Zprávy | Z archivu rubriky


Poctivá práce, opravdové procítění a kus lidství - to jsou rady, které by dala začínajícím tanečníkům, a nejen jim, známá česká choreografka a tanečnice žijící v Austrálii Zora Šemberová. Je jednou z pěti osobností, které letos dostaly ocenění Významná česká žena ve světě 2007. Další výrazná Česka, architektka a designérka Eva Jiřičná, která žije v Británii, říká, že cenu chápe jako výraz uznání práce žen po celém světě. Má velké mínění o pracovitosti a schopnostech českých architektů. "Když Čech chce pracovat, tak pracuje daleko více než Angličan. A to říkám opravdu ze srdce. Když najdete někoho o půlnoci u počítače, tak je to jeden z mých českých kolegů. Vždy to tak bylo," uvádí. Pracovitost je důležitá i podle Šemberové. Když začínala s taneční výukou v Austrálii, prý si její žáci stěžovali na velký tlak. "Nebyli zvyklí tak pracovat a nelíbilo se jim to. Ale se stížnostmi neuspěli," říká s úsměvem Šemberová, která je i ve svém věku 94 let temperamentní. V minulosti učila i kambodžského krále Norodoma Sihamoniho, který v minulosti prožil část svého života v Praze a studoval tu tanec.

Oceněna bude za svoji krajanskou činnost také nejstarší vnučka významného podnikatele Jana Antonína Bati Dolores Bata Arambasic. Třebaže se narodila v Brazílii, za svoji vlast považuje Českou republiku. "Cítím ČR jako vlast. Pro mě je strašně důležité, že se můžu vrátit ke svým kořenům," řekla žena, která je profesí advokátka a nyní pracuje na rodinné farmě. Věnuje se také vydávání knížek svého dědečka, který, jak připomněla, v Brazílii nechal postavit několik měst. Čtvrtou vybranou ženou, která dostane cenu, je významná charitativní pracovnice a bývalá předsedkyně České maltézské pomoci Margareta Waldsteinová - Wartenbergová. Všem oceněným dal květiny a pamětní list pražský primátor Pavel Bém v historických prostorách Staroměstské radnice. Ženy přijala rovněž manželka prezidenta Livia Klausová.

Cenu Významná česká žena ve světě 2007 uděluje Mezinárodní koordinační výbor zahraničních Čechů ve spolupráci se senátní komisí pro krajany žijící v zahraničí. Letos to je potřetí a jedna z cen je udělena in memoriam vynikající lékařce a zakladatelce československé nemocnice v Bagdádu Vlastě Kálalové - di Lotiiové. Mezi těmi, kdo bude oceněn příští rok, by neměla chybět fenomenální tenistka Martina Navrátilová. Oceněna měla být už letos, protože je ale zaneprázdněna, předání se o rok posouvá.