u moře a nevědí, že je dovážet nemohou. Celníci ovšem zabavují také kabelky, opasky a pouzdra z kůží chráněných obojživelníků a plazů.

Problém je také v tom, že někteří pašeráci převážejí zvířata v otřesných podmínkách, uvedla Dvořáková. Na letišti v Ruzyni se celníci setkávají například s želvami nebo papoušky nacpanými do plastových láhví nebo igelitových pytlů. Živočichové tak musí často strávit mnohahodinovou přepravu, jsou pak ve zuboženém stavu, dehydrovaní a mnohdy nelidské zacházení nepřežijí. Tak obyčejně pašují zvířata pachatelé, kteří na nich chtějí vydělat.

Když celníci přijdou na nelegální dovoz zvířat, volají inspekci životního prostředí. Pachatel může dostat pokutu až do výše 200.000 korun jako fyzická osoba a do 1,5 milionu jako podnikatelský subjekt. Navíc mohou orgány zvířata zabavit. Na pašování chráněných zvířat a rostlin pamatuje také trestní zákon. Ve zvlášť závažném případě může pachatel dostat až osm let vězení.

V neděli po poledni skončila hlučná technoparty na soukromém pozemku v České Lípě-Manušicích, která od pátečního večera obtěžovala tisíce lidí v okolí. Hlasitá hudba vadila především lidem z malé vesnice Manušice. Ze spaní ale budila i obyvatele v sedm kilometrů vzdálené České Lípě a dokonce v Kamenickém Šenově. Policistům scházely pravomoci, aby kvůli rušení klidu zasáhli proti pořadatelům technoparty a účastníkům a hlasitou hudební produkci ukončili. ČTK to řekla českolipská policejní mluvčí Ivana Baláková.

"Čtyři účastníky technoparty jsme přistihli při řízení motorového vozidla pod vlivem alkoholu. Dvěma z nich jsme naměřili více než jedno promile a obvinili jsme je z ohrožení pod vlivem návykové látky. Hrozí jim až rok vězení. Dva méně podnapilí motoristé se dopustili přestupku," dodala Baláková. Policisté nabízeli účastníkům technoparty - řidičům, ať si před jízdou udělají dechovou zkoušku. Šanci využilo kolem deseti lidí, někteří pak za volant raději neusedli. Policisté na technoparty objevili také jednoho člověka, po němž bylo vyhlášeno celostátní pátrání.

Podle českolipské starostky Hany Moudré nenahlášená technoparty porušila městskou vyhlášku o rušení nočního klidu, radnice ji ale podle zákona nesměla ukončit. "Ve správním řízení můžeme pořadateli technoparty udělit za přestupek pokutu až 30.000 korun a zjišťujeme, jestli lze potrestat také majitele pozemku. Nic víc se bohužel dělat nedá," konstatovala Moudrá. Kvůli hluku na technoparty hrozí zatím sankce pouze jednomu člověku. Policisté jeho přestupek zadokumentovali a oznámí ho na Městský úřad v České Lípě. Komu potrestání hrozí, Baláková neuvedla.

Technoparty se původně měla konat v Horní Libchavě v Chráněné krajinné oblasti (CHKO) České středohoří, ale byla by v rozporu se zákonem na ochranu přírody. Ohrožovala by především hnízdící zvláště chráněné ptáky. Pořadatelé technoparty přesunuli v pátek odpoledne do Manušic, kde jim jeden z obyvatelů poskytl svůj pozemek. Někteří lidé na technoparty přijížděli, jiní odjížděli a v průměru se jich tam bavilo kolem 100 až 150.

Finančník Viktor Kožený, který byl jednou z nejznámějších postav československé kuponové privatizace, díky níž také pohádkově zbohatl, po deseti měsících opět předstoupí před soud. Na Bahamách má v pondělí začít další kolo procesu o jeho vydání do Spojených států. V první instanci soudkyně loni na podzim s vydáním souhlasila, Kožený se ale odvolal. Po více než roce a půl ve vazbě byl koncem letošního dubna propuštěn podmínečně na svobodu. Tou dobou mělo začít odvolací řízení, ale protože americká strana nepředložila požadované dokumenty, soudce vrchního soudu jednání odročil na 23. července.

USA usilují o vydání Koženého, který se narodil v Praze, žil v Německu a ve Spojených státech a nyní vystupuje jako irský občan, kvůli obviněním z korupce při privatizaci ropného průmyslu ve druhé polovině 90. let v Ázerbájdžánu. Kožený se hájí tím, že americký zákon proti podplácení státních činitelů v zahraničí, o nějž se žaloba opírá, se na něho jako na cizince nevztahoval. Obvinění popírá a tvrdí, že je nevinen.

Obžalován je spolu s Američany Frederikem Bourkem a Davidem Pinkertonem. V jejich případě ale federální soudkyně v New Yorku před několika dny rozhodla, že je možné je nadále stíhat jen ve třech bodech, ostatní z původně sedmadvacetibodové obžaloby uznala za promlčené. Kožený tento verdikt uvítal, neboť, jak řekl ČTK, promlčení se týká i jeho.

Soudní přelíčení je plánováno na celý týden, konečný verdikt se ale v této fázi nečeká. I poté, až vrchní soud rozhodne, je pravděpodobné, že se případ dostane před bahamský odvolací soud a poté do Londýna před královninu Tajnou radu, která působí jako nejvyšší soudní instance i pro Bahamy. Vydávací proces tak zřejmě potrvá ještě řadu měsíců a možná i několik let.

Kožený se ostře ohradil proti nynější cestě bývalého českého policejního vyšetřovatele Václava Lásky do USA, kde má prý na pozvání právníků údajně podvedených investorů pomoci Koženého usvědčit. Finančník cestu chápe jako snahu bývalého detektiva podplatit.