Zprávy | Z archivu rubriky


Premiéra Jakubiskova historického thrilleru Bathory byla posunuta z konce října na druhou polovinu ledna. Důvodem jsou podle producentky Deany Jakubiskové Horváthové komplikace při zvukové postprodukci. "Zvuk od zahraničního dodavatele nebyl zpracován v potřebné kvalitě, což nás zdrželo a nestihli bychom vyrobit filmové kopie,"řekla producentka ČTK.

Evropský koprodukční velkofilm o Alžbětě Báthoryové, zvané Čachtická paní, odehrávající se před čtyřmi stoletími v Uhrách, je produkčně nejdražším filmovým projektem ve střední Evropě. Na jeho rozpočtu ve výši 11 milionů eur (kolem 300 milionů korun) se podílí Česko, Slovensko, Maďarsko a Británie. Film by měl mít dvě podoby - více než dvouhodinovou pro kina a ještě delší, dvoudílnou, pro televizní vysílání. Titulní roli ztvárnila britská herečka Anna Frielová. Jakubisko točil své patnácté celovečerní dílo v angličtině, ale film se na podzim objeví i v české, slovenské a maďarské verzi. Hrají v něm tisíce komparzistů a 120 hovořících postav, tvůrci potřebovali na 5000 historických kostýmů.

Legendy hovoří o Alžbětě Báthoryové jako o "krvavé hraběnce", největší vražedkyni všech dob, která se koupala v krvi panen, aby si zachovala věčnou mladost, a která sadisticky týrala okolí. Jakubisko jako režisér a autor scénáře však nabízí i další pohledy, kdy ji líčí jako vzdělanou ženu, zranitelnou osamělou vdovu a léčitelku, oběť intrik mužů, kteří toužili po jejím majetku. Podle něj šlo o kontroverzní ženu, která vzala spravedlnost do vlastních rukou.