Zprávy | Z archivu rubriky


Po více než 30 letech budou mít Češi znovu možnost prohlédnout si originál slavného Závišova kříže, jedné z nejvzácnějších památek svého druhu na světě. Řád cisterciáků ve Vyšším Brodě na Českokrumlovsku, kterému kříž patří, hodlá totiž v roce 2009 vystavením jedinečného uměleckého skvostu připomenout 750. výročí založení zdejšího kláštera. Jak píšou Lidové noviny, naposledy si lidé mohli tuto památku prohlédnout v 70. letech minulého století. Tehdy byl dvouramenný, 70 centimetrů vysoký kříž, vystaven spolu s českými korunovačními klenoty na Pražském hradě.

"Závišův kříž patří mezi deset nejvzácnějších a nejhodnotnějších relikviářů na celém světě," řekl převor Justýn z vyšebrodského kláštera. Kříž byzantského původu daroval podle jedné z legend cisterciákům Záviš z Falknštejna. Vzácná památka je vyrobena ze stříbra pokrytého lístky arabského zlata, perlami a drahokamy. Slouží zároveň jako relikviář, v němž je údajně ukryt úlomek z kříže, na kterém byl ukřižován Ježíš Kristus. Kříž odvezli těsně před koncem války nacisté spolu s dalšími uměleckými předměty do Rakouska a ukryli v solných dolech. Památku ale objevili Američané, kteří ji vrátili do Česka. Kříž byl součástí klášterních sbírek až do roku 1949, kdy komunisté klášter zestátnili. Unikát poté zařadili do chrámového pokladu katedrály sv. Víta na pražském hradě. Do Vyššího Brodu se kříž vrátil až v roce 1990.

Prezident Václav Klaus zahájil dnes v Českých Budějovicích na mezinárodním agrosalonu Země živitelka Národní dožínky. V kočáře taženém kladrubskými bělouši dojel do pivovarské zahrady, kde mu zemědělci tradičně předali dožínkový věnec na oslavu ukončení žní. Farmáři jej pohostili i chlebem se solí a hlavě státu předali pravý valašský frgál.

Při slavnostním zahájení předal prezident s ministrem zemědělství Petrem Gandalovičem ceny vítězům soutěže o nejlepší regionální potraviny, kterou vyhlašuje Agrární komora ČR. "Pevně věřím, že už definitivně skončila éra, kdy jsme naše výrobky podceňovali a kdy převládal názor, co je cizí, to je lepší," uvedl Klaus v krátkém projevu. Právě díky kvalitě domácích potravin mohou podle něj čeští zemědělci obstát v tvrdé konkurenci. "Potřebujeme ale trh, který by nebyl deformován nejrůznějšími kontingenty, kvótami, předpisy Evropské unie. Trh, kde bychom měli volný prostor," dodal Klaus. Orientace na biopaliva podle něj vychyluje rovnováhu na zemědělském trhu a ovlivňuje i ceny pro spotřebitele. Klaus navštívil Zemi živitelku potřetí za sebou. Letos na výstavu přijel z Rakouska, kde je tento týden na pracovní návštěvě.

Nejstarší a nejnavštěvovanější česká zemědělská výstava Země živitelka se v Českých Budějovicích koná už počtyřiatřicáté. Letos se jí účastní téměř 700 domácích i zahraničních vystavovatelů a obchodníků z 22 zemí. Ti nabízejí novinky z rostlinné a živočišné výroby, zemědělské techniky a další výrobky. Loni výstavu navštívilo 100.000 lidí, letos by to mohlo být více.