Zprávy | Z archivu rubriky


Snaha premiéra a předsedy ODS Mirka Topolánka o přísnější metr na novináře, kteří podle něj nepíší objektivně, možná nebude mít dostatečnou podporu ani v jeho straně. Nasvědčovala tomu alespoň nedělní vyjádření zástupců ODS a ČSSD Tomáše Julínka a Davida Ratha v České televizi. Oba připouštěli spíše jen možnost úpravy práva na odpověď v platném tiskovém zákoně, což není proti mysli ani Syndikátu novinářů ČR. Premiér na svém pondělním briefingu uvedl, že není příznivcem regulace svobody slova. Podle Topolánka je ale na místě volání po zákonu, který by kvůli tlaku médií více zpřesnil povinnost omluvy, právo na ochranu osobnosti a obranu před pomluvami.

"Jsem zastánce co nejširší svobody slova, svobody projevu. Média ale tu svobodu slova vnímají jednostranně," uvedl místopředseda poslanců ČSSD David Rath. Korektní by bylo podle něj zpřesnit právo na dodatečné sdělení a na omluvu, které prý jsou nyní vymahatelné asi jako "právo na hezké počasí". Na rozdíl od předsedy ČSSD Jiřího Paroubka není přesvědčen o potřebě vytvořit podle rakouského vzoru tiskové soudy, které by o spory o povinnost zveřejnit reakci rozhodovaly.

Předseda senátorů ODS a ministr zdravotnictví Tomáš Julínek si myslí, že politici těžko mohou kultivovat novináře. Komplikované pasáže tiskového zákona by spíš zobecnil, není pro podrobnou zákonnou úpravu konkrétních situací. Přinejmenším v Senátu prý nebude se svým postojem osamocen. "Dbáme na to, aby se právo neměnilo podle toho, co se zrovna teď stane v tramvaji," dodal.

Syndikát novinářů by podle místopředsedy Jana Punčocháře proti zpřesnění práva na odpověď nebo dodatečnému sdělení neprotestoval. "Ty paragrafy jsou tak složité, že dnes nikdo prakticky není schopen zformulovat dodatečné sdělení nebo odpověď na článek," uvedl Punčochář. Podle něj ale jde o problém politiků. Místo vymáhání dodatečného sdělení by měli být k novinářům dostatečně vstřícní a odpověď na jejich otázky by měli poskytnout bezprostředně. Příslušnou novelu proto iniciovat nebudou, podle Ratha to neučiní ani jeho strana.

Obecní referendum o trvalém úložišti jaderných odpadů v Novém Rychnově na Pelhřimovsku je neplatné, protože se ho zúčastnila méně než polovina občanů. Z 809 zapsaných voličů v sobotu přišlo do volební místnosti jen 382 lidí. Z nich 362 souhlasilo s tím, aby obec využila všech svých zákonných pravomocí k zabránění výstavby hlubinného úložiště vyhořelého jaderného paliva v lokalitě Rohozná. Proti se vyslovilo 20 účastníků referenda. Rychnovský starosta Pavel Martínek ČTK řekl, že byl nízkou účastí v referendu zklamán. "Je to tak závažná věc, jedná se o budoucnost našich potomků," konstatoval.

O stavbě trvalého úložiště radioaktivního odpadu se v Česku dlouhodobě uvažuje v šesti lokalitách, ze kterých by se do roku 2025 měla vybrat jediná. V lokalitě Rohozná by odpady měly být ukládány v hloubce žulového masivu Čeřínku mezi Novým Rychnovem, Rohoznou, Cejlí a Hojkovem. Do roku 2004 se v Rohozné prováděl geologický výzkum. Další práce byly pozastaveny do roku 2009. Pokud by je Správa úložišť radioaktivních odpadů chtěla obnovit, potřebovala by zřejmě získat statut průzkumného území, které vydává ministerstvo životního prostředí po konzultaci s obcemi. Vyhořelé jaderné palivo je zatím v Česku skladováno v areálu jaderných elektráren. Podle odborníků bude zřejmě ještě znovu zpracováno a použito.

Letos v dubnu se obecní referendum o jaderném úložišti konalo v Hojkově na Jihlavsku. Ze 131 zapsaných voličů se ho zúčastnilo 121 lidí. Proti stavbě úložiště z nich bylo 119, tedy skoro 91 procent všech voličů. Hojkov uspořádal referendum jako první obec v lokalitě Rohozná. Už před několika lety drtivá většina občanů odmítla stavbu úložiště také v druhé lokalitě na Vysočině, v okolí Budišova na Třebíčsku. Se stavbou nesouhlasili lidé v obcích Budišov, Nárameč, Oslavička, Rudíkov, Hodov a Rohy.

Českokrumlovská radnice vyzvala žáky a studenty, aby vytvořili netradičního průvodce městem pro své vrstevníky. Akce je součástí oslav 15. výročí zápisu Českého Krumlova do seznamu světového dědictví UNESCO, které vyvrcholí začátkem prosince. Město chce zapojit mladé lidi proto, aby pochopili, co znamená žít ve městě zapsaném na prestižní listinu nejkrásnějších a nejcennějších míst světa, řekla ČTK místostarostka Jitka Zikmundová. Radnice vyhlásila soutěž Děti pro UNESCO - UNESCO dětem a vyzvala školy, aby vytvořily netradičního průvodce městem. "Chceme, aby si mladí sami hledali informace, zapojili svoji fantazii a přemýšleli, jak hravou formou co nejlépe představit své město vrstevníkům. Může to být komiks, román nebo třeba povídka," upřesnila Zikmundová. Podmínkou je, aby žáci pak dokázali své dílo veřejně představit. Soutěžící musí netradiční průvodce vytvořit do poloviny listopadu a v den zápisu města do seznamu UNESCO, tedy 4. prosince, prezentovat veřejnosti. Musí mít svou práci i v elektronické podobě, protože město chce nejlepší nápady použít pro své internetové stránky.

Do Seznamu světového kulturního a přírodního dědictví Organizace Spojených národů pro výchovu, vědu a kulturu (UNESCO) bylo historické centrum města zapsáno 4. prosince 1992. V témže roce se na seznam dostala Praha a Telč, pak přibyla další místa a města, takže teď je jich v Česku celkem dvanáct.

Letošní září potvrdilo, že bodový systém trestání neukázněných řidičů, zpřísnění jejich postihu ani personální změny v čele dopravní policie zlepšení na silnicích nepřinesly. Z předběžné statistiky policejního prezidia je už nyní jasné, že bilance právě končícího měsíce bude tragičtější než ve stejném období loni a předloni. Podle předběžné statistiky zemřelo letos v září při dopravních nehodách 112 lidí, zatímco loni v září 94 a předloni 103. Letošní září navíc bude čtvrtým měsícem v řadě, kdy počet zesnulých při dopravních nehodách překročí 100 - přesně tolik jich bylo v srpnu, v červenci 119 a v červnu 116. Červenec je letos zatím nejtragičtější. Navíc nelze vyloučit, že mezi obzvláště smutné se zařadí právě vrcholící prodloužený víkend. Podle údajů zveřejněných na internetové stránce ministerstva vnitra se jen v pátek a v sobotu stalo v celé zemi 795 dopravních nehod, při nichž zahynulo 11 lidí, z toho jen v pátek sedm. Při karambolech v obou dnech se navíc 26 lidí zranilo těžce a 159 lehce. K tragické páteční bilanci přispělo špatné počasí, jemuž mnozí řidiči nepřizpůsobili způsob jízdy. Ještě hůře vyznívá bilance dopravních nehod se započítáním údajů ze čtvrtka, kdy vyjelo na silnici větší množství řidičů vzhledem k volnému pátku a následujícím dvěma dnům. Ve čtvrtek zemřelo při 786 dopravních nehodách šest lidí. Celkem se tak od čtvrtka do soboty včetně stalo na silnicích České republiky 1581 nehod, při nichž zahynulo 17 lidí, 36 se zranilo těžce a 252 lehce. Bilance bude možná ještě horší po dnešku, kdy se řada lidí vrací domů a hustota provozu bude větší.

Z policejních statistik vyplývá, že hlavní příčiny dopravních nehod jsou dlouhodobě stejné - nesprávný způsob jízdy, nedání přednosti v jízdě a nepřiměřená rychlost. Zdá se tak, že na chování neukázněných řidičů zatím neměl vliv ani bodový systém trestání hříšníků ani ohlášené změny v práci dopravní policie. Ke zlepšení situace nepřispívá ani to, že mnozí řidiči využívají děr v zákonech a postihům za přestupky se úspěšně vyhýbají. Navíc mnohé úřady nestíhají jejich přestupky projednávat. Odborníci na dopravu rovněž upozorňují na to, že bodový systém má demotivující charakter, protože jen trestá, ale nevede řidiče k tomu, aby odčinili hříchy - třeba školením a výcvikem - výměnou za umazání několika bodů. Politici a úředníci již začali úpravy bodového systému připravovat, ale není jasné, zda, kdy a v jaké podobě budou platit.

Změny v práci dopravní policie měl odstartovat nástup jejího nového šéfa Martina Červíčka. V létě nahradil Zdeňka Bambase, který byl odvolán 27. července právě kvůli neuspokojivým výsledkům, zejména rostoucímu počtu mrtvých na silnicích. Červíček oznámil, že jeho hlavním cílem je přenést více pravomocí na regionální policejní ředitelství, která znají lépe dopravní situaci ve svém kraji. Řidiči se také už nemají setkávat s celostátními dopravněbezpečnostními kontrolami známými jako Kryštof. Mají je nahradit menší akce organizované v regionech a zaměřené na konkrétní riziková místa. Červíček chce též vymýtit korupci mezi dopravními policisty. Nový šéf dopravní policie ale již také čelil prvním výtkám hlavně v tisku, že své záměry, jak zlepšit situaci v dopravě, neumí lidem srozumitelně vysvětlit, protože prý hovoří mnohdy ve frázích.

Několik prvních exponátů, mezi nimi i Van de Graaffův generátor vyrábějící napětí 200.000 voltů, zakoupilo Techmania science center v Plzni. Moderní interaktivní muzeum se má lidem otevřít v průmyslovém areálu Škoda v polovině roku 2008. Generátor, hyperbolid, barevné stíny a další přístroje budou součástí souboru 60 dalších exponátů, jež pod názvem Edutorium zaplní plochu 3000 metrů čtverečních. Určeny jsou hlavně žákům základních a středních škol. ČTK to řekl ředitel centra Vlastimil Volák. Interaktivní přístroje, které vytvoří soubor, dokážou vysvětlit například Ohmův zákon, magnetismus, elektromagnetické vlnění a další jevy. "Co jsme schopni si vyrobit vlastními silami a za pomoci českých firem, tak si vyrobíme. Na některé exponáty ale prostě naše know-how nestačí," uvedl Volák. Jeden z prvních exponátů - Van de Graaffův generátor, který mimo jiné demonstruje vzájemnou odpudivost předmětů nabitých kladným elektrickým nábojem, zakoupila společnost v Německu za 500.000 korun. Průměrná cena jednoho přístroje od zahraničních dodavatelů se pohybuje kolem 400.000 Kč.

Podle Voláka centrum expozici zpřístupní za necelý rok. Nyní rekonstruuje v areálu Škodovky třetinu objektu o celkové ploše 10.000 metrů čtverečních. "Budova bude do konce prosince hotova. Na začátku příštího roku začneme připravovat interiéry a vybavovat prostor exponáty," dodal Volák. Společnost má k dispozici 65 milionů korun. Techmania science center je projektem společnosti Škoda Holding a Západočeské univerzity v Plzni. Škodovka i ZČU projektem reagují na situaci, kdy v Česku klesá zájem o technické obory. Hlavní cílovou skupinou jsou školáci. Exponáty jim mají formou hry přiblížit určitý matematický nebo fyzikální princip.

Zelení v Libereckém kraji žádají Danu Kuchtovou, která oznámila svou rezignaci na funkci ministryně školství, aby krok přehodnotila. Členové Rady krajské organizace jsou přesvědčeni o tom, že neexistují skutečné důvody pro její odstoupení. Ministerstvo školství ani školský resort nejsou v žádné skutečné krizi, jde pouze o mocenský boj vyvolaný zejména vidinou evropských miliard, sdělil ČTK předseda krajské organizace Strany zelených Jiří Korytář.

Členové liberecké organizace zároveň kritizují předsedu SZ Martina Bursíka za jeho přístup k rezignaci Kuchtové. "Povinností předsedy strany je prosazovat zelený program, a nikoliv za každou cenu hájit udržení trojkoalice či se starat o kultivaci vztahů uvnitř," zdůraznil Korytář. Vyšší zastoupení žen v politice je jednou z priorit Strany zelených a povinností předsedy strany bylo podle něho poskytnout Kuchtové výraznou podporu. Liberečtí zelení kritizují také rozdílný postoj premiéra Mirka Topolánka (ODS) v kauze Jiřího Čunka (KDU-ČSL) a Dany Kuchtové. "Svědčí to o tom, že premiér dokáže být rázný pouze v případě, že se jedná o ženu. V případě pana Čunka byl jeho postoj mnohem rezervovanější," uvedl místopředseda rady Miloslav Lomič, který nevidí důvod, proč by měli zelení po odchodu Kuchtové nadále setrvávat ve vládní koalici. Zástupci liberecké organizace proto na republikové radě strany navrhnou vypovězení koaliční smlouvy a odchod SZ do opozice v případě, že Kuchtová skutečně rezignuje. Ta sdělila, že si podpory libereckých zelených váží, ale svůj postoj nezmění.

Ministr práce a sociálních věcí Petr Nečas (ODS) nechce prosazovat uzákonění výpovědi bez udání důvodů. Nečas řekl, že si to sice dokáže představit, pokud by existovala možnost výrazně většího odstupného, ale vláda toto opatření nyní nechystá. Ministr to řekl v debatě v televizi Prima. Nečasův předchůdce Zdeněk Škromach z ČSSD výpověď bez udání důvodů zcela odmítá.

Vláda podle premiéra Mirka Topolánka (ODS) chystá reformu trhu práce, která by měla zaměstnavatelům usnadnit propouštění a příjímání lidí. Vláda podle premiéra hledá inspiraci v Dánsku, kde je možné v podstatě na hodinu bez udání důvodu propouštět zaměstnance a nezaměstnaní dostávají podporu jen tehdy, pokud studují. Topolánek v Hospodářských novinách zmínil, že dánský systém by se uzpůsobil českým poměrům. Možnost dát výpověď bez důvodů je v současnosti podle Nečase "zbytečně konfliktní záležitost". Nečas ale uvedl, že vláda chce zjednodušit propouštění. Navrhuje například jednoměsíční výpovědní lhůtu a čtyřměsíční odstupné místo současné dvouměsíční lhůty a tří odstupných. V tom by Škromach neviděl velký problém. "To jsou věci, o kterých je možné hovořit. Ale to, o čem je těžko vést diskusi, je propuštění bez udání důvodů," zdůraznil Škromach.

Podle Topolánka chce vláda změnami zjednodušit zaměstnávání cizinců, omezit nelegální práci a motivovat nezaměstnané, aby si zvyšovali kvalifikaci. Vláda chce prosadit takové motivační mechanismy, aby byla výhodnější legální práce než podpora v nezaměstnanosti nebo práce na černo.