Zprávy | Z archivu rubriky


Historií starou více než 50 let se budou ve středu zabývat soudci Vrchního soudu v Olomouci kvůli žalobě na ochranu osobnosti. Předmětem jednání bude kniha Jaroslava Pospíšila Hyeny, která mapuje události na přelomu 40. a 50. let minulého století. Žalobu na autora podala Marie Slabíková, vdova po Antonínu Slabíkovi, jehož v knize spisovatel označil za agenta StB - provokatéra. Po Pospíšilovi žádá písemnou omluvu. Vrchní soud v Olomouci kvůli tomuto sporu několik měsíců shromažďoval další listinné důkazy. "Čekali jsme, až účastníci doloží další důkazy na podporu svých tvrzení, a také jsme si vyžádali další listinné důkazy ze státního archivu," řekl ČTK mluvčí vrchního soudu Petr Angyalossy.

Případem se již zabýval loni brněnský krajský soud, který žalobu v plném rozsahu zamítl. Proti rozhodnutí se však Slabíková odvolala. Namítá, že soud nepřihlédl k jejím tvrzením a neprovedl navrhované důkazy včetně výslechů dalších svědků. Podle ní výpovědi bývalých pracovníků Úřadu dokumentace a vyšetřování zločinů komunismu neprokazují a nekonkretizují spolupráci jejího zemřelého manžela. Autor knihy ve svých výrocích v knize, ale i v některých periodicích označil Slabíka za agenta StB - provokatéra, v důsledku jehož činnosti bylo popraveno několik lidí a kromě toho byla zatčena řada dalších lidí. Pro StB údajně pracoval i po své emigraci do zahraničí. Jeho žena naopak tvrdí, že byl čestný člověk a vlastenec, který se zapojil do protikomunistického odboje a zakládal protikomunistickou odbojovou organizaci Světlana. Podle spisovatele ale tuto odbojovou skupinu vyprovokovala StB a jejím smyslem bylo odhalení antikomunistů.

Odvolaný předák železničních odborů Jaromír Dušek chce ještě do konce roku iniciovat mimořádný sjezd Odborového sdružení železničářů, na kterém by se mohl vrátit zpět do čela nejsilnější odborové centrály. "Už jsem jednal s celou řadou předsedů základních organizací, kteří jsou ochotní sjezd iniciovat," uvedl pro ČTK. Pro svolání sjezdu je potřeba požadavek třetiny ze zhruba 470 organizací nebo dvou třetin ústředí OSŽ. Více než dvě třetiny však tento týden hlasovaly pro Duškovo odvolání. Místopředseda OSŽ Petr Bazger proto tuto možnost označil za velice nepravděpodobnou.

Na serveru iDnes bývalý odborový boss nevyloučil ani svůj vstup do vrcholné politiky prostřednictvím voleb do poslanecké sněmovny či senátu. Dušek rovněž uvedl, že při jeho odvolávání nebyla splněna podmínka, že jej musí navrhnout dvě třetiny členů jeho odvětvové skupiny. Vedení rozhodlo na základě zprávy revizní komise, kterou podle něj ale potřebná většina členů revizní komise neprojednala. Tento argument chce také použít v připravované žalobě na neplatnost rozhodnutí o jeho odvolání. Zároveň chystá žalobu i na očištění svého dobrého jména. Ústředí odborů rozhodlo ve středu o Duškově odvolání kvůli údajné ztrátě důvěry. Ta měla spočívat v tom, že Dušek bez vědomí ostatních členů vedení rozhodoval o výrazně vyšších částkách, než mu příslušelo.

Plzeň se bude ucházet o prestižní titul Evropské hlavní město kultury pro rok 2015. Získá tím šanci nově formulovat vizi plzeňské kultury, do jejíž tvorby se zapojí i veřejnost. První průzkumy toho, jak lidé vnímají současný kulturní život ve městě, už si nechala radnice zpracovat. Na listopad chystá setkání se čtyřmi evropskými městy, které mají se soutěží zkušenost. Plánuje i diskuse odborníků z kulturní oblasti i napříč obory a počítá se zapojením veřejnosti. Novinářům to řekl Roman Černík z týmu, jenž připravuje rámcový program.

Pokud Plzeň titul vybojuje, má šanci získat podporu nejrůznějších akcí a dostat nemalé investiční dotace na budování kulturní infrastruktury, tedy i na vznik nového divadla, galerie či knihovny. "Plzni by v boji o titul mohl pomoci vysoký poměr kulturní nabídky ve vztahu k počtu obyvatel. Pět profesionálních divadel v metropoli se 165.000 obyvateli navštíví ročně čtvrt milionu diváků," uvedl ředitel divadla J.K. Tyla Jan Burian. I díky geografickému umístění byla prý Plzeň dlouho příkladem multikulturního města, kde v minulosti bezkonfliktně žili Němci, Češi a Židé. "To dnes Evropa hledá. Pokud se opřeme o tyto tradice a budeme realizovat akce, jež na ně upozorní, máme šanci," dodal Burian.

V boji o titul musí Plzeň splnit velké množství kritérií Evropské komise. Například zaručit trvalou udržitelnost kulturních akcí. Titul Evropské město kultury získala z českých měst zatím jen Praha. V Česku se o něj podle zatím neoficiálních informací budou ucházet ještě asi Brno, Pardubice a Hradec Králové. "Titul má nakonec získat jedno české a jedno belgické město. Výhodu Plzně vidíme i v tom, že si Belgie zvolila Lutych, což je naše partnerské město," dodala náměstkyně primátora Marcela Krejsová. Úspěch by Plzni mohl přinést peníze na investice do výstavby galerie, muzea loutek, nové divadelní budovy.

Protiraketový systém chránící proti nepřátelským střelám musí být plně včleněn do NATO a musí chránit Evropu a Spojené státy, zdůraznila v Praze kongresmanka zastupující demokraty Ellen Tauscherová. Míní, že i když Kongres nyní seškrtal část peněz na stavbu sila v Polsku a dal je na jinou věc, zbývající finance mohou být dodány později, až budou hotovy dohody s Českem a Polskem o umístění základen protiraketového systému. "Škrtání peněz není to správné slovo...neřekli jsme ne," uvedla s tím, že Kongres vyčlenil peníze na jinou prioritu, ale současně americké administrativě řekl, že o zbytek může požádat později v příštím rozpočtu. Podle agentury AP Kongres hodlá odebrat 85 milionů dolarů z 310 milionů (6,2 miliardy korun) určených na štít. Podle Tauscherové by radar v Česku nemohl fungovat bez raketové základny v Polsku.

Tauscherová vedla delegaci kongresmanů, v níž byl ještě demokrat Jim Cooper a republikán Michael Turner. V Praze, Varšavě a Bruselu jednali s politiky o záměru postavit v Česku americký radar a v Polsku silo s desítkou raket. Kongresmani zdůraznili, že demokraté a republikáni se shodují, že protiraketové systémy jsou nezbytné. "Od amerických kongresmanů jsme slyšeli jednoznačné ujištění, že podpora budování systému protiraketové obrany jde v Kongresu napříč politickými stranami," sdělil ČTK po setkání s kongresmany první náměstek ministra zahraničí Tomáš Pojar. Uvítal, že kongresmani preferují propojení štítu s NATO.