Zprávy | Z archivu rubriky


Čtyři příznivci Slavie Praha byli zatčeni po středeční bitce v Amsterodamu s fanoušky domácího Ajaxu. K potyčce mezi rowdies se připletlo sedm španělských turistů, kteří skončili s lehkými zraněními v nemocnici. K rvačce došlo v amsterodamském metru kolem 22:00, tedy po zápase třetího předkola Ligy mistrů, které český celek vyhrál 1:0. Podle serveru iDNES.cz se přibližně tři desítky příznivců Slavie domluvily pomocí internetu a mobilních telefonů s Nizozemci, jichž však dorazilo kolem padesáti. "Někteří měli v rukou tyče, nože a boxery, tak se (Češi) dali na ústup do vagónu metra," řekl serveru zdroj z policie. Podle policejního rady Martina Syneckého z Policejního prezidia čtveřici českých rváčů hrozí pokuta, vyhoštění ze země a několikaletý zákaz vstupu na stadion Ajaxu. "Nizozemci jsou na podobné výtržníky dobře připraveni. Přímo na stadionu mají zvláštní místnost, kde je policista i soudce," řekl Synecký pro iDNES.cz.

Na utkání v Amsterodamu bylo asi 500 slávistických příznivců. Další z nich mají na svědomí jiný násilný incident, který se odehrál v Německu na dálniční čerpací stanici Osterfeld. Cestou na zápas tu zahlédli vůz s logem pražského rivala z Letné, v němž se vracela čtveřice cyklistů Sparty ze závodu v nizozemském Emmenu. "Posádka poklidně čerpala naftu, když zastavil autobus fanoušků Slavie. Alkoholem posilnění slávisté s pokřikem 'Smrt Spartě' bezdůvodně napadli nejdříve cyklistu Ondřeje Pávka ranou do obličeje a poté začali kopat i do auta," uvedl v tiskové zprávě šéf stáje Zdeněk Rubáš s tím, že cyklistům se povedlo rychle ujet. "Jen díky tomu se nikomu nic vážného nestalo, promáčknutými dveřmi to odnesl pouze vůz," uvedl.

Nová úprava kontroverzní hry Pařeniště, kterou divadelník Emil František Burian reagoval na politické procesy v 50. letech, bude první premiérou brněnského HaDivadla v nadcházející sezoně. Text, který odborníci mnohdy označují za hanebný či ostudný, nastuduje ve značně pozměněné podobě hostující režisér Jan Antonín Pitínský. Divadelníci si hru vybrali jako součást nového cyklu 20. století v HaDivadle, který postupně provádí diváky jednotlivými dekádami, řekl ČTK manažer souboru Ondřej Kopecký. Seriál začal již na konci minulé sezony hrou Černá sanitka, která nabízí prostřednictvím dobových fám a "městských pověstí" exkurzi do 80. let.

Pařeniště bylo v roce 1950 největší Burianovou úlitbou režimu a zároveň nejhlubším uměleckým propadem. V čase procesu s Miladou Horákovou, Závišem Kalandrou a dalších politických perzekucí přivedl levicový dramatik na scénu uvědomělé straníky a skupinu "zvrhlých intelektuálů", kteří chtějí "zvrátit běh dějin". V inscenaci HaDivadla, která ponese název Pařeniště a jiné, doplní původní linii hry další motivy dokládající atmosféru doby.

Podle HaDivadla je Pařeniště hitchcockovskou baladou z 50. let a hlubokým dramatem, které, aniž chce, demaskuje dobu. "Hra, která se autorovi vymkla z rukou," popisuje Burianův text anotace. Divadelník a muzikant E. F. Burian, jenž žil v letech 1904 až 1959, patřil za první republiky k čelním představitelům levicové avantgardy a jeho tehdejší dílo je dodnes vysoce ceněno. Po druhé světové válce, kterou strávil v koncentračních a pracovních táborech, agitoval pro komunistickou stranu a získal vlivné posty v kulturní sféře. V 50. letech se stal jedním z nejhorlivějších zastánců nového zřízení, z ideálů částečně vystřízlivěl až před smrtí. Divadelní vědci se domnívají, že autora mohl sepsání Pařeniště vést strach, aby se sám nestal obětí perzekuce. Před válkou kritizoval stalinské procesy v Sovětském svazu, Kalandra býval jeho souputníkem ve skupině levicových intelektuálů. Inscenace HaDivadla Pařeniště a jiné bude mít premiéru 16. září.

Předseda Židovské obce v Praze vytýká fotbalové Spartě, že její fanoušci při zápasech pokřikují antisemitská hesla. V otevřeném dopise uvádí, že naposledy se skandování "Jude" ozývalo při středečním zápase třetího předkola Ligy mistrů proti londýnskému Arsenalu. Po představitelích klubu obec chce, aby takovým projevům zamezili. Sparta slíbila, že středeční chování fanoušků prošetří s tím, že proti projevům rasismu i antisemitismu na stadionech dlouhodobě bojuje.

Dopis adresovaný předsedovi představenstva klubu Danielu Křetínskému podepsal vedle předsedy Židovské obce v Praze Františka Bányaie i ředitel Židovského muzea v Praze Leo Pavlát. Skandování "Jude" (Slavie) se z části publika, patřící k organizované části sparťanských fanoušků, podle nich ozývalo ve středu již poněkolikáté. "Užití německého označení pro Židy 'Jude' při skandovaném pokřiku nenechává na pochybách, že je toto označení míněno hanlivě jako nadávka, jako tomu bylo v období masové perzekuce Židů v období druhé světové války," píší. Bányai s Pavlátem doplňují, že Sparta před zápasem s Arsenalem veřejně varovala před projevy rasismu během utkání a uvedla, že možné autory takových projevů lze identifikovat a hnát k odpovědnosti. Autoři dopisu věří, že tato svá prohlášení klub myslel vážně a uplatní je i na "opakovaně antisemitská vystoupení některých vašich fanoušků během zápasů AC Sparta".

Lidovecký ministr financí Miroslav Kalousek se dnes znovu ostře ohradil proti výtkám, které nyní ministerstvu adresují poslanec ODS Vlastimil Tlustý a jeho straničtí spojenci. Za směšná označil Tlustého vyjádření o dodatečných propočtech dopadů daňových sazeb a odečitatelných položek. Ministerstvo dalo expertům ODS potřebná čísla dávno předtím, než se tento týden jedna z variant promítla do vládního návrhu reformy veřejných financí, uvedl Kalousek. "Poté, co se koalice dohodla na alternativě 12,5 procenta, byla zapracována do pozměňovacího návrhu přesně s těmi čísly, sazbami a slevami na dani, které expertní skupina ODS měla již měsíc k dispozici. Jedinou změnou bylo zvýšení slevy na dani na dítě jako kompenzace poplatků u lékaře," napsal Kalousek v prohlášení, které ČTK poskytl tiskový odbor ministerstva. Dodal, že při koaličních jednáních na začátku týdne již úřad žádné nové výpočty neprováděl, argumenty o dodatečných propočtech jsou podle ministra také směšné.

Tlustý, kterého podle médií podporuje i několik dalších poslanců ODS, nyní volá po úpravě odečitatelných položek. Vadí mu, že daňové zatížení některých lidí by podle aktuální verze reformy mělo v roce 2009 ve srovnání s rokem 2008 vzrůst. Vina za tento "nesmysl", jak říká Tlustý, je prý na straně ministerstva financí. Koalice se na podobě reformy dohadovala na nočních jednáních ještě krátce před a během sněmovní schůze, která má o vládním balíku daňových, sociálních a zdravotních změn rozhodnout.

Není zatím jasné, jak případně docílit toho, aby se návrh reformy opět otevřel a bylo v něm možné znovu změnit například právě návrh odečitatelných položek. Jde o to, že takzvané druhé sněmovní čtení, kdy lze předkládat pozměňovací návrhy, skončilo ve středu. Pak dolní komora schůzi přerušila a poslanci se mají sejít až v úterý 21. srpna, kdy už by měli ve třetím čtení reformu definitivně schvalovat. V tomto finále, ve třetím čtení, už lze předkládat jen legislativně technické opravy a změnu odečitatelné položky lze těžko vydávat za legislativní opravu. Tlustý soudí, že nejlogičtější by bylo opět otevřít druhé čtení, což by ale hlasování o reformě oddálilo.