Zprávy | Z archivu rubriky


Objevit poklad za pomoci přístroje na hledání min a systému GPS si v pátek mohli zkusit lidé, kteří přišli k pražské Žižkovské věži na Noc vědců. Projekt EU na propagaci vědy se konal ve 150 městech 29 evropských zemí; v ČR ho zaštítila společnost Česká hlava. V hlavním městě začala Noc vědců už v časném odpoledni. Rodiny s malými dětmi, školáci, mládež i důchodci se psy obléhali stánky, kde si mohli prověřit své schopnosti například při vkládání ježka do klece či při simultánní šachové partii s velmistrem. Mezi milovníky vědy přišel spisovatel Arnošt Lustig, který se tu společně s vědcem Pavlem Kovářem účastnil autogramiády. ČTK řekl, že k vědě má vztah jako k ženám. "Obdivuju je, nikdy je nedohoním a vím, že to je dobré, že existují," shrnul. Vědu si pojí hlavně s medicínou. Je přesvědčen, že povaha literární a vědecké práce je si podobná. "Spotřebuji při psaní tolik kalorií, jako horník ve štole," vysvětlil Lustig.

S vědou si spojuje i své literární lásky, jako chlapec četl s oblibou knihy Julese Verna. V obecné škole, místo aby poslouchal paní učitelku, kreslil loď, která měla být poháněna karbidem. "Bylo to jako perpetum mobile. Nakreslil jsem ji v podobě ryby, která má nahoře kormidlo," popsal svůj vynález. Byl prý skálopevně přesvědčen, že taková loď je uskutečnitelná a že až bude větší, tak ji ze dřeva, oceli nebo plastu vyrobí, naplní ji karbidem a bude plout oceány.

Také návštěvníci Noci vědců si mohli prověřit nejrůznější vynálezy. Velký ohlas vzbudil podnos pod kávu z CD disku, zavěšeného na třech vláknech. I když se jím kývalo a točilo sebevíc, káva se nevylila. Může za to odstředivá síla, vysvětlili přítomní vědci. Za pomoci odstředivé síly rovněž předvedli, jak vznikají duny - místo vzduchu formovala vlny v písku voda. K vidění byly obrazy namalované vědcem i kresby, na nichž děti zachytily, jak si představují vědce 21. století. Zájemci si mohli nechat změřit tlak a cukr v krvi. Až do půlnoci mohli debatovat ve vědecké kavárně Marie Curie v pátém patře věže o tom, jak bude vypadat svět za 30 let. V pražském baru Krásný ztráty debatovaly ženy v Noci vědkyň o zkušenostech s výzkumnou a pedagogickou prací za minulého režimu.

Medovinu i pivo, sladký trdelník i slané celozrnné placky a především hudbu nabídly Svatováclavské slavnosti v centru Prahy. Konaly se na Václavském náměstí přímo pod sochou patrona české země, kde však rozhodně nebylo přeplněno. Podobně jako téměř v celé zemi totiž i tyto slavnosti poznamenal místy velmi silný déšť. Na několika lavičkách u koncertního pódia, na němž převážně soubor Gemini hrál středověké a renesanční skladby, se trochu zimomřivě tísnili převážně senioři. Většina z několika desítek návštěvníků spíše obcházela jednotlivé stánky, kde prodávající v dobovém odění nabízeli své zboží. Bezkonkurenčně největší zájem byl o trdelník, na své si ale přišli prodejci placek a bochánků posypaných nejrůznějším kořením či uzeným sýrem.

Na nedostatek pozornosti si nemohl stěžovat ani mladý provazník, který předváděl své umění spolu s kolegyní přadlenou. "Než se z toho chumlu uplete provaz, trvá to tak dvě hodiny," vysvětlovala žena u kolovrátku své počínání chomáče lnu. Provazník jedné z návštěvnic, která mu pomohla splést jeden z provazů, z něj na oplátku vyrobil laso a žena se vzápětí připoutala ke svým přítelkyním. Kováři nabízeli zvonky, svícny, malé podkovy a také kovové růže, kromě tříleté medoviny byl k mání i perník. Žádné velké fronty lidé netvořili před pípou se světlým nebo polotmavým pivem, minimální pozornost budil se svým poloprázdným krámkem trochu posmutnělý hrnčíř. Lidé si na pódiu mohli vyzvednout spíše cizojačné brožury o Václavském náměstí, největší zájem prý byl podle moderátora o francouzskou mutaci.

Slavnosti byly zahájeny už ve čtvrtek, kdy bylo hlavním bodem programu svatováclavské duchovní zastavení. Na jeho závěr přítomným požehnal kardinál Miloslav Vlk. Slavnosti se na Václavském náměstí konaly už loni, tehdy ale v jeho dolní části.