Zprávy | Z archivu rubriky


Dosavadní výsledky: Kladno - Teplice 0:2; Jablonec - Slavia 0:1; Bohemians 1905 - Ostrava 0:2; Brno - Zlín 0:0; Most - Plzeň 1:1; České Budějovice - Olomouc 2:0.

Kladenští fotbalisté v ligové premiéře herně své diváky nezklamali, ale na body proti Teplicím nedosáhli. V dresu severočeského klubu se totiž činil Martin Fenin, který vstřelil dvě branky a díky němu hosté vyhráli 2:0, stejně jako oba loňské vzájemné duely. Teplický útočník Fenin, který zazářil i na nedávné mistrovství světa hráčů do 20 let v Kanadě a ve finálovém utkání s Argentinou vstřelil jediný český gól, hned na úvod sezony prokázal, proč se o něj perou zahraniční kluby.

Tříbodovým ziskem vstoupili do nového ročníku nejvyšší fotbalové domácí soutěže hráči Slavie Praha. Druhý celek minulého ročníku vyhrál na horké půdě v Jablonci 1:0, když jediným střelcem souboje byl v 54. minutě kapitán a nejlepší střelec mužstva minulého ročníku Stanislav Vlček.

Fotbalisté Mostu remizovali v utkání úvodního ligového kola s Plzní 1:1. O jejich vedoucí branku se postaral po kombinační akci čtyř cizinců Makedonec Goče Tolevski, po změně stran vyrovnal plzeňský Psohlavec. Most v utkání dohrával se šesti cizinci v sestavě.

Fotbalisté Ostravy vstoupili do nového ligového ročníku přesvědčivou výhrou 2:0 na hřišti nováčka Bohemians 1905. Vítězství Baníku zajistili svými góly útočníci Václav Svěrkoš, který se do klubu vrátil po čtyřech letech z Mönchengladbachu, a Lukáš Magera. Svěrkoš se prosadil ve 14. minutě, Magera tři minuty před koncem. "Klokanům" tak nevyšel návrat do nejvyšší soutěže, kde chyběli čtyři roky.

Hned na samém startu nové prvoligové sezony dali fotbalisté Českých Budějovic zapomenout na sérii šesti porážek za sebou ze závěru loňského ročníku. V úvodním kole Dynamo jasně ovládlo souboj dvou nově se tvořících týmů a na domácím trávníku zdolalo Sigmu Olomouc 2:0. Zásluhu na tom měly především jihočeské posily: už po čtyřech minutách se gólově uvedl Tomas Radzinevičius, za chvíli ho následoval navrátilec Martin Vozábal.

Start do nového ligového ročníku fotbalistům Brna nevyšel, neboť nesplnili roli favorita a museli se spokojit v souboji se Zlínem pouze s bezbrankovou remízou. Domácí fotbalisté po celé utkání zoufale zápolili s kombinační souhrou a proti konsolidované obraně Zlína s výborným brankářem Baránkem se neprosadili.

Celkem 218 naháčů předstoupilo v neděli za valy fortové pevnosti v Křelově-Břuchotíně na Olomoucku před světoznámého fotografa Jana Saudka, aby se podíleli na vzniku největšího českého skupinového aktu. Zahanbit se nenechal ani samotný autor, který rovněž pracoval v rouše Adamově. Komisař z Agentury Dobrý den potvrdil, že za slunečného počasí a pohodové atmosféry vznikl unikát, který bude zapsán do české knihy rekordů. Svého oděvu se dobrovolně vzdalo 134 mužů a 84 žen, nejstaršímu účastníkovi bylo 74 let. Na pokyny Saudka naháči poslušně vzpažovali a vyskakovali do výše. Jen po pár minutách z úst fotografa zaznělo vítězné: "Je to tam, děkujeme." Saudek pak výkon oslavil několika stojkami a následně sešel mezi objekty svého unikátního snímku. "Já jsem chtěl, aby všichni byli ve vzduchu, aby lítali. Protože ze zkušenosti vím, že dívky se tím dostanou do polohy před 15. rokem," vysvětlil autor. Přestože nepřijeli všichni přihlášení, fotografovi počet přítomných stačil. "Kdybych jich bylo ještě víc, to by se mnou švihlo. To by ten infarkt přišel velice brzy. Teď ho dostanu až v autě," žertoval Saudek. Přiznal, že fotit tolik lidí najednou, byl skvělý pocit. Rád totiž dělá věci, které ještě nezkusil. S tím souvisí i jeho další plán, a sice zplodit dceru. "Mám většinou syny, nezdárné. Takže bych ještě chtěl mít dcerušku. Pracuju na tom pilně každý večer," prozradil Saudek. Navíc hodlá v příštím období trochu zbohatnout, aby ženy mohl zahrnout dary. Výtěžek z nedělní akce však půjde na charitu. Získá jej nadace z Olomouce, která peníze využije na vybudování dětského hřiště a parku u zařízení Klokánek v regionu. Autor vytvoří tři fotografie, jednu z nich si budou moci lidé prohlédnout od 19. září v olomoucké galerii Podkova. Snímek poté zamíří do aukce. V digitální podobě fotografii dostanou všichni zúčastnění.

Spokojeni byli i lidé, kteří Saudkovi pózovali. Mnozí přiznávali, že přijeli hlavně kvůli setkání s mistrem. Dle pořadatelů je akce v první řadě poctou uměleckému aktu a lidskému tělu, nikoliv exhibicí.

Souboj dvou posledních českých mistrů uzavře premiérové kolo nového ročníku fotbalové ligy. V pondělí 28. května na Letné oslavoval vyprodaný stadion návrat Sparty na trůn a přesně po 70 dnech na stejném místě může začít pražský klub cestu za obhajobou v souboji se Slovanem Liberec, který byl mistrem o rok dříve.

Sparta prožila příjemné léto, ovšem jarními úspěchy se nenechala ukolébat a na Letnou dorazila řada nových hráčů. "V minulých dnech se mluvilo hlavně o Arsenalu, ale na poháry teď musíme načas zapomenout. Na úvod nás čeká těžký zápas a hned v něm chce navázat na vítěznou sérii ze závěru jara," uvedl Bílek. Sparta nastoupí poprvé v soutěžním utkání nových dresech s bílými trenýrkami a návrat ke kořenům chce oslavit nejen vítězstvím, ale také atraktivní hrou, aby se diváci na Letnou vraceli. Zápas bude současně premiérou pro libereckého kouče Michala Zacha, který po loňské sezoně povýšil z asistentského postu a nahradil Vítězslava Lavičku. "Nepřemýšlíme nad tím, jestli je dobře, že začínáme zrovna na Spartě. My se soustředíme hlavně na to, abychom tady předvedli maximálně koncentrovaný výkon v obraně, což bude klíč k možnému úspěchu," naznačil taktické plány Zach, který má problémy hlavně s poskládáním ofenzivy. Liberci se v posledních letech na Spartě daří, z posledních čtyř zápasů Severočeši jen jednou odjeli s prázdnou. Teď ale tuší, že je možná čeká nejtěžší zápas za poslední roky.

Jihočeské divadlo začne od pondělí hrát před otáčivým hledištěm v Českém Krumlově romantickou komedii Tři mušketýři, kterou letos čeká 100. repríza v tomto unikátním prostředí. Divadelní adaptace slavného románu Alexandra Dumase vznikla přímo pro scénu v krumlovském parku. Výpravnou inscenaci zde Jihočeské divadlo hraje už šestou sezonu a vzhledem k jejímu úspěchu není vyloučeno, že ji uvede i příští rok, řekl ČTK Martin Glaser, který hru režíroval. "Snažili jsme se udělat romantickou komedii, v níž je spousta humoru. Je výpravná, diváci uvidí prakticky celý činoherní soubor, velký kompars, šermíře, spoustu kostýmů i živé koně. Zkrátka vše, co k letnímu divadlu patří a co publikum od Mušketýrů čeká," řekl ČTK Glaser. K této hře patří podle tvůrců inscenace nejenom lesk královského dvora a láska, ale i divoké souboje, koně, nebezpečné situace a dramatické zvraty. "To vše je líčeno s láskou k vynikající literární předloze, ale i s jemnou nadsázkou, která umožňuje s úsměvem si hrát s notoricky známými událostmi," uvedli divadelníci. Výhodou točny podle nich je, že dovoluje rychlé změny prostředí. Diváci budou moci například ještě jedním okem sledovat doznívající královský ples před letohrádkem Bellarie a zároveň už na louce pod korunami staletých stromů uvidí tajnou milostnou schůzku vévody z Buckinghamu s královnou Annou Rakouskou.