Zprávy | Z archivu rubriky


Výbor OSN pro lidská práva v Ženevě vytýká Česku ve své nejnovější zprávě chybějící nezávislý orgán pro vyšetřování stížností na policii, pokračující skrytou segregaci Romů ve školách, neodškodnění protiprávní sterilizace žen a situaci kolem klecových lůžek v psychiatrických ústavech. Zpráva výboru složeného z expertů ze všech kontinentů byla zveřejněna ve čtvrtek večer v Ženevě po zasedání se zástupci české vlády 17. až 18. července. Vyplývá to z materiálu, který ČTK zaslala česká Liga lidských práv.

Výbor pro lidská práva při OSN podle ligy ve zprávě opětovně vyzývá ke zřízení nezávislého orgánu, který by šetřil stížnosti na české policisty. Stále neubývá stížností na špatné zacházení ze strany policistů, ke kterému podle výboru dochází především během zatýkání a vazby a dotýká se zvlášť zranitelných skupin obyvatel. Česká vláda přitom nerespektovala dřívější doporučení výboru nezávislý orgán zřídit. Výbor podle ligy dále doporučil české vládě, aby oběti nezákonných sterilizací žen odškodnila a obětem mimo jiné zajistila právní pomoc při podávání žalob. Výbor dále konstatuje, že by čeští lékaři a sociální pracovníci měli povinně absolvovat školení týkající se lidských práv pacientů.

Výbor naznačil, že Česko zrušilo kategorii zvláštních škol jen formálně, ale v základním vzdělávání stále přetrvává faktická segregace romských žáků, a doporučil vládě, aby přijala opatření, která tuto závadnou situaci ukončí. Vyjádřil také znepokojení nad tím, že čeští lékaři stále nepřestali používat síťová a klecová lůžka, a doporučil vládě, aby definitivně zakázala jejich používání, neboť jde o nelidské a ponižující zacházení.

Výbor je dále znepokojen tím, že v Česku může dojít k nedobrovolné hospitalizaci proto, že člověk pouze "jeví známky duševní choroby", přičemž soudní přezkum hospitalizace a právní zastoupení dotčených osob jsou nedostatečné. Výbor se opakovaně vyjádřil i k otázce restitucí majetku osob, které byly nuceny opustit bývalé Československo a přijmout občanství země, do které uprchly. Výbor, který je oprávněn projednávat stížnosti na Česko a v řadě případů uznal diskriminaci těchto osob ze strany českých soudů, doporučil vládě, aby jim byl jejich majetek navrácen, nebo aby byly odškodněny.

Věcný záměr zákona o nápravě majetkových křivd způsobených církvím, který by mohl vyřešit narovnání se státem, se dostane do vlády zřejmě na přelomu letošního a příštího roku. Pro řeholní řády navrhne vydání majetku, pro katolické diecéze a pro ostatní církve finanční odškodnění. Ministerstvo kultury předpokládá, že takové kombinované řešení bude politicky průchodné. "Mezi demokratickými vládními stranami panuje shoda, vedou se intenzivní jednání i směrem k sociální demokracii a rýsuje se shoda i s církvemi a náboženskými společnostmi," řekl ČTK vedoucí informační kanceláře ministerstva Daniel Herman.

Prioritou vládní komise, kterou založil a vede ministr kultury Václav Jehlička, je podle Hermana naturální řešení pro řády a finanční náhrada za majetek, který nelze vydat, pro ostatní církevní subjekty. Vyplácení by bylo rozloženo do delšího období. Jako částka, která by mohla vyčíslit hodnotu majetku zabaveného komunisty a dosud nevráceného, zazněla dříve již opakovaně zmínka o 100 miliardách korun. Tento odhad vzešel před několika lety z dotazů ministerstva u jednotlivých církví.

Budoucí zákon zruší veškerá ustanovení takzvaných blokačních paragrafů i zákon o hospodářském zabezpečení církví a náboženských společností státem. Ministr Jehlička se v souvislosti s přípravou návrhu zákona postupně schází s představiteli církví a náboženských společností. Konečná částka odškodnění za nedostupný majetek je otázkou politické dohody, stejně jako harmonogram poskytnutí náhrad, uvedl již dříve Jehlička. Majetkové vypořádání se z 95 procent týká římskokatolické církve, jen pět procent připadá jiným církvím.

Náměstek policejního prezidenta odvolal z funkce ředitele dopravní policie Zdeňka Bambase. Důvodem jeho odvolání byly neuspokojivé závěry služebního hodnocení, řekl ČTK Roman Skřepek z policejního prezidia. Na místo ředitele bude vypsáno výběrové řízení a klíčovým kritériem při výběru bude předložení nové koncepce. "Služba dopravní policie se stala v posledních několika měsících terčem kritiky veřejnosti a mnoho lidí si ji navíc spojuje s korupčním jednáním některých policistů a neprofesionalitou. Dosavadní ředitel služby dopravní policie nedokázal tento negativní trend zvrátit," uvedlo prezidium v tiskovém prohlášení.

"Dopadlo to podle očekávání, byl jsem odvolán. Původně jsem myslel, že to bude v řádu týdnů, a stalo se to v několika dnech," řekl ČTK Bambas. Uvedl, že byl zařazen na místo policejního rady jako dopravní inženýr. Na otázku, zda stále trvá na tom, že jeho odvolání je neodůvodněné, nechtěl odpovědět. Také jeho plány do budoucna nejsou jasné. Sám prý neví, zda u policie zůstane.

Bambasovo odvolání bylo na spadnutí už několik dnů. Ministr vnitra Ivan Langer o něm v úterý řekl, že "je ve funkci 14 let a postihla ho hluchota a slepota k problémům policie". "Když jsem nastoupil do funkce, řekl jsem panu řediteli, že očekávám změnu stylu a koncepce. Dočkal jsem se jen dalších Kryštofů," řekl. Podle ministra lidé dlouhodobě vnímají dopravní policii jako nejzkorumpovanější součást policie a Bambas s tím nedokázal nic udělat.

Dopravní policie a její vedení se stalo terčem kritiky kvůli stále rostoucímu počtu mrtvých na silnicích. Počet lidí, kteří zahynuli na českých silnicích v prvním pololetí letošního roku, se oproti loňsku zvýšil o 61, tedy o 14 procent.