Zprávy | Z archivu rubriky


Prezident Václav Klaus nesouhlasí s verdiktem soudu, podle něhož bude muset v nejbližší době rozhodnout o případném jmenování či nejmenování soudního čekatele Petra Langra do funkce soudce. Soud vyhověl Langrově žalobě na prezidenta. Předběžné a obecné stanovisko prezidenta ČTK sdělil jeho mluvčí Petr Hájek. Dodal, že reakce prezidenta nemusí být finální, protože hlava státu čeká na doručení rozsudku. "Konečné stanovisko závisí na přesném znění rozsudku," uvedl mluvčí. Hájek uvedl, že soud vynesl výrok, ze kterého vyplývá, že "v případě prezidentova rozhodování jde o běžný proces správního rozhodování, a proto prezidentovi v této souvislosti ukládá učinit určitá rozhodnutí, a ještě mu k tomu stanovuje lhůtu". "Tomuto výkladu pravomocí prezidenta republiky se prezident bude bránit standardní procedurou," řekl mluvčí.

Prezident předloni v březnu odmítl jmenovat soudci celkem tři desítky justičních čekatelů mladších 30 let. Někteří z nich se pak obrátili na soud. Právě oni nyní zůstávají bez soudního taláru, zatímco zbylí neúspěšní adepti, kteří se soudně nebránili, se mezitím zřejmě většinou soudci stali. Soud nyní rozhodl ve prospěch jednoho z čekatelů. Soudkyně Eva Pechová listu Právo řekla, že soud vyhověl žalobě na nečinnost žalovaného, kterým je v této věci prezident republiky. "Žalovanému jsme uložili, aby ve věci jmenování pana Langra soudcem rozhodl ve lhůtě šesti měsíců od nabytí právní moci našeho rozsudku," uvedla soudkyně. Soudcovská unie věří, že čekatelé, kteří si na Klause stěžovali u soudu, nakonec talár obléknou. "Doufám, že se kolegové, kterých se to týká, u soudu uplatní," řekl ČTK šéf Soudcovské unie Jaromír Jirsa.

Vláda chystá další kroky, která mají zefektivnit boj s korupcí. Podle ministra vnitra Ivana Langra například všechna ministerstva do konce prázdnin vyhodnotí protikorupční audity. Kabinet také v pondělí schválil principy zákona o kontrole, který sjednotí současných více než 230 právních předpisů v této oblasti. Ministři hodlají i více spolupracovat s nevládními organizacemi, které se potíráním korupce zabývají.

Opozice ale považuje za paradoxní, že s korupcí chce bojovat vláda, jejímž prvním místopředsedou zůstává člověk obviněný z korupce. Právě lidovecký vicepremiér Jiří Čunek, který podle policie před pěti lety přijal půlmilionový úplatek, schůzi kabinetu řídil místo premiéra Mirka Topolánka, který byl na summitu visegrádské čtyřky v Bratislavě. Langer stejně jako ministryně školství Dana Kuchtová na tiskové konferenci řekli, že je třeba i v Čunkově kauze ctít presumpci neviny. "Žijeme, stále věřím, v demokratickém právním státě a ne ve filmu Rozpuštěný a vypuštěný. A nepoužíváme pojmy sprostý podezřelý," míní Langer.

Podle zprávy Transparency International z loňského listopadu se míra korupce v České republice v roce 2006 proti předcházejícímu roku zlepšila, přesto země v rámci Evropské unie dál patří k nejhorším. V roce 2005 byla ČR se 4,3 bodu s Namibií, Slovenskem a Řeckem na 47. místě. Loni se díky 4,8 bodu umístila o příčku výše.

Gabriela Pokorná, sestra Kláry a Kateřiny Mauerových, které jsou nyní ve vazbě s obvinění z týrání sedmiletého Ondřeje, na fotkách dvaatřicetileté Barbory Škrlové z Dánska poznává tajemnou Aničku, již rodina adoptovala. Řekla to v neděli zpravodajskému serveru Aktuálně.cz. Poté, co Škrlová Lidovým novinám v Dánsku potvrdila, že se vydávala za Aničku, tak pomalu přestává být tajemná dívka bez identity záhadou. "Podle fotek z Dánska je jasné, že Barbora je Anička. Tedy dívka, kterou jsem vídala u sestry Kláry. Nyní to vím na sto procent. A jsem z toho v šoku," řekla Aktuálně.cz prostřední ze sester, když si prohlédla fotografie, které pořídili reportéři LN. Je na nich žena, která se v pátek přihlásila na českém velvyslanectví v dánské Kodani, odevzdala vzorek vlasů a slin a prohlašuje se za dvaatřicetiletou Barboru Škrlovou.

Výpověď Škrlové by nyní mohla vnést jasno do případu týrání malého Ondřeje. Sedmiletého Ondřeje, nahého a spoutaného, zavírala podle záběrů kamery jeho matka do komory pod schodištěm. Chlapec mohl vykonávat tělesnou potřebu do kbelíku. Jedl se svázanýma rukama ze země. Byl trestán za drobnosti. Matka své jednání po zatčení odůvodnila tím, že nezvládla nedávný rozvod s manželem. Objevení Škrlové ale přineslo podle Aktuálně.cz další rozpory. Lidové noviny uvedly, že ve společné domácnosti s malým Ondřejem žila minimálně několik týdnů. Obě sestry Mauerovy ale mluví o celých letech soužití. Dále také list uvádí, že o pravé totožnosti Aničky podle Škrlové věděla pravděpodobně Klára. To však popírá Klára i Kateřina Mauerovy, píše Aktuálně.cz. Stále tak není zřejmé, zda za vším stojí údajná sekta pod vedením otce Škrlové a zavírání Ondry souvisí se svéráznými praktikami této skupiny. Či zda Klára Mauerová byla v těžké situaci, kterou nezvládla a která souvisí s těžko zvladatelným chováním Ondry.

Umělecká skupina Ztohoven se v neděli nabourala do ranního vysílání programu Panorama na druhém programu České televize. Místo on-line záběrů ze zajímavých míst Česka se na obrazovce objevil fiktivní jaderný výbuch. Mluvčí České televize Martin Krafl ČTK řekl, že skupině se pomocí internetu a další techniky podařilo nabourat do jedné kamery vysílající živé záběry z Černého dolu v Krkonoších. "Nebylo narušeno vysílání z Kavčích hor," zdůraznil Krafl. Kameru provozuje externí firma spolupracující s Českou televizí.

Diváci sledující živé vysílání mohli mezi běžnými záběry na české hory vidět nejdříve oslnivý záblesk a poté charakteristický hřib atomového výbuchu. Ve chvíli, kdy skončily záběry z Černého dolu, naskočilo vysílání z Jeseníku. To mohlo u řady lidí vyvolat dojem, že výbuch se odehrál právě v tomto pohoří. Podle Krafla nelze ze záběrů zachycujících atomový výbuch určit, kam přesně ho tvůrci umístili. Česká televize už podle něj zjistila majitele internetové adresy. Záležitost nyní řeší právníci i technici ČT.

Pořad Panorama vysílá ČT2 každé ráno od 07:50. Diváci si v něm mají možnost prohlédnout prostřednictvím záběrů z panoramatických kamer mnoho míst republiky. Pořad přináší informace o počasí i nabídky pro turisty. Provozovatele areálu v Černém dole, společnost Markid Trutnov, hackerský čin pobouřil. "Dost nás to poškodilo. Kameru máme pronajatou, abychom podporovali turistiku v lokalitách, kde máme areály. Zvažujeme trestní oznámení na neznámého pachatele společně s majitelem kamery, firmou Sitour," řekl ČTK mluvčí společnosti Radek Etrych. Zařízení má podle něj standardní zabezpečení. "Ale hackeři, kteří si chtějí udělat renomé, se přes ně dostanou. Policie v Trutnově, pod niž Černý důl spadá, zjišťuje způsob, jakým umělci zneužili vysílání.

Není to první kontroverzní akce skupiny Ztohoven. Umělci mají na svědomí například změnu červeného neonového srdce výtvarníka Jiřího Davida, které svítilo nad Pražským hradem v posledních dnech funkčního období bývalého prezidenta Václava Havla. Převrátili je v otazník.