Zprávy | Z archivu rubriky


Přístup českého zdravotnictví k pacientům je prý letos přátelštější a vlídnější než loni. Vyplývá to z průzkumu Euro Health Consumer Index, v němž Česko se letos umístilo ve spokojenosti pacientů na 15. příčce z 29 zkoumaných zemí. Proti loňskému roku si české zdravotnictví podle daných údajů polepšilo - loni obsadilo 22. místo z 26 zemí. Průzkum se zabýval zdravotnictvím a přístupem k pacientům na základě 27 otázek v pěti oblastech, kterými byly práva pacientů na informace, čekací doba na běžná ošetření, výsledky péče, velkorysost systému a přístup k léčivům. České ministerstvo zdravotnictví však závěry evropského průzkumu zpochybnilo. Podle něj jsou zjištěná fakta chybně interpretována.

Zajímavý je podle studie fakt, že zdravotní systém ČR se staví relativně velkoryse k ošetření, ale stále potřebuje investovat více do léčiv. "Vidíme jasnou vazbu mezi tímto mechanismem přídělového systému a špatnou přístupností ke specializovanému lékaři," uvedl ředitel výzkumu Arne Björnberg. Podle Johanna Hjertqvista, který ve studii analyzoval výsledky indexu pro ČR, by mohlo české zdravotnictví zlepšit právě přístup pacientů ke specializované péči. "ČR by měla přestat používat obvodní lékaře jako 'vrátné' do ordinací specializovaných lékařů," míní Hjertqvist.

"Pan Hjertqvist to trochu popletl, my máme problém přesně opačný, že totiž pacienti mají tak volný přístup ke specialistům, že chodí nekontrolovaně po systému," řekl ČTK mluvčí ministerstva zdravotnictví Tomáš Cikrt. Zmíněný komentář je podle mluvčího "velkým znedůvěryhodněním" studie a jejích výsledků. "Já bych to komentoval tak, že z divného 22. místa jsme se dostali na divné 15. místo," dodal mluvčí. Loňské umístění Česka na 22. místě zase zpochybnil Ústav zdravotnických informací a statistiky, podle kterého použili autoři stará data.

Vedení protikorupční policie zkoumá, zda se vyšetřovatel Milan Šošovička, který měl na starosti případ lidoveckého vicepremiéra Jiřího Čunka, dopustil alespoň kázeňského přestupku. Podnět k šetření postupu Šošovičky podal šéf brněnského státního zastupitelství Petr Coufal. ČTK to řekla mluvčí Útvaru pro odhalování korupce a finanční kriminality Veronika Dumková. Inspekce ministra vnitra už minulý týden uvedla, že vyšetřovatel nespáchal trestný čin. Inspekce po svém šetření případ předala policejnímu prezidiu, které ho zase postoupilo ředitelce protikorupční služby Renatě Strnadové.

Jihlavský státní zástupce Arif Salichov v srpnu zastavil Čunkovo trestní stíhání kvůli řadě procesních a skutkových vad v policejním vyšetřování a nesrovnalostem ve výpovědích hlavní svědkyně Marcely Urbanové. Za nejzávažnější pochybení označil právě počínání vyšetřovatele Šošovičky. Dohledová prověrka brněnského krajského státního zastupitelství prý potvrdila, že Salichovovy závěry o zastavení Čunkova trestního stíhání byly v pořádku. Salichov uvedl, že vyšetřování v Přerově bylo vedeno jednostranně a tendenčně. Vyšetřovatel například údajně Urbanové ukázal znalecký posudek nebo nevyslechl další důležité svědky. Šošovička ale taková tvrzení odmítl. Řekl například, že znalecký posudek poskytl Urbanové až po jejích výsleších v souladu se zákonem a výslech dalších lidí již považoval za nadbytečný. Ve svém dřívějším vyjádření také popřel, že by svědky jakkoli zastrašoval. Pouze se jich údajně ptal, zda budou ochotni podrobit se znaleckému zkoumání na věrohodnost.