Zprávy | Z archivu rubriky


Premiér Mirek Topolánek (ODS) obvinil média z vydírání, korupce a msty. Řekl, že on osobně není přítelem zákona, který by svobodu slova reguloval, nicméně tlak médií podle něj vybízí k tomu, aby si nový zákon cestu našel. "Z mediálního prostředí se stává opravdu žumpa," připomněl slova svého předchůdce ve Strakově akademii Miloše Zemana (ČSSD). Soudit se podle něj nemá cenu, protože případná omluva nemá patřičný dopad.

Otázky týkající se diskutovaného užívání vozu, které nedávno koupila jeho životní partnerka Lucie Talmanová, Topolánek obrazně zařadil do rubriky "blbý a ještě blbější". Novináři podle něj píšou na objednávku, a to konkrétně ČSSD, nebo se nechají jednoduše ovlivnit. Předseda vlády si postěžoval na případy, kdy média uveřejnila fotografie jeho dětí či adresy, na kterých bydlí. Na objednávku byly podle Topolánka napsány i články o novém autu, které užívá spolu s Talmanovou. "Není žádný důvod spojovat to s případy politiků, kteří nebyli schopni doložit původ svého majetku," konstatoval.

Tři roky staré terénní Volvo XC 90 koupila v létě Talmanová od kamarádky. Minulý týden média napsala, že jde o vůz, který patřil přítelkyni Topolánkova spolupracovníka Marka Dalíka Gabriele Horáčkové. Ta si podle informací médií na svůj obchod v centru Prahy půjčila od J&T Banky, která s vládou vyjednává například o prodeji akcií společností ČEZ a Pražská energetika. Spolumajitel firmy J&T Patrik Tkáč možný střet zájmů vyloučil. Mladé frontě Dnes řekl, že jeho banka postupuje transparentně ve všech aktivitách, které se přímo i nepřímo dotýkají veřejných i neveřejných činitelů.

Stovky korun navíc dají domácnosti každý měsíc za energie v příštím roce. Zhruba o desetinu by od ledna měly podražit všechny druhy energie, od elektrické energie přes zemní plyn až k centrálnímu zásobování teplem. Růst cen energií se projeví zvýšením inflace o téměř půl procentního bodu, odhadují analytici. Celkové platby domácností za elektřinu by se měly podle analytiků zvýšit zhruba o deset procent; energetická společnost ČEZ minulý týden oznámila, že od ledna zdraží silovou elektřinu - bez přenosu a distribuce - o 14,4 procenta. Účty průměrné domácnosti, kde se elektřina nepoužívá k vytápění, vzrostou v příštím roce přibližně o tisícikorunu. Provoz rodinného domku, v němž se elektřinou topí, vyjde v roce 2008 při desetiprocentním zvýšení ceny o zhruba 4000 korun dráž.

Přibližně o deset procent se podle odhadů zvýší i cena plynu. Vytápění zemním plynem je ale ve srovnání s elektřinou levnější, lidé v rodinném domku zaplatí za rok zhruba o tři tisícovky víc než letos. Do cen energií se od Nového roku promítne i ekologická daň, která dopadne především na ty, kteří topí neekologickými palivy, jako je například uhlí. Zákon, jež nové daně obsahuje, je součástí balíku vládních reforem a čeká už jen na podpis prezidenta. Uhlí kvůli dani zdraží zhruba o devět procent; o přibližně stejnou částku zvyšují ceny i jeho dodavatelé.

Vyšší ceny energií pocítí od ledna i firmy. "Růst cen energií, zejména elektrické energie, má a bude mít pro některé obory katastrofální dopady," tvrdí představitelé Hospodářské komory. Podnikatelům by se podle analytiků měly ceny elektřiny od příštího roku zvýšit až o 15 procent. "Podle našeho odhadu se růst cen energií (elektřina, plyn, teplo) projeví zvýšením inflace o 0,4 až 0,5 procentního bodu, z toho 0,3 procentního bodu připadne na elektřinu," uvedl analytik Patria Finance David Marek.

Jedinou šancí, jak mohou domácnosti zmírnit dopad vyšších cen na rodinné rozpočty, je pokusit se o snížení odběrů. Odborníci radí, že nejvhodnější je začít se zateplením domu či bytu a výběrem vhodného typu ohřevu vody. Vytápění se totiž spolu s ohřevem vody podílí na celkové spotřebě energií téměř 90 procenty. Až na druhém místě má smysl řešit úspory spojené s běžným provozem domácnosti, jako nákup úsporných spotřebičů či žárovek.

Ministerstvo dopravy podepíše dodatek ke smlouvě o mýtném s firmou Kapsch počátkem října. Zároveň s podpisem hodlá úřad dodatek zveřejnit. ČTK to řekl ministr dopravy Aleš Řebíček. Datum podpisu se neustále oddaluje, původní termín byl konec letních prázdnin. Vláda dodatek schválila v polovině srpna. Podle dodatku postaví Kapsch svůj systém s mýtnými branami na všech budoucích dálnicích, které se začnou budovat do roku 2017. Znamená to, že Kapsch mikrovlnným systémem pokryje celou českou dálniční síť v délce 2000 kilometrů. Budoucí dálnice získal Kapsch jako náhradu za silnice první třídy, kde ministerstvo dopravy od stavby bran z velké části upustilo. Právě tuhle změnu by měl právně vyřešit dodatek. Úřad se ale zcela nevzdal ani myšlenky na mýtné i na silnicích nižších tříd. V současné době si nechává zpracovávat analýzy, které vyhodnotí finanční výhodnost takového rozšíření. Silnice nižších tříd by ale hlídaly místo mikrovlnných bran družice a úřad by na takový systém musel vypsat nový tendr.

Dodatek, v pořadí již třetí, chce ministerstvo zveřejnit kvůli problémům s předchozími doplněními smlouvy o mýtném. Rozruch vzbudil především dodatek číslo jedna, ve kterém se stát mimo jiné zavázal nést zodpovědnost za některá provizorní řešení, například naftové agregáty u bran. Řebíček označil první dodatek za nevýhodný a dojednal s Kapschem dodatek číslo dvě. Třetí dodatek nijak nemění cenu celé zakázky, která je 22 miliard korun za výstavbu a desetileté služby.

Zhruba 200 předních architektů, přes 500 stavebníků a téměř 700 mimořádných realizací vil a rodinných domů zahrne široký projekt historie vilové architektury Čech, Moravy a Slezska, jehož zpracování si vytkla umělecká agentura Foibos. Postupně vyjde 15 dílů knižní edice Slavné vily a souběžně se objeví stejný počet výstavních expozic. Ve spolupráci s Českým rozhlasem se rodí stejnojmenný dokumentární cyklus, jehož první díl odvysílá stanice Vltava už 2. října. Jeho pondělní předpremiéry se v Trmalově vile v Praze zúčastnila i patronka celého projektu Livia Klausová. Autor desetidílného cyklu Václav Žmolík v něm mapuje vývoj vilové architektury v Praze a v Brně.

Každé pokračování nabídne pohled odborníka na několik nejvýznačnějších objektů z určitého období - od historismu, přes secesi a modernu, hledání nového stylu, funkcionalismus a poválečná desetiletí až do současnosti. Jeho průvodci jsou historik architektury Zdeněk Lukeš, který byl spoluautorem prvního vydání knihy Slavné pražské vily, a Jan Sedlák, vedoucí týmu autorů Slavných brněnských vil a Slavných vil Jihomoravského kraje, jejichž vydání se chystá. Podtitul prvního dílu, který stanice Vltava odvysílá, zní Historismus v Praze. Zájemce o architekturu i o novodobou historii v něm čeká rozhlasová procházka po vilách, které byly v hlavním městě postaveny ve druhé polovině 19. století. Půjde například o Lannovu či Gröbeho vilu, které projektovali nejlepší architekti té doby.