Zprávy | Z archivu rubriky


V pondělí přijedou do České republiky američtí experti, kteří budou v lokalitě u obce Míšov na Plzeňsku zkoumat podmínky pro vybudování radarové základny USA. Tři desítky odborníků se v ČR zdrží necelý týden, potvrdilo informaci americké velvyslanectví. Lokalitu nedaleko Míšova vybralo ministerstvo obrany na začátku července jako místo, kde se budou konat závěrečná měření, která rozhodnou o případném umístění radaru v Česku. Kromě topografického průzkumu by měli experti také počítat náklady na vybudování základny. Přesná lokalita pro měření leží dva kilometry od Míšova, zhruba 90 kilometrů jihozápadně od Prahy.

V ČR mají Američané v úmyslu vybudovat radar, silo s desítkou protiraketových střel chtějí umístit v Polsku. Sněmovna reprezentantů amerického Kongresu však seškrtala minulý týden výdaje na výstavbu protiraketového systému ve střední Evropě. Snížení rozpočtu zhruba o polovinu se má údajně dotknout plánované protiraketové základny v Polsku, nikoli radaru v ČR.

Pokud by se americký Kongres nakonec rozhodl snížit výdaje na umístění protiraketových střel v Polsku, ztratila by smysl i výstavba radaru v České republice, míní předseda branného výboru sněmovny Jan Vidím. Skutečnost, že výstavba radaru bez antiraket v Polsku nemá smysl, potvrdil i vládní mluvčí Tomáš Klvaňa. Odmítl ale, stejně jako americké velvyslanectví, interpretaci, že by rozhodnutí dolní komory Kongresu přímo znamenalo, že na polskou část projektu nebudou peníze.

Okolnostmi vyšetřováním případu lidoveckého vicepremiéra Jiřího Čunka, který byl obviněn z přijetí úplatku, se bude zabývat inspekce ministra vnitra. Poklady k tomu jí ještě tento týden poskytne brněnský krajský státní zástupce Petr Coufal, řekl ČTK mluvčí brněnského krajského státního zastupitelství Hynek Olma. Inspekce bude muset rozhodnout spor mezi přerovskými státními zástupci a jejich jihlavským kolegou Arifem Salichovem ohledně toho, zda během vyšetřování někdo pochybil. Salichov v uplynulých dnech Čunkovu kauzu odložil s tím, že se vicepremiér ničeho nedopustil.

Prověřit práci vyšetřovatelů a dalších orgánů v trestním řízení, kteří se jeho kauzou zabývali, chce i Jiří Čunek. Podá proto stížnost na práci policii, potvrdil ČTK Čunkův advokát Eduard Bruna. "Já osobně jsem stížnost nezpracovával, půjčoval jsem klientovi pouze podklady ze spisu," uvedl Bruna s tím, že podrobnosti tedy nezná. Spor vznikl mezi žalobci poté, co Salichov uvedl, že vyšetřování Čunkovy kauzy v Přerově bylo vedeno jednostranně a tendenčně. "Na to musí samozřejmě krajský státní zástupce reagovat. Proto inspekci požádá, aby prověřila, zda při objasňování kauzy nebyl porušen zákon," zdůraznil Olma.

Čunek byl podezřelý z toho, že jako starosta Vsetína přijal před pěti lety od realitní společnosti půlmilionový úplatek. Trestní stíhání lidoveckého vicepremiéra zastavil jihlavský státní zástupce Salichov v pondělí kvůli řadě procesních a skutkových vad v policejním vyšetřování a nesrovnalostem ve výpovědích hlavní svědkyně Marcely Urbanové. Zastaveno bylo také trestní stíhání Petra Hurty ze společnosti H&B REAL, který měl úplatek Čunkovi údajně dát.

Podání žádosti o evropské dotace má být jednodušší než v minulosti. Ministr pro místní rozvoj Jiří Čunek představil tzv. unifikovanou žádost, pomocí níž budou moci zájemci o peníze z fondů Evropské unie, podnikatelé i veřejná správa, přihlásit svůj projekt. Systém má být spuštěn nejpozději 15. září. Formulář, který bude dostupný přes internetové stránky Ministerstva pro místní rozvoj, má být pro všechny operační programy stejný. Informace, které jsou specifické pro konkrétní program, pak budou zřetelně označeny. Pokud podnikatel nebo veřejná instituce odešle jednu žádost do kteréhokoli programu, aplikace ho automaticky zařadí do registru. Při další žádosti do jakéhokoli programu již nebude třeba formulář znovu vyplňovat. Žadatel se také do dvou dnů dozví, zda je třeba, aby některé údaje upřesnil či doplnil. Administrátor ho rovněž upozorní, že poslal svůj projekt do špatného programu.

Operačních programů je celkem 24 a jsou rozděleny podle jednotlivých sektorů či oblastí. Evropská komise Česko právě za vysoký počet operačních programů kritizovala. Unifikovaná žádost má podle Čunka orientaci v programech usnadnit. Tok peněz do České republiky však může začít až komise odsouhlasí i jednotlivé české operační programy. První z nich mají být podle posledních informací pravděpodobně schváleny na přelomu září a října, poslední možná až v příštím roce. Češi mohou v příštích letech ze strukturálních fondů EU čerpat asi 750 miliard Kč.