Zprávy | Z archivu rubriky


V pondělí přijedou do České republiky američtí experti, kteří budou v lokalitě u obce Míšov na Plzeňsku zkoumat podmínky pro vybudování radarové základny USA. Tři desítky odborníků se v ČR zdrží necelý týden, potvrdilo informaci americké velvyslanectví. Lokalitu nedaleko Míšova vybralo ministerstvo obrany na začátku července jako místo, kde se budou konat závěrečná měření, která rozhodnou o případném umístění radaru v Česku. Kromě topografického průzkumu by měli experti také počítat náklady na vybudování základny. Přesná lokalita pro měření leží dva kilometry od Míšova, zhruba 90 kilometrů jihozápadně od Prahy.

V ČR mají Američané v úmyslu vybudovat radar, silo s desítkou protiraketových střel chtějí umístit v Polsku. Sněmovna reprezentantů amerického Kongresu však seškrtala minulý týden výdaje na výstavbu protiraketového systému ve střední Evropě. Snížení rozpočtu zhruba o polovinu se má údajně dotknout plánované protiraketové základny v Polsku, nikoli radaru v ČR.

Pokud by se americký Kongres nakonec rozhodl snížit výdaje na umístění protiraketových střel v Polsku, ztratila by smysl i výstavba radaru v České republice, míní předseda branného výboru sněmovny Jan Vidím. Skutečnost, že výstavba radaru bez antiraket v Polsku nemá smysl, potvrdil i vládní mluvčí Tomáš Klvaňa. Odmítl ale, stejně jako americké velvyslanectví, interpretaci, že by rozhodnutí dolní komory Kongresu přímo znamenalo, že na polskou část projektu nebudou peníze.

Okolnostmi vyšetřováním případu lidoveckého vicepremiéra Jiřího Čunka, který byl obviněn z přijetí úplatku, se bude zabývat inspekce ministra vnitra. Poklady k tomu jí ještě tento týden poskytne brněnský krajský státní zástupce Petr Coufal, řekl ČTK mluvčí brněnského krajského státního zastupitelství Hynek Olma. Inspekce bude muset rozhodnout spor mezi přerovskými státními zástupci a jejich jihlavským kolegou Arifem Salichovem ohledně toho, zda během vyšetřování někdo pochybil. Salichov v uplynulých dnech Čunkovu kauzu odložil s tím, že se vicepremiér ničeho nedopustil.

Prověřit práci vyšetřovatelů a dalších orgánů v trestním řízení, kteří se jeho kauzou zabývali, chce i Jiří Čunek. Podá proto stížnost na práci policii, potvrdil ČTK Čunkův advokát Eduard Bruna. "Já osobně jsem stížnost nezpracovával, půjčoval jsem klientovi pouze podklady ze spisu," uvedl Bruna s tím, že podrobnosti tedy nezná. Spor vznikl mezi žalobci poté, co Salichov uvedl, že vyšetřování Čunkovy kauzy v Přerově bylo vedeno jednostranně a tendenčně. "Na to musí samozřejmě krajský státní zástupce reagovat. Proto inspekci požádá, aby prověřila, zda při objasňování kauzy nebyl porušen zákon," zdůraznil Olma.

Čunek byl podezřelý z toho, že jako starosta Vsetína přijal před pěti lety od realitní společnosti půlmilionový úplatek. Trestní stíhání lidoveckého vicepremiéra zastavil jihlavský státní zástupce Salichov v pondělí kvůli řadě procesních a skutkových vad v policejním vyšetřování a nesrovnalostem ve výpovědích hlavní svědkyně Marcely Urbanové. Zastaveno bylo také trestní stíhání Petra Hurty ze společnosti H&B REAL, který měl úplatek Čunkovi údajně dát.

Soud v jihoafrickém Johannesburgu zahájí vydávací řízení s uprchlým českým podnikatelem Radovanem Krejčířem až v září. Žádostí České republiky o vydání Krejčíře ke stíhání do Česka se jihoafrický soud při středečním jednání vůbec nezabýval. "Podle Krejčíře se řešily jen některé námitky a procedurální záležitosti," řekl ČTK reportér televize Nova Jiří Hynek po telefonickém rozhovoru s Krejčířem. Podnikatel se - jak mu soud již dříve přikázal - dnešního jednání účastnil. Krejčíř je v Česku obviněn z rozsáhlé majetkové i násilné trestné činnosti, mimo jiné kvůli údajné přípravě vraždy celníka a poškození státní společnosti Čepro. V JAR byl Krejčíř nejdřív ve vazbě, posléze byl ale z vězení propuštěn na kauci v přepočtu ve výši tří milionů korun.

Soudce, který Krejčíře na kauci pustil, má na starosti i vydávací řízení, což se nelíbí tamnímu prokurátorovi. Podle Krejčíře prokurátor neúspěšně usiloval o to, aby o extradici rozhodoval jiný soudce. "Námitka podjatosti soudce vznesená prokurátorem D. Barnardem byla soudem zamítnuta," sdělila mluvčí českého ministerstva spravedlnosti Zuzana Kuncová. Dosavadní postup jihoafrických úřadů při rozhodování v Krejčířově případu považují čeští právní experti, kteří jsou obeznámeni s vývojem situace na místě, za nestandardní. Pozastavují se nad podivnými okolnostmi prvního propuštění Krejčíře z vazby - počítání lhůt - a poukazují i na nestandardnost postupu soudu v JAR při rozhodování o kauci. Jihoafrický soud podle expertů například nechtěl slyšet argumenty prokurátora o tom, že podle trestního řádu JAR u Krejčíře vůbec nepřipadá v úvahu možnost propuštění na kauci. Některé údajné Krejčířovy činy - například příprava vraždy - totiž patří ke zločinům, u kterých se v JAR kauce nepovoluje. Podle soudu se ale příslušné ustanovení trestního řádu o kauci vztahuje jen na trestnou činnost spáchanou v JAR. Za nestandardní považují experti i průběh křížového výslechu svědků, do kterého se po obžalobě a obhajobě zapojil i soudce, což údajně není v anglosaském právu obvyklé.