Zprávy | Z archivu rubriky


Jeden z dvojice kosovských novorozenců, kteří do Česka na konci července přiletěli kvůli operaci srdce, musel být lékaři kvůli náhlým zdravotním obtížím operován již v sobotu, tedy o tři dny dříve oproti původním plánům. "Jeho stav byl natolik vážný, že ho přivezli 'za minutu dvanáct'," řekla ČTK mluvčí Fakultní nemocnice Motol Eva Jurinová. Tříměsíční chlapeček Albion Pupovci trpěl závažnou komplexní vadou srdce, jehož velké tepny aorta a plicnice vycházely ze srdečních komor obráceně. "Mělo to za následek nedostatečně okysličenou krev v těle a chlapci proto hrozila smrt," uvedla Jurinová. "Specialisté dětského kardiocentra Fakultní nemocnice Motol po šestihodinové náročné operaci vrozenou vadu anatomicky zkorigovali," řekla Jurinová. V případě, že nenastanou pooperační komplikace, tak podle Jurinové chlapcovy zdravotní obtíže se srdcem skončí.

Podobně složité operace se podle Jurinové v motolské nemocnici provádějí často, sobotní případ však byl výjimečný akutním ohrožením života pacienta. Prvního z kosovských novorozenců lékaři kvůli vážnému stavu operovali již krátce po příletu koncem července. Tehdy jen třítýdenní Edonis do Česka přiletěl kvůli zúžení aorty. I tato operace skončila úspěšně. Čeští lékaři dětem pomáhají v rámci zdravotnického programu Medevac, který je určen pro vážně nemocné z válkou postižených oblastí. Vláda na jeho pokračování nedávno vyčlenila pět milionů korun. Od roku 1993 bylo v rámci programu Medevac v ČR léčeno 103 lidí z krizových oblastí, jako je Bosna a Hercegovina, Kosovo, Čečensko, Irák a Pákistán.

Skanzen v Rožnově pod Radhoštěm žije slovenský folklorem. Až do neděle se zde totiž koná mezinárodní festival slovenského folkloru v České republice Jánošíkův dukát. Na pódiu se vystřídá 20 souborů a asi 450 účinkujících z tuzemska, Slovenska, Maďarska, Srbska a Polska. Dnešní večer navíc obohatí populární mistrovství Valašského království ve stloukání másla.

Jánošíkův dukát založil před lety Vlastimil Fabišik. "Po rozdělení Československa zůstalo v České republice hodně souborů, které se věnují čistě slovenskému folkloru, každý se ale účastnil jiného festivalu. Napadlo mě, že by bylo dobře, kdyby se potkaly," řekl ČTK a Českému rozhlasu ředitel festivalu Vlastimil Fabišik. Rožnov si vybral kvůli atraktivitě a poloze, město leží blízko hranic se Slovenskem. Souborů věnujících se čistě slovenskému folkloru je v tuzemsku 13.

Populární součástí festivalu je Mistrovství Valašského království ve stloukání másla. "Přemýšlel jsem, čím festival oživit a pak jsem si vzpomněl na mamku, která také doma stloukávala máslo," svěřil se Fabišik. Máslo musejí vytvořit za 45 minut z pěti litrů smetany s vysokou tučností. Vítězem se stane dvojice, která stluče nejtěžší hroudu. Rekordem soutěže je máslo o hmotnosti 2,7 kilogramu. "Je to umění. Některé soutěžící to navíc nikdy nedělaly," podotkl ředitel. Během toho, co ženy zápasí se smetanou, mají muži vlastní soutěž. Do ní se mohou přihlásit ale jen nositelé příjmení Jánošík. Jednotlivé disciplíny se účastníci dozvědí až na pódiu.

Lidé si ve skanzenu prohlédnou i ukázky tradiční lidové umělecké výroby. Přímo na místě si vyzkoušejí některé z řemesel. Na své si přijdou také gurmáni. Během přehlídky se v jednom hostinci uskuteční dny slovenské, maďarské, polské a české kuchyně. Hospodyňky uvaří například halušky nebo připraví polské pirohy. Přehlídka vyvrcholí v neděli slavnostním galakoncertem nazvaným Z rodného kraja.

Severočeský Most vybral nového správce sídliště Chanov, kde žijí Romové a nepřizpůsobiví obyvatelé. Zakázku na období od 1. září 2007 do 31. srpna 2010 získal Zdeněk Bílek s nabídkou nejnižší ceny. ČTK o tom informovala mluvčí mosteckého magistrátu Alena Sedláčková. "Do soutěže na tříletou zakázku se přihlásilo 11 firem, vítěz nabídl cenu 104,72 korun měsíčně za jeden byt a dostatečně ji i zdůvodnil. Odbor městského majetku spravuje v Chanově 352 bytů, z nichž 80 je zcela zničených. K trvalému pobytu je v sídlišti přihlášeno přes 1600 lidí, kteří dluží městu na nájemném více než 81 milionů korun. Město předpokládá, že novému správci se ve spolupráci s místními obyvateli bude lépe dařit chránit opravený majetek a v souvislosti s vandalismem poukazovat na viníky. "Doufáme také, že bude úspěšnější i při vybírání nájemného v sídlišti, a nám se tak podaří vylepšit nelichotivou bilanci pohledávek," řekla ČTK už dříve náměstkyně mosteckého primátora Hana Jeníčková.

Magistrát plánuje rekonstrukci sídliště. Pracovníci příslušných odborů posuzují rozsah a podobu jeho úprav, v příštím roce budou návrhy a připomínky zapracovány do integrovaného projektu rekonstrukce Chanova včetně předpokládaných nákladů. Město už v minulosti investovalo do oprav domů v chanovském sídlišti miliony korun, nájemníci však zanedlouho byty znovu zničili. Magistrát proto v roce 2002 nechal jeden zcela zdevastovaný panelový dům strhnout.

Tituly mistrů republiky v časovce získali v náhradním závodě ve Žďáru nad Sázavou Stanislav Kozubek z týmu PSK Whirlpool a bikerka Tereza Huříková z České spořitelny MTB. Bývalá juniorská světová šampionka v silniční časovce triumfovala na osmnáctikilometrové trati v ostře sledovaném závodu před Martinou Růžičkovou a rychlobruslařkou Martinou Sáblíkovou. První dvě ženy v cíli si zajistily nominaci na mistrovství světa ve Stuttgartu. Sáblíkové tento vytoužený cíl unikl o více než půl minuty poté, co se jí v závěru porouchala přehazovačka a musela měnit zadní kolo. Mistryně světa v rychlobruslení, která nedávno vybojovala bronz v časovce na mistrovství Evropy do 23 let, neskrývala zklamání. "Ale jen na poruchu přehazovačky bych se nechtěla vymlouvat. Závěr mi nevyšel," řekla Sáblíková. Při neúčasti nemocné domácí jedničky Lady Kozlíkové si dojela suverénně pro titul Huříková, která na obrátce vedla o sekundu před Sáblíkovou. Růžičková ztrácela 14 vteřin. Na zpáteční cestě ale Sáblíková začala ztrácet a navíc pět kilometrů před cílem přišel defekt. Huříková vyhrála o 27 sekund před Růžičkovou.

Muži bojovali o tituly v rámci čtvrté etapy závodu Vysočina. Na kopcovité trati v kategorii elite vedl po polovině trati v Nových Dvorech René Andrle, Kozubek ztrácel 14 sekund. V závěrečných kilometrech ale Kozubek zrychlil a zvítězil s náskokem deseti sekund. Vítěz v cíli neskrýval překvapení. "Nečekal jsem to. Asi jsem lépe než ostatní snášel předchozí í tři etapy Vysočiny a také mi vyhovoval profil trati s táhlým stoupáním," uvedl Kozubek. V kategorii do 23 let zvítězil Pavel Zitta z týmu Color service.