Zprávy | Z archivu rubriky


Radar amerického protiraketového systému v České republice a základna v Polsku mohou být pro Rusko hrozbou, prohlásil v úterý v Moskvě francouzský ministr zahraničí Bernard Kouchner. Podle něj přesně z tohoto důvodu USA celý systém navrhly postavit právě v Česku a Polsku. O celé věci prý šéf francouzské diplomacie jednal se svým ruským protějškem Sergejem Lavrovem. "Myslím, že Američané naschvál navrhli Česku a Polsku vytvořit systém protiraketové obrany, aby pohrozili Rusku. Souhlasím s Lavrovem, že je to hrozba," prohlásil Kouchner v rozhovoru pro rozhlasovou stanici Echo Moskvy. Podle něj by Spojené státy měly raději využít ruské nabídky na společné provozování radarové stanice v Ázerbájdžánu. Tu si v úterý prohlédli američtí experti.

Rusko americké plány na vznik evropského pilíře protiraketové obrany dlouhodobě odmítá, neboť je vnímá právě jako hrozbu vlastní bezpečnosti. Spojené státy tvrdí, že protiraketový deštník ve střední Evropě má sloužit jako obrana vůči "nevypočitatelným" státům jako Írán nebo Severní Korea. Ruský prezident Vladimir Putin navrhl svému americkému protějšku Georgi W. Bushovi právě radar v ázerbájdžánské Gabale za podmínky, že USA zmrazí rozhovory s Prahou a Varšavou. Spojené státy zatím Gabalu vnímají pouze jako možný doplněk evropského radaru. Proti vzniku systému v ČR a Polsku protestují kromě Francie i některé další evropské země. Kritika plánu se ozvala například z Německa či Rakouska.

Mimořádné aktivity armády je třeba hradit mimo rozpočet ministerstva obrany. Po úterním zasedání Bezpečnostní rady státu, která se zabývala transformací ozbrojených sil, to řekl premiér Mirek Topolánek. Podle něj by mimo rozpočet ministerstva obrany mohlo být financováno například působení českého provinčního rekonstrukčního týmu v afghánské provincii Lógar, plánované na příští rok. Topolánek zdůraznil, že mimořádné úkoly vojska je třeba financovat z odlišných zdrojů než každodenní chod armády. "Je třeba striktně oddělit bazální část financování armády od mimořádných aktivit, a ty financovat mimo rozpočet ministerstva obrany jako nadresortní, jako spíše zadání vlády," řekl premiér. Vláda bude podle Topolánka připravovat novou metodiku pro výpočet armádních výdajů na obranu, které zasílá do sídla NATO v Bruselu. "Dnešní striktní vykazování výdajů na obranu pouze průmětem rozpočtů ministerstva obrany není úplně korektní," uvedl premiér. Podle Topolánka se totiž výdaje na obranu netýkají jenom rozpočtu ministerstva obrany.

Rozpočet armády pro příští rok by měl podle návrhu ministerstva financí činit 54,195 miliardy korun. Je to sice téměř o miliardu více než letos, avšak ve vztahu k hrubému domácímu produktu je to méně (1,46 HDP na příští rok oproti letošním 1,56 procenta). Původní plány pro armádu počítaly dokonce se dvěma procenty HDP, které doporučuje NATO.

Připravovaná agentura pro boj se sociálním vyloučením by měla od ledna začít fungovat v desítce měst a obcí, kde existují ghetta. Místní samosprávu, sdružení, školy, úřady práce, firmy a obyvatele problémových lokalit má naučit spolupracovat tak, aby tyto oblasti zanikly nebo se z nich staly běžné čtvrtě. Koncepci agentury schválila v úterý rada vlády pro záležitosti romské komunity, sdělila její předsedkyně, ministryně pro menšiny a lidská práva Džamila Stehlíková. Podle analýzy existuje v Česku přes 300 chudinských domů a čtvrtí, v nichž žijí převážně Romové. Podle odhadů to může být až 80.000 lidí. Většina dospělých v těchto místech nemá práci. Rodiny bydlí často v nevyhovujících podmínkách a jsou závislé na sociálních dávkách. Děti končívají ve speciálních školách.

Stehlíková uvedla, že rada oslovila a vyzvala ke spolupráci 190 měst a obcí, kde ghetta stojí. Desítku lokalit vybere nejspíš do konce listopadu. Po pilotní fázi by se program měl rozšířit na celou republiku. Agentura má mít 15 zaměstnanců a má být součástí úřadu vlády. Pro příští rok je na její činnost a projekty vyčleněno několik desítek milionů korun. "Výraznější částky" by do programů v lokalitách měly plynout z evropských fondů, dodala ministryně. "Cílem agentury bude především práce s celou rodinou. Programy budou zaměřeny na vzdělání, práci, bydlení. Cílem bude, aby lokalita buď přestala být vyloučenou, nebo aby se nějakým způsobem rozpustila," řekl vládní zmocněnec pro lidská práva Jan Litomiský.