Zprávy | Z archivu rubriky


Rekordní počet téměř 5100 akreditovaných účastníků, 230 promítnutých celovečerních filmů, téměř padesátka divadel, komponovaných programů a koncertů a kolem 130.000 diváků. Taková je bilance letošní Letní filmové školy (LFŠ), která v neděli skončila v Uherském Hradišti. "Přes některé vynucené organizační změny jsme to zvládli lépe než loni. Vyzvedl bych překročení magické hranice 5000 účastníků, což oproti loňsku znamená nárůst zhruba 600 lidí," řekl ČTK ředitel LFŠ Jiří Králík. Návštěvnost všech filmových a divadelních představení spolu s koncerty podle něj ve srovnání s minulým ročníkem vzrostla o 10 až 15 tisíc lidí na 130.000 diváků.

Letní filmová škola v Uherském Hradišti skončila fakticky až v neděli, už v sobotu však bylo na programu slavnostní zakončení. V jeho rámci například převzal výroční cenu Asociace českých filmových klubů za osobní umělecký přínos světové kinematografii gruzínský režisér Eldar Nikolajevič Šengelaja. Letošní ročník akce, zasvěcený tématu Člověk a stáří, se mimo jiné věnoval brazilskému či kavkazskému filmu. Mezi hlavní hosty patřil finský režisér Mika Kaurismäki, jeho argentinský kolega Hector Babenco či indiánský náčelník a poradce brazilského prezidenta Ailton Krenak. Letní filmová škola není klasickým filmovým festivalem, ale neformální a nekomerční filmovou akcí s výrazným výchovným akcentem. Účastníci kromě samotných projekcích navštěvují i besedy s umělci, tvůrčí dílny, semináře či výstavy. Letos se sice oficiálně konal 33. ročník akce, její kořeny ale sahají až do 60. let.

Obdivovatelé keltské mytologie si o víkendu dali sraz na zámku Kačina u Kutné Hory. Dvoudenní vernisáží obrazů a soch Lughnasadh 2007 oslavili stejnojmenný svátek keltského boha slunce. Expozice zaměřené na keltskou tematiku pravidelně pořádá výtvarník Josef Ryzec, letošní ročník je již desátý. Jeden z nejdůležitějších keltských svátků si o víkendu připomněli například i lidé v šumavských Prášilech. Součástí vernisáže na zámku Kačina byl jako tradičně happening. Tentokrát se mohli návštěvníci zapojit do "prvního velkého sčítání keltských obyvatel Čech, Moravy a Slezska". Sčítací archy byly na výstavě k dispozici po oba dny. Případní opozdilci se mohou od pondělí "upisovat" na internetových stránkách www.lugh.cz, a to až do 30. září, tedy do derniéry výstavy, řekla ČTK jedna z organizátorek akce Dana Frantálová. Mezi autory děl jsou letos zvučná jména - na zámku i v jeho zahradě vystavují vedle Ryzce například Radek Andrle, Olbram Zoubek, Kurt Gebauer, Aleš Krejča, Hovik Muradian, Németh Andrej Endre či Peter Oriešek. Expozice se koná pod záštitou irského velvyslance v Česku Donala Hamilla a jeho českého kolegy Josefa Havlase.

Zámek Kačina byl postaven na počátku 19.století. Během druhé světové války zámek okupovali příslušníci Hitlerovy mládeže, v posledním roce války pak jednotky nacistických SS. V roce 1950 byl zámek Kačina předán do užívání Zemědělskému muzeu a o deset let později přešel i do jeho správy.

Dvojskif Jitka Antošová, Gabriela Vařeková obhájil na mistrovství světa veslařů do 23 let ve Skotsku zlato z loňského šampionátu. Favorizované Češky, které jsou i dvojnásobnými mistryněmi světa v juniorské kategorii, porazily ve finále na jezeře Strathclyde druhé v pořadí Němky téměř o sekundu.

Česká reprezentantka Jana Horáková vybojovala podruhé v kariéře bronzovou medaili na mistrovství světa v bikrosu v elitní kategorii. V kanadské Victorii byly ve finálové jízdě nového olympijského odvětví lepší jen Britka Shanaze Readeová a Sarah Walkerová z Nového Zélandu. Třiadvacetiletá Horáková tak vyrovnala svůj nejlepší výsledek na světovém šampionátu z roku 2002, loni skončila čtvrtá.

Fotbalový brankář Matúš Kozáčik má namířeno z pražské Slavie do Sparty. Na přestupu třiadvacetiletého slovenského gólmana se dohodli zástupci obou klubů, zbývají dořešit pouze detaily kontraktu mezi hráčem a letenským klubem. ČTK o tom informoval tiskový mluvčí Sparty Lukáš Přibyl.

Smolně skončil pro českého fotbalového obránce Štěpána Kučeru jeho první soutěžní zápas v dresu FC Bruggy. Bývalý hráč pražské Sparty v sobotním utkání belgického superpoháru proti Anderlechtu Brusel utrpěl zlomeninu nadočnicového oblouku a okamžitě se podrobil operaci. Podle klubové internetové stránky Kučera přijde o začátek belgické ligy.

Novou posilu přímo v zápase představili fotbalisté Mostu. Třicetiletý makedonský útočník Goče Tolevski podepsal v severočeském klubu jednoletou smlouvu a také se objevil v předligové generálce proti Jeně. Podle klubového vedení zbývá k definitivnímu přestupu už jen doladit detaily transferu s jeho předchozím zaměstnavatelem, německým Wackerem Burghausen.

Podíl obnovitelných zdrojů, například vody, větru, biomasy či bioplynu, na výrobě elektřiny roste. Loni se obnovitelné zdroje podílely na celkové tuzemské hrubé výrobě elektřiny 4,2 procenta, o rok dříve to bylo 3,8 procenta. Vyplývá to z předběžné statistiky, kterou na svých stránkách zveřejnilo Ministerstvo průmyslu a obchodu. Loni se z obnovitelných zdrojů vyrobilo celkem 3,518 terawatthodiny, což je o 12 procent více než v roce 2005. Čelní místo mezi obnovitelnými zdroji zaujímají vodní elektrárny, které loni vyrobily 2,551 TWh elektřiny, o sedm procent více než v roce 2005. Vyšší výrobu ve vodních elektrárnách umožnily příznivější hydrologické podmínky.

O třetinu vzrostla výroba elektřiny z biomasy, která na obnovitelných zdrojích dosahuje zhruba pětinového podílu. Zvyšuje se podíl rostlinných materiálů, například energetických rostlin či pelet. V roce 2006 se na výrobu elektřiny spotřebovalo přes půl milionu tun biomasy. Větrné elektrárny vyrobily loni meziročně více než dvakrát tolik; na celkové výrobě elektřiny z obnovitelných zdrojů se však podílejí jen nepatrně. Podobně jsou na tom sluneční elektrárny.

Česká republika se zavázala, že do roku 2010 bude z obnovitelných zdrojů vyrábět osm procent elektřiny. Malí a střední podnikatelé mohou na investice do obnovitelných zdrojů energie získat podporu z fondů Evropské unie prostřednictvím programu Eko-Energie. Mezi priority přitom patří výstavba malých vodních elektráren a výroba elektřiny z biomasy.