Zprávy | Z archivu rubriky


Zájem o koncertní provedení Mozartovy opery Don Giovanni v podání umělců z Národního divadla v Praze v sobotu předčil možnosti hlavního nádvoří Státního hradu a zámku Grabštejn na Liberecku. Kdyby byl areál dvakrát větší, stejně by byl zaplněn do posledního místa. řada zájemců proto odešla s nepořízenou. Benefiční koncert na záchranu místní kaple svaté Barbory se uskutečnil už popatnácté a zájem o něj rok od roku stoupá. Koncert pořádal stejně jako v minulých letech sólista opery Národního divadla a rodák z nedaleké Chotyně Luděk Vele. "Chtěl bych se moc omluvit těm, kdo se sem nedostali, takový zájem jsme nečekali," řekl při zahájení benefice. O to více však koncert přinese do pokladny. "Od sponzorů už máme 249.000 korun, kolik vyneslo vstupné a prodej programů ještě nevíme, každá koruna ale půjde do Grabštejna," řekl.

Minulé ročníky přinesly už na obnovu památky 1,7 milionu korun. Výnos letošního koncertu pomůže zrestaurovat podle požadavků památkářů votivní obraz od neznámého autora ze 17. století, který visí před kaplí. "Původní je zchátralý a loupe se z něj barva," poznamenal pěvec. V minulých letech sdružení na záchranu kaple obnovilo z výtěžku benefičních koncertů varhany, rám oltářního obrazu nebo zavěsilo do věže nový zvon. Benefičnímu koncertu předcházela vernisáž výstavy Olbrama Zoubka. Jedenaosmdesátiletý sochař a restaurátor vystavuje na Grabštejně soubor 15 bronzových soch, většinou ženských postav, který vytvořil od roku 1967.

Chátrající evangelický hřbitov v České Vsi na Bruntálsku začali opravovat mladí dobrovolníci z Česka a Německa. Opraví rozpadlou hřbitovní zídku, budou pracovat na údržbě náhrobků a zeleně hřbitova, vybudují i novou přístupovou cestu. Hřbitov je poslední celistvou památkou na německy mluvící evangelíky ve východním podhůří Jeseníků, kteří byli po válce odsunuti, řekl ČTK koordinátor projektu Pavel Kuča. Do záchrany místní památky se pustili dobrovolníci už před rokem. Tehdy vysekali houští a ze země vytáhli náhrobky, které se letos pokusí opravit. Další náhrobní kameny jim přiveze soukromý zemědělec ze zrušeného hřbitova v sousední, zaniklé Dluhé Vsi.

Na zakázku bude opravena i kamenná zvonička, která je viditelná z okolí a dává hřbitůvku romantický ráz. "Je to moc pěkné místo, zveme všechny lidi z Krnovska a Jesenicka, kteří mají podobný pohled na svět, aby se přišli podívat, provedeme je. Prohlídka bude celý týden. Mohou přijít také ve čtvrtek na večerní táborák, kdy se k nám připojí členové organizace Sudetoněmecká mládež (Sudetendeutsche Jugend) ze Spolkové republiky, která u nás objevuje zajímavá místa," uvedl Kuča.

Hlavním organizátorem akce je sedmašedesátiletý krnovský rodák Horst Kaller, který musel v šesti letech odejít do Bavorska. "Všichni mí předkové z otcovy strany žili v evangelických obcích Krnovska. Sám bych se do oprav nepustil, ale iniciativa mladých Čechů mě natolik vzala za srdce, že jsem se přidal," řekl ČTK Kaller, který je dnes důchodce a žije v Krnově. Akce pořádá vlastník památky, krnovský sbor Českobratrské církve evangelické. Celý projekt financují Česko-německý fond budoucnosti, Heimatkreis Jägerndorf e. V. (občanské sdružení Domovský okres Krnov sdružující vyhnance z Krnovska žijící ve Spolkové republice) a krnovský sbor Českobratrské církve evangelické.