Zprávy | Z archivu rubriky


Policisté z protikorupčního útvaru chtěli podle sobotního Práva prošetřovat nejvyšší státní zástupkyni Renatu Veseckou. Důvodem mělo být rozhodnutí o odejmutí kauzy vicepremiéra Jiřího Čunka (KDU-ČSL) přerovskému státnímu zastupitelství a jejím postoupení do Jihlavy. To byl klíčový okamžik, jenž vedl k odložení Čunkova případu, připomíná list. Prověřování Vesecké však nebylo zahájeno a snaha elitních detektivů může skončit prověřováním od Inspekce ministra vnitra.

Spor mezi protikorupčním útvarem a brněnskými státními zástupci se rozhořel poté, co brněnskou městskou žalobkyni Milenu Hojovcovou navštívili policisté a probírali s ní případné zahájení úkonů kolem Vesecké. Podnětem k prověřování byl podle deníku anonymní e-mail adresovaný vnitru. Zatímco policisté usoudili, že Vesecká se mohla trestného činu dopustit, Hojovcová takovou interpretaci odmítla a rozhodla o založení věci. Na postup policistů si poté stěžovala.

Čunek byl podezřelý z toho, že jako starosta Vsetína přijal před pěti lety od realitní společnosti půlmilionový úplatek. Kauzu však Vesecká odebrala původnímu žalobci a přidělila spis do Jihlavy. Tamější státní zástupce Arif Salichov stíhání vicepremiéra brzy nato kvůli řadě procesních a skutkových vad v policejním vyšetřování a nesrovnalostem ve výpovědích hlavní svědkyně Marcely Urbanové zastavil. Skončilo také trestní stíhání Petra Hurty ze společnosti H&B REAL, který úplatek Čunkovi údajně dal.

Vzhledem k dlouhodobému teplému počasí vinaři věří, že je letos čeká výborná úroda. Hrozny dozrávají přibližně s třítýdenním předstihem a zdá se, že budou velmi kvalitní. Na slavnostním vyhlášení výsledků soutěže Vinař roku 2007 na zámku v Dobřichovicích u Prahy to ČTK řekl Jan Balga z vítězného jihomoravského vinařství ČEBAV. "Ještě dopoledne jsem v sadu stříkal hrozny a pohled na ně mi udělal velkou radost," uvedl Balga s tím, že začátek sklizně úrody ve vinařské oblasti Podluží očekávají za dva týdny. Balga připustil, že velmi teplé počasí zejména v červnu a červenci mohlo narůstajícím bobulím uškodit, ale podle jeho názoru se tak nestalo. "Je jasné, že sluníčko není všechno, ale podle toho, co vidím, se dá očekávat pěkná úroda," sdělil.

Pěstitelé předpovídají, že červená vína budou letos o něco kvalitnější než bílá. Bílá vína by sice mohla být také povedená, ale podle vinohradníků budou "hrubší". Může za to suché a teplé počasí, podobné, jaké panovalo i v roce 2003. Podle odhadů vinařů bude letošní sklizeň hroznů velmi dobrá i co se týká jejího množství. Podle tajemníka Svazu vinařů ČR Martina Půčka očekávají vinaři průměrný výnos kolem šesti tun na hektar, což je hodnota nad desetiletým průměrem. Výši průměrné cukernatosti hroznů se podle něj dá v současné době jen těžko odhadovat. "Bude se pohybovat kolem průměru posledních pěti let. Velký vliv na cukernatost má ale obsah vody v hroznech, který je letos nižší vlivem dlouhotrvajícího sucha," řekl Půček.

Pravicoví extremisté si v sobotu v Praze připomněli zásah někdejšího policisty Tomáše Čermáka proti současné poslankyni Strany zelených Kateřině Jacques. Kritizovali také politiku a představitele této vládní strany a "rudo-zelenou totalitu", která podle nich hrozí. Vyjádřit nesouhlas s myšlenkami radikálů přišli mladí sociální demokraté a levicoví aktivisté, obě skupiny se ale nedostaly do kontaktu. Čermák přišel mezi asi padesátku nacionalistů na Karlovo náměstí, kde se loni odehrál jeho incident s Jacques. Následné propuštění od policie i obžalobu považuje za nespravedlivou a politicky motivovanou. Tvrdil, že není nijak spojen s pořádajícími hnutími. "Nejsem pro extrémní levici nebo pravici. Nepodporuji je, ale podporuji čestné, spravedlivé a poctivé lidi, kteří chtějí, aby v této zemi znovu byl zákon, právo a pořádek, bez rozdílu, kdo to je," řekl Čermák ČTK ke své účasti.

Nacionalisté s portréty předsedy zelených Martina Bursíka a někdejšího sovětského diktátora Josifa Stalina, transparenty "Evropou prochází strašidlo neomarxismu", nebo Marx, Lenin, Džamila tvrdili, že politika Strany zelených směřuje k totalitě. "Chtějí nás poučovat, jak máme žít. Nejdříve budou vstupovat do našich domovů a prohlížet si skladiště topiva, pak projdou kolem našich knihoven, dětských pokojů a nakonec budou vstupovat do ložnic, aby zjistili, zda tam je dost perverzních časopisů. Říkáme 'ne' rudozelené totalitě," uvedl jeden z řečníků.