Zprávy | Z archivu rubriky


Lidé, kteří se chtějí objevit na největším skupinovém fotografickém aktu v tuzemsku, který v neděli za valy fortové pevnosti v Křelově-Břuchotíně na Olomoucku pořídí fotograf Jan Saudek, mají ještě šanci. K focení v rouše Evině či Adamově se již přihlásilo přes 170 zájemců. Pořadatelé však uzávěrku přihlášek prodloužili na nejzazší možný termín, a to do sobotního poledne. Před objektivem proslulého fotografa může být až 500 naháčů. Počet přihlášených mužů a žen je nyní téměř vyrovnaný, na akci míří i řada párů. Na focení se chystají dobrovolníci ze Slovenska, z České republiky budou nejdále cestovat zájemci z Prahy. Zatím nejstaršímu účastníkovi je 61 let. "Čekali jsme, že budou lidé trochu odvážnější. Každopádně jejich počet stále překonává hranici rekordu," sdělil ČTK Pavel Vysloužil z pořadatelské agentury Strategic Consulting. Na neobyčejnou akci je pozván i komisař, který by ji měl jako největší skupinový akt v zemi zaznamenat do české knihy rekordů.

Vzniklá fotografie se Saudkovým autogramem, kterou jako odměnu obdrží všichni účastníci v digitální podobě, bude vystavena od 19. září v olomouckém restaurantu Podkova. Snímek poté zamíří do aukce, jejíž výtěžek organizátoři věnují na některý z neziskových projektů v Olomouci. Dle pořadatelů je akce v první řadě poctou uměleckému aktu a lidskému tělu, nikoliv exhibicí. Projekt FortAkt 07 - Největší skupinový akt v zemi od Jana Saudka se uskuteční v neděli od 10:00. Koná se za každého počasí a není přístupný veřejnosti.

Ceny potravin by v Česku do konce letošního roku mohly vzrůst v průměru o deset procent, přičemž stoupat budou i příští rok. Novinářům to řekl prezident Agrární komory ČR Jan Veleba, podle kterého jsou na vině výrazně rostoucí ceny obilí na světovém trhu, což zvyšuje náklady především chovatelům prasat či výrobcům pečiva. "Ceny potravin stoupají v celé Evropě a já si myslím, že u nás by to (růst cen potravin) mohlo být (do konce roku 2007) kolem deseti procent. Je to celosvětová záležitost, protože zásoby (obilí) jsou nejnižší za posledních dvacet let," uvedl Veleba. Veleba míní, že růst cen bude pokračovat i příští rok. Zemědělští odborníci podle Veleby totiž předpokládají, že ceny potravin v Evropské unii se v příštích třech letech zvýší o 30 procent. "Bude trvalý tlak na postupné zvyšování cen potravin," upozornil Veleba.

Potraviny se v ČR podle Veleby dlouhodobě prodávají za velmi nízké ceny. "Ceny vstupů každoročně stoupají, ale ceny zemědělských prvovýrobců jsou na stále stejné úrovni. České zemědělství kvůli tomu stojí na existenční hraně," prohlásil Veleba, podle kterého je situace již neudržitelná. "Je nezbytné přikročit ke zvýšení cen zemědělských výrobců a tento krok se promítne i na pultech prodejen," řekl Veleba.

Růst cen obilí podle Veleby souvisí s tím, že po nižší úrodě v letech 2005 a 2006 stále trvá poptávka po této komoditě, kterou nyní navíc zvyšuje využívání obilí pro výrobu bioetanolu v Evropě i Spojených státech. "Během dvou až tří let se poptávka po obilí v USA zdvojnásobí. Poptávka producentů bioetanolu právě nyní poprvé zasáhla trh s obilím v Evropě," podotkl Veleba, podle kterého výrazně roste poptávka po potravinách také v Číně, která je nelidnatější zemí světa.

Bývalý ministr obrany Jiří Šedivý hodnotí jako problém působení České republiky v rámci NATO snižování výdajů na obranu a především jejich využívání. Šedivý, který na podzim nastoupí na pozici náměstka generálního tajemníka NATO, to řekl v České televizi. Připomněl ale, že doporučená dvě procenta svého hrubého domácího produktu vydává na armádní účely jen šest nebo sedm členů Severoatlantické aliance. "Já si dovedu představit, že za současných asi 1,6 procenta HDP by se toho dalo udělat mnohem více, než se dělá, když by ten resort nebyl takovým molochem, kdyby tam nebyla celá řada takových parazitujících organizací, které vysávají prostředky," uvedl v televizi Šedivý. Peníze by podle něj měly být směřovány především na rozvoj vojenských sil.

Působení českých vojáků v zahraničních misích NATO je však podle Šedivého dostatečné. "Česká republika doposud přispívá (do sil rychlé reakce) poměrně dobře a velice kvalitními silami," řekl v ČT. Šedivý bude mít jako náměstek generálního tajemníka NATO na starosti obrannou politiku a plánování. Jeho sekce se bude mimo jiné podílet na každoročním hodnocení plnění obranných plánů, podle nějž aliance vydává doporučení svým členským státům. Šedivý zvítězil ve výběrovém řízení, které trvalo přes půl roku a jehož se zúčastnilo přes 20 kandidátů. Vůbec poprvé v historii tak bude mít Česká republika svého zástupce v nejvyšším vedení aliance.

Bývalý sbormistr dětského pěveckého sboru Bambini di Praga Bohumil Kulínský s jeho členy na hudebním festivalu pod širým nebem v Trutnově v polovině srpna oproti původním plánům pořadatelů nevystoupí. "Vystupovat s Bambini určitě nebudu," řekl Kulínský ČTK. Kulínský čelí obvinění ze zneužívání nezletilých sboristek, trvá však na své nevině. Po obvinění strávil 219 dní ve vazbě a poté se již ke sboru nevrátil. V případě účinkování se sborem by mu přitom mohlo hrozit, že by opět skončil za mřížemi. Při propuštění z vazby před dvěma lety totiž slíbil, že se k členkám sboru nepřiblíží.

Podle pořadatelů festivalu je dosud stále nejistá také účast dalšího očekávaného hosta, zpěváka Václava Neckáře, s nímž počítali jako s jednou z velkých hvězd. Neckář totiž podle informací Lidových novin z konce června devět let spolupracoval s komunistickou Státní bezpečností, evidován byl jako důvěrník s krycím jménem Bacil. Pořadatelé po Neckářovi požadovali vysvětlení jeho údajné spolupráce s komunistickou tajnou službou. Muzikanti a zpěváci uvedení v seznamech spolupracovníků StB, kteří se ke své minulosti odmítli vyjádřit, však na přehlídce s undergroundovými kořeny vystupovat nemohou.

Trutnovská přehlídka se uskuteční od 16. do 19. srpna v areálu Na Bojišti. Pořadatelé letošní jubilejní 20. ročník festivalu věnovali "náčelníku" Václavu Havlovi. Bývalý prezident má nedaleko festivalového areálu chalupu a patří k jeho pravidelným návštěvníkům.