Zprávy | Z archivu rubriky


Soud v jihoafrickém Johannesburgu zahájí vydávací řízení s uprchlým českým podnikatelem Radovanem Krejčířem až v září. Žádostí České republiky o vydání Krejčíře ke stíhání do Česka se jihoafrický soud při středečním jednání vůbec nezabýval. "Podle Krejčíře se řešily jen některé námitky a procedurální záležitosti," řekl ČTK reportér televize Nova Jiří Hynek po telefonickém rozhovoru s Krejčířem. Podnikatel se - jak mu soud již dříve přikázal - dnešního jednání účastnil. Krejčíř je v Česku obviněn z rozsáhlé majetkové i násilné trestné činnosti, mimo jiné kvůli údajné přípravě vraždy celníka a poškození státní společnosti Čepro. V JAR byl Krejčíř nejdřív ve vazbě, posléze byl ale z vězení propuštěn na kauci v přepočtu ve výši tří milionů korun.

Soudce, který Krejčíře na kauci pustil, má na starosti i vydávací řízení, což se nelíbí tamnímu prokurátorovi. Podle Krejčíře prokurátor neúspěšně usiloval o to, aby o extradici rozhodoval jiný soudce. "Námitka podjatosti soudce vznesená prokurátorem D. Barnardem byla soudem zamítnuta," sdělila mluvčí českého ministerstva spravedlnosti Zuzana Kuncová. Dosavadní postup jihoafrických úřadů při rozhodování v Krejčířově případu považují čeští právní experti, kteří jsou obeznámeni s vývojem situace na místě, za nestandardní. Pozastavují se nad podivnými okolnostmi prvního propuštění Krejčíře z vazby - počítání lhůt - a poukazují i na nestandardnost postupu soudu v JAR při rozhodování o kauci. Jihoafrický soud podle expertů například nechtěl slyšet argumenty prokurátora o tom, že podle trestního řádu JAR u Krejčíře vůbec nepřipadá v úvahu možnost propuštění na kauci. Některé údajné Krejčířovy činy - například příprava vraždy - totiž patří ke zločinům, u kterých se v JAR kauce nepovoluje. Podle soudu se ale příslušné ustanovení trestního řádu o kauci vztahuje jen na trestnou činnost spáchanou v JAR. Za nestandardní považují experti i průběh křížového výslechu svědků, do kterého se po obžalobě a obhajobě zapojil i soudce, což údajně není v anglosaském právu obvyklé.

Zastavení trestního stíhání vicepremiéra a předsedy KDU-ČSL Jiřího Čunka může ovlivnit i kauzu dvou svědků v jeho případě, kteří byli obviněni z křivé výpovědi. Olomoucký žalobce souvislost obou případů nevyloučil. Kauzu vsetínského místostarosty Jaromíra Kudlíka a prvního náměstka na ministerstvu pro místní rozvoj Milana Půčka, kteří měli Čunkovi poskytnout falešné alibi, by chtěl uzavřít do konce srpna. Policisté oba muže obvinili z toho, že měli křivě vypovídat v případu údajné korupční aféry Jiřího Čunka. Vicepremiér byl obviněn za to, že měl v únoru 2002 převzít půlmilionový úplatek. Svědci i Čunek tvrdili, že nynější vicepremiér nemohl úplatek v inkriminovaný den převzít, protože byl mimo svou kancelář.

Jihlavský státní zástupce Arif Salichov trestní stíhání vicepremiéra Jiřího Čunka tento týden zastavil. Hlavním důvodem byla podle něj řada procesních a skutkových vad ve vedení policejního vyšetřování a nesrovnalosti ve výpovědích hlavní svědkyně Marcely Urbanové, bývalé Čunkovy sekretářky.

Sociální demokraté budou chtít kvůli kauze vicepremiéra a šéfa lidovců Jiřího Čunka posílení samostatnosti státních zástupců. Prosazovat také budou, aby o premiérově případu dále jednal ústavně-právní výbor sněmovny. Místopředseda strany Milan Urban uvedl, že vedení strany bude o dalším postupu a legislativních návrzích dále debatovat tento pátek. Sociální demokraté nejvíc kritizují změnu státního zástupce a tvrdí, že se stala pod politickým tlakem. "Považujeme záležitost za nespravedlivou v tom smyslu, že lidé, kteří se dostanou do problému, asi nemají tu možnost, aby jim vyměnili státního zástupce," řekl Urban. Obvinění se podle něj dostanou před soud a ten teprve rozhodne o jejich vině či nevině. V souvislosti s Čunkovou kauzou poukázal Urban na případ na doživotí odsouzeného vraha Jiřího Kajínka, který tvrdí, že je nevinný, a usiluje o to, aby jeho případ znovu projednal soud. "Nechci říct, že je nevinný," uvedl Urban. Považuje ale za zvláštní, že u místopředsedy vlády je možné mít přístup, který se těžko může opakovat u kohokoli jiného.