Zprávy | Z archivu rubriky


Obnovením blokád česko-rakouských hranic již příští měsíc pohrozili ve čtvrtek rakouští odpůrci jaderné elektrárny Temelín z hornorakouské organizace Atomstopp. Přitom varovali, že jejich protesty budou mít "zostřenou formu". Atomstopp čtvrtečním prohlášením reaguje na prohlášení českého ministra zahraničí Karla Schwarzenberga a na nejnovější vyjádření prezidenta Václava Klause. Další kolo jednání česko-rakouské meziparlamentní komise pro otázky Temelína, které se má uskutečnit 17. a 18. září, je podle protitemelínských aktivistů vážně ohroženo.

"Přerušení hraničních blokád po dobu jednání komise bylo myšleno jako konstruktivní příspěvek. Teď se ale stále více ukazuje, že předběžná důvěra v tato jednání byla přehnaná," uvádí Atomstopp. Podle jeho prohlášení by už v polovině září mohly být obnoveny blokády rakousko-českých hranic. "Po zcela nekvalifikovaných prohlášeních ministra Schwarzenberga žádá nyní prezident Klaus, aby EU vyhlásila renesanci jaderné energie za svou doktrínu, a doufá, že tak získá legitimitu pro protiprávně fungující Temelín," tvrdí rakouští protijaderní aktivisté.

"Případné blokády by velmi zkomplikovaly, pokud vůbec nezastavily práci parlamentní komise," reagoval předseda české části komise Jan Kasal. Zdůraznil, že parlamentní skupina dodržuje pracovní harmonogram, na kterém se čeští a rakouští zákonodárci dohodli, a snaží se plnit svůj úkol. Výroky českých či rakouských politiků podle Kasala nemají na práci komise žádný vliv a nemá smysl je komentovat.