Zprávy | Z archivu rubriky


Bývalý ministr zahraničí Jan Kavan prohrál u Nejvyššího správního soudu (NSS) boj o bezpečnostní prověrku pro stupeň tajné, kterou mu v roce 2005 odmítl udělit Národní bezpečnostní úřad (NBÚ). NSS zamítl Kavanovu kasační stížnost proti rozhodnutí Městského soudu v Praze, ke kterému se sociálnědemokratický politik neúspěšně odvolal proti verdiktu úřadu. Prověrku nedostal především kvůli chybám při skartaci dokumentů na ministerstvu zahraničí. Informaci z úřední desky potvrdila ČTK mluvčí soudu Sylva Dostálová. "Stěžovatel (Kavan) porušil povinnost dodržovat ochranu utajovaných skutečností. A to tak, že v rámci výkonu funkce ministra zahraničních věcí v letech 2000 až 2002 protiprávně skartoval originály utajovaných písemností," uvedla Dostálová.

Kavanovu bezpečnostní prověrku musel NBÚ řešit dvakrát. Politik totiž v lednu 2005 uspěl s žalobou k Městskému soudu v Praze, který první zamítavé rozhodnutí úřadu zrušil jako částečně nepřezkoumatelné. NBÚ však v prosinci téhož roku znovu odmítl prověrku udělit. Kavan proto podal takzvaný rozklad k předsedovi úřadu. U něj neuspěl, stejně jako později s druhou žalobou k městskému soudu. Ta byla zamítnuta letos v únoru. Bývalý senátor i poslanec za ČSSD a předseda Valného shromáždění OSN prohrál u Nejvyššího správního soudu už loni se stížností proti pokutě 120.000 korun, kterou mu NBÚ za chybnou skartaci uložil.

Přestože fotbalový podzim teprve začíná, mužstvo Slavie Praha čeká ve středu klíčový zápas. V domácí odvetě druhého předkola Ligy mistrů stojí před těžkým úkolem - vyřadit slovenského mistra MŠK Žilina, protože jen to pražskému celku zajistí další setrvání v pohárové Evropě. Zatímco úspěšný klub bude moci dál snít o zápasech základní části Ligy mistrů a o vysokých příjmech, poražený nepostoupí ani do Poháru UEFA. První vzájemný souboj v Žilině skončil před týdnem smírně 0:0.

Reprezentační útočník Jan Koller na začátku nové sezony vypadl ze základní sestavy fotbalistů Monaka a zahraniční kluby vycítily šanci, že by mohly českého hráče získat do svých řad. Zatím posledním zájemcem je podle zpráv francouzských médií turecký celek Fenerbahce Istanbul. Vedle něj se o Kollera zajímají anglické kluby Reading, Middlesbrough a Birmingham nebo nizozemské celky Twente Enschede a Alkmaar.

Fotbalový klub z Teplic se chystá na další jednání se zájemci, kteří se ucházejí o služby talentovaného útočníka Martina Fenina. Vedle bundesligových Brém se podle manažera Pavla Zíky ze společnosti Sport Invest do hry o Fenina vložily italské týmy Lazio Řím, Fiorentina a také Espaňol Barcelona a Zaragoza ze španělské ligy. Teplice možná opustí i stoper Pavel Krmaš, o nějž se zase intenzivně zajímá druholigový německý Freiburg.

Hokejisté Třince budou dál sídlit v domácí Werk Aréně. V úterý se na tom dohodli představitelé extraligového klubu se společností Lopez, která zimní stadion získala v červencové dražbě. Definitivně tak pominula varianta případného stěhování Ocelářů do Frýdku-Místku. Podmínky nové nájemní smlouvy zůstanou utajeny. Uvedl to mluvčí hokejového klubu Ivo Pullmann. Třinci hrozilo, že přijde o svůj stadion poté, co byl dán do dražby kvůli třicetimilionovému dluhu bývalé společnosti provozující extraligový hokej ve městě.

Předolympijského závodu v Číně se v příštích dnech zúčastní šestice českých jachtařů. V současné době má letenku do Pekingu jistou pouze zkušený Michael Maier ve třídě Finn a Martin Trčka v Laseru, ovšem testování a měření ve vodách, kde se za rok pojede olympijská regata, čeká i posádku Lenka Šmídová, Lenka Mrzílková, Veroniku Fenclovou v kategorii Laser Radial a windsurfaře Petra Kučeru.