Zprávy | Z archivu rubriky


V boji proti úplatkářství v Česku má pomoci protikorupční telefonní linka 199, kterou bude provozovat nevládní organizace Transparency International. Spolu se zástupci TI její provoz ve středu oficiálně zahájili premiér Mirek Topolánek a ministr vnitra Ivan Langer. Linka bude občanům k dispozici každý všední den od 09:00 do 17:00. Topolánek řekl, že linka, kterou budou obsluhovat pracovníci organizace, by občanům měla poskytnout možnost upozornit na korupční jednání. Podle něj by linka také měla umožnit lépe úplatkářství postihovat. "Hrozba sebevětšího trestu nepomůže, když bude riziko dopadení pouze teoretické," uvedl premiér. Topolánek doplnil, že cílem vlády je také zlepšit vnímání protikorupčních aktivit v očích veřejnosti. "Samotná linka nemůže ten boj s korupcí vyhrát," konstatoval.

Protikorupční linka je jednou z novinek, kterou Langer připravil v rámci boje proti úplatkářství. Kromě toho vláda v nedávno schválené novele trestního řádu počítá s tím, že stát do boje proti korupci nasadí i policejní agenty. Agenta dosud může policie využívat pouze v případech nejzávažnějších trestných činů na základě mezinárodní smlouvy. Příslušný paragraf trestního řádu umožňující využití agentů má být podle návrhu rozšířen o trestný čin přijímání úplatků, podplácení a nepřímého úplatkářství. Ostatní podmínky použití agenta se nemění. Pokud návrh schválí parlament, mohli by agenti bojovat proti korupci zhruba od příštího února.

Nehrající kapitán českého týmu Jaroslav Navrátil by si přál, aby daviscupovou baráž se Švýcarskem v pátek rozehrávala domácí jednička Tomáš Berdych. O pořadí zápasů v Sazka Areně rozhodne losování, které se ve čtvrtek uskuteční na Staroměstské radnici. Zatímco švýcarskému kapitánovi Severinu Lüthimu na pořadí zápasů nezáleží, Navrátil si umí představit ideální variantu programu. Věří, že Berdych je schopen v zápase se švýcarskou dvojkou Stanislasem Wawrinkou dostat Čechy do vedení. "Moje přání je, aby Tomáš začal. Aby vyhrál a aby byl Roger (Federer) trochu pod tlakem. Kdyby začínal Radek (Štěpánek), může to být 0:1, a pak bude Tomáš pod větším tlakem," vysvětlil Navrátil novinářům. V týmové soutěži se podle něj světová jednička Federer může ocitnout v úplně jiné situaci než jsou vypjaté okamžiky na grandslamových turnajích, na nichž nasbíral už dvanáct titulů. "On těch Davis Cupů zase tolik nenahrál, tedy těch důležitých. Švýcaři nehráli finále, nebo semifinále," poznamenal český kapitán.

Na české straně čeká náročný program tří zápasů ve třech dnech Radka Štěpánka, s nímž Navrátil počítá do dvouher i čtyřhry. Při úterním tréninku zkoušel dvě varianty složení deblového páru: Štěpánka s Martinem Dammem a Štěpánka s Lukášem Dlouhým. Neuvažuje o tom, že by navrátilce do daviscupového týmu v sobotu nenasadil. "Radek je náš nejlepší deblista a nejde hrát čtyřhru bez něj, stejně jako ji u nich nejde hrát bez Federera," prohlásil.