Zprávy | Z archivu rubriky


Rodiče dětí, které před deseti měsíci zaměnili v třebíčské porodnici, se ve čtvrtek dohodli, že si dívky vymění. Podle serveru Novinky to řekl Libor Brož, otec jednoho z dětí, který záměnu odhalil. Děti by se vlastním rodičům měly podle představ obou rodin dostat do 9. prosince, narozenin dětí, nejpozději do Vánoc. Zároveň se rodiny shodly na tom, že dětem vymění jména, aby se dívky jmenovaly tak, jak si jejich biologičtí rodiče přáli.

Mluvčí rodičů z Jabloňova Milan Smejkal ČTK řekl, že se rodiny i s dětmi setkali za přítomnosti psychologa v Jihlavě. Domluvili se na postupném seznamování, návštěvách. Otec byl rád, že je jeho dcera zdravá a je mu podobná, řekl Smejkal ČTK. Postupně si chtějí na své vlastní děti zvykat.

Podle psycholožky specializující se na vývoj dětí Lenky Šulové má taková záměna zničující vliv na vztah dítěte s matkou. "První měsíce jsou pro vývoj člověka velmi důležité, zejména pro vztah s matkou. Vzniká specifické pouto. Ty děti budou poškozeny dvakrát - jednak kvůli záměně po porodu, pak po druhé výměně po deseti měsících," řekla psycholožka serveru Aktuálně.

Identitu dětí Nikoly a Krystýny, které byly s největší pravděpodobností zaměněny v třebíčské porodnici loni v prosinci, musejí ještě potvrdit další testy DNA. Třebíčští kriminalisté se případem zabývají od úterý, kdy odebrali vzorky pouze rodině z Jabloňova na Žďársku a odeslali je na rozbor do ústavu kriminalisticko-technických expertiz v Brně. Pokud soud verdikt potvrdí, bude výměna holčiček pro mladé manžele z Třebíčska hodně bolestná. "Maminka na své dceři lpí, nikde ji nenechává ani na okamžik samotnou. Jestli je to pravda, je to hrozná tragédie," řekla ČTK jedna ze sousedek.

Pokud záměna dětí nebyla úmyslným činem, tedy obchodováním s dětmi, potom nejspíše trestná nebude. Věc bude muset řešit nemocnice. Jeden z otců již avizoval, že bude po nemocnici požadovat odškodné deset milionů korun. Za každý měsíc, co vychovávali cizí dítě, milion. Pochybnosti o tom, že něco není v pořádku, měli rodiče z Jabloňova už v porodnici, kdy ze dne na den výrazně poklesla váha dítěte. Otec si na radu švagra nechal udělat privátní testy otcovství i proto, že oba rodiče mají tmavé vlasy a holčička je světlovlasá. Následně soud dospěl k závěru, že ani otec ani matka nejsou pokrevními rodiči dnes desetiměsíční holčičky.

Záměr poslanců ODS změnit pravidla fungování komor lékařů, zubařů a lékárníků vyvolal nesouhlas prezidentů tří profesních organizací. Vadí jim, že by do chodu komor zasahoval stát. Chtějí zachovat povinné členství. Prezident České lékařské komory Milan Kubek ve čtvrtek vyzval ministra zdravotnictví Tomáše Julínka (ODS), aby se od návrhu veřejně distancoval. Všichni tři prezidenti vyzvali poslance k diskusi o budoucnosti komor.

Skupina 22 poslanců ODS v čele s místopředsedou zdravotního výboru Jozefem Kochanem předložila sněmovně minulý týden návrh novely, která upraví pravomoci ministerstva vůči komorám zdravotníků. Místopředseda výboru Boris Šťastný (ODS) ČTK potvrdil, že při projednávání novely navrhne zrušit povinné členství v lékařské komoře. Poslanci diskutovali o zrušení povinného členství v minulých letech několikrát, ale dosud vždy zvítězili zastánci povinného členství. Podle Šťastného neplní lékařská komora úlohu stavovské organizace, ukázala se spíše jako organizace nátlaková a politicky orientovaná, vystupuje prý jako prodloužená ruka ČSSD. Členství by proto mělo být dobrovolné. Nyní je jednou z podmínek výkonu lékařského povolání.

"Majetky komor shromáždili jejich členové, kdyby se jich zmocnil stát, byla by to určitá forma loupeže," řekl Kubek. Připomněl, že z 27 členských států EU je povinné členství v lékařské komoře ve 12, v dalších 13 je povinná registrace, což je obdoba. Nepovinné členství a dobrovolná registrace je pouze v Dánsku a Maďarsku.